Anne Sütü Alerjisi

Anneler olarak emzirmeye başladığımız ilk günden itibaren bebeklerimizin yeteri kadar ve doğru şekilde beslenmesi en büyük kaygımız olur. Çünkü uzmanların da önerdiği gibi, ilk 6 ay sayısız faydası olan anne sütü ile beslenme bebeğimiz için önemlidir. Ancak bazı durumlarda elimizde olmayan emzirme sorunlarından ötürü istediğimiz kadar, ya da hiç emziremeyebiliriz. Anne sütü alerjisi, emzirmeyi sekteye uğratan, bebeğin yeteri kadar beslenememesi gibi durumlara yol açan ve anneleri kaygılandıran bu nedenlerden biridir. Bu yazımızda, “anne sütü alerjisi” hakkında akıllardaki tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Bebeğiniz verdiği kiloları geri alamıyor, sürekli ağlıyor ve kesintisiz gaz sancısı çekiyorsa yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz, tabi ki uzman görüşünü ihmal etmeden…

Anne Sütü Alerji Yapar Mı?

Anne sütü alerjisi hakkında bilinçli olarak durumu yönetmek mümkün, ayrıca risk faktörlerini da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Halk arasında “annenin sütü bebeğe şifadır” “annenin vücudu bebeğe zarar verecek şeyi üretmez” şeklindeki yaygın kanılar sebebiyle bu sorunun erken fark edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması ne yazık ki gecikebiliyor. Elbette bu söylemlerin tümü doğru, anne sütü bebeğinizin ilk aşısı ve en iyi koruyucusudur. Yanlış bilinen nokta tam da burada başlıyor; aslen anne sütü alerjisinin temel kaynağı sütünüz değil tükettiğiniz gıdalardan süt yoluyla bebeğinize geçen besin değerleridir. Dolayısıyla “Hiç anne sütü alerji yapar mı?” sorusuna şu cevabı verebiliriz: Bebeğinizin sütünüze değil, sütünüz yolu ile ona geçen besinlere alerjisi olabilir. Çoğu zaman beslenme şeklinizi değiştirdiğinizde ve bebeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği gıdaları tüketmeyi bıraktığınızda bu sorun ortadan kalkar. Ancak çok nadiren, bebeğiniz sindirim zorluğu yaşadığından anne sütüne karşı alerji gelişebilir (galaktozemi) ve bu durumda bir uzman desteğinde emzirmeye ara verilir.

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde süt alerjisi çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Anne sütü alerjisi belirtileri arasında en yaygın olanlar şunlardır:

  • Yenidoğanlar için ilk aylarda beslenme sonrası sürekli kusma ve buna bağlı kilo alamama
  • Çok şiddetli gaz ağrıları ve kesintisiz ağlama
  • Dışkıda mukus veya kan görülmesi ya da aşırı kabızlık durumu
  • Ciltte egzama benzeri kaşıntılı, kızarık döküntüler ortaya çıkması
  • Genizde hırıltı, sürekli öksürük ve burun tıkanıklığı
  • Ağız çevresinde şişlik, yüzde kızarıklıklar
  • Nadiren anafilaksi

Bebeğinizde bu belirtilerden bir veya birkaçını bir arada gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana danışmalısınız. Doktorunuzu görene dek önlem almak adına süt, peynir, yoğurt, dondurma, tereyağı gibi gıdaları tüketmemeniz sağlıklı bir karar olacaktır. Bebeğinizin inek sütü proteinine alerjisi varsa, bu ürünleri tüketmeyi bıraktığınız ilk 2 ila 4 haftada belirtiler ortadan kalkacaktır. Bu süreçte doktorunuzun yönlendirmesiyle çok yüksek ihtimalle beslenmenizi değiştirmeniz gerekecektir ve yine doktorunuz emzirmeyi bırakma ya da devam etme kararı verebilir. Bunun yanında bebeğiniz mama ile beslenecek olgunlukta ise, inek sütü proteini içermeyen; soya bazlı, tam hidrolize ve amino asit bazlı mamaları tercih edebilir, mama kullanmıyorsanız hindistan cevizi sütü, yulaf sütü gibi bitkisel sütler verebilirsiniz. Etiketleri okumayı unutmayın…Beslenme konusunda en doğru yönlendirmeyi ve siz ve bebeğiniz için besin gıda alternatiflerini doktorunuz önerecektir.

Bebeğim Hayatı Boyunca Süt Ürünleri Tüketemeyecek Mi?

Bebeğinizin inek sütü alerjisi varsa 12-18 ay süreyle süt ürünlerinden uzak tutulması ve -ek gıda kullanıyorsa- özel mamalarla beslenmesi gerekir. Bunun yanında, yine doktorunuzun önerdiği şekilde olmak kaydıyla, genellikle anne sütü kesilmeyerek, tüm hastalıklarda olduğu gibi alerjide de koruma desteklenir. Bir buçuk yıllık sürecin sonunda bebeğe tekrar süt ürünleri verilerek alerjik reaksiyonların tekrar ortaya çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Genellikle 3 yılda ve bazen 1 yılda inek sütüne tolerans gelişir. Dolayısıyla bebeğiniz tedavi sürecinden sonra süt ürünleri tüketmeye devam edebilir.

Anne Sütü Alerjisinde Profesyonel Destek Gerekli Mi?

Anne sütü alerjisi tedavi edilirken mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu konuda tecrübeli bir çocuk doktoru, ailenin alerji öyküsünü araştırarak fiziksel bulgular ile birleştirir ve rahatsızlığın tedavisi için en uygun yönteme karar verir. Süt alerjisi genellikle deri testi, kan testi ve eliminasyon (anne ve bebek için diyet) yöntemleri ile tedavi edilir. Bebeğinizin beslenmeye bağlı alerjik reaksiyonlar gösterdiğini fark ettiyseniz, mutlaka doktorunuza başvurun.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs ucu kapakları için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 14 Kasım 2019
Tartışma: Yorum yapın