Akıllı Bir Yatırım: Emzirme

Yazının başlığı bir ekonomi veya yatırım dergisinden fırlamış gibi gözükse de, emzirmenin hem bebek, hem anne, hem de aile bütçesi için çok faydalı olduğu bir gerçek. Unicef direktörlerinden Anthony Lake, “ Emzirmeyi desteklemek, ülkelerin, en genç üyelerinin yaşamlarına ve geleceklerine yapabilecekleri en iyi yatırımdır.” diyor.

Emzirilme, bir bebeğin hayata yapabileceği en sağlıklı başlangıç. Bebeğin ilk aşısı ve en zengin besin kaynağı…Emzirme sadece bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için değil, aynı zamanda hem aile ekonomisi hem de ülke ekonomisi için çok değerli katkıya sahip. Bir aile için, uzun zamana yayılabilecek mama tüketimini ve dolayısıyla ciddi miktardaki para harcanmasını engelleyen bir yöntem. Ülke için de, sağlıklı ve daha güçlü bir nesil demek.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), anne sütünün yaygınlaşması sonrası sağlık ve diğer harcamaların azalması sonucu dünya genelinde 300 milyar Dolarlık tasarruf yapılabileceği belirtiliyor. Ayrıca emzirme oranlarının arttırılmasıyla her yıl 5 yaş altındaki 820 binden fazla çocuğun hayatını kurtarılabileceğini söylüyor.

Anne sütünün faydalarını artık çoğumuz biliyoruz: Bebek için en taze, en doğal besin. Üstelik her an hazır, ısıtmak, hazırlamak yok. Maliyeti sıfır! Emzirirken mama, biberon ve sterilizasyon gereçlerine bütçe ayırmanıza gerek kalmadığı için aile bütçeniz için ciddi bir tasarruf sağlarsınız.

Öte yandan, emzirme annelerin sağlığını da olumlu etkiliyor; meme ve yumurtalık kanser riskini düşürüyor. Osteoporoz (kemik erimesi) riskini azalttığı için kemik sağlığı için fayda sağlıyor. TİP 2 diyabetine yakalanma riskini azaltıyor. Emzirmek, ayrıca iyi kolesterolü dengeliyor.

Ancak, sanılanın aksine, emzirme sadece anneye bağlı ve annenin yaptığı bir iş değil… Annelerin desteğe ve teşviğe en çok ihtiyaç duyduğu konu… Emzirme danışmanlarının, aile üyelerinin, eşin ve hatta işverenlerin de desteğini gerektiren bir süreç.

Annelerin, doğumun ardından gelen ve zaten zor olabilen lohusalık sürecinde emzirmeye adapte olabilmeleri ve devam ettirebilmeleri için, aile üyelerinin de, destekleyici, kaygılarını giderici ve rahatlatıcı bir tutum içinde olması çok önemli. Öte yandan doğru emzirme pozisyonunu bulamamak, bebeğin emmeye adapte olana kadar meme ucunu tahriş etmesi sonucu meme ucu yaraları ve çatlakları emzirmeyi daha zor bir hale getirebiliyor.

Sadece bebeğe değil, anneye, aile bütçesine ve ülkenin geleceğine yapılan bu yatırım, herkesin ortak katkısını ve çabasını gerektiren bir süreç… Silverette gümüş kapaklar ile, bu süreçte annelere destek olarak emzirmekten vazgeçmemelerini sağlamaya çalışıyoruz…

 

*Veriler Unicef ve WHO web sitelerinde açıklanan verilerden derlenmiştir.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 2 Ekim 2018
Tartışma: Yorum yapın