Anne Sütü İçeriği

Uzun ve zorlu süreçlerin ardından hamilelik ve doğum serüvenleri geride kaldı. Şimdi, bebeğinizi kucağınıza alıp, anneliğin en eşsiz tecrübelerinden biri olan emzirme dönemini yaşıyorsunuz. İlk 6 ay boyunca onu yalnızca anne sütü ile beslemeniz yeterli olacak, zira sütünüz onun tüm besin ihtiyaçlarına yetebilen mucizevi bir besin. Peki nasıl oluyor da artık vücudunuzda değilken bile bir parçanız onu korumaya devam ediyor? Anne sütü içeriği hangi sihirli besinlerden oluşuyor, anne sütünün faydaları nelerdir? Ve herhangi bir süt neden anne sütünün yerini dolduramaz? Siz de tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yanıtlara yazımızda yer verdik. Detaylar için okumaya devam edin…

Anne Sütündeki Protein

Anne sütünün içeriği mineral ve karbonhidrat solüsyonunda proteindir. Emziren anneler günlük olarak ortalama 600 ml süt üretirler. Bu da çok fazla protein anlamına geliyor. Anne sütündeki protein miktarı inek sütünden oldukça düşük olsa da biyolojik değeri kat kat fazladır. Örneğin anne sütünde bulunan Laktoferin proteini, bebeğinizi zararlı mikroorganizmalara karşı korur ve mikropların üremesini durdururken; Kazein proteini bağışıklık sistemini düzenler. Yine bir protein çeşidi olan Antikorlar ise, bebeğinizin bağışıklığını tehdit eden organizmaları tıpkı bir radar gibi tespit eder ve onlara bağlanıp vücuda giremeden yok ederler. Kısaca bebeğiniz, anne sütü ile beslenirken henüz tanıştığı dünyanın ortam koşullarına bağışıklı ve mikroorganizmalara direnç kazanır.

Anne Sütündeki Karbonhidrat ve Yağlar

Sütün doğal içeriğinin şekerli ve yağlı bir yapıda olduğunu biliriz. İçerdiği bol miktarda şeker ve yağ ile anne sütü de farklı değildir. Sütünüzde, diğer hayvansal sütlerde de bulunan “laktoz” şekeri vardır. Peki insanlar ve hayvanlar yavrularını beslerken niçin laktoza ihtiyaç duyuyor? Şöyle ki, enerji veren bir şeker olmasının yanı sıra laktoz karbonhidratı, bebeğinizin vücudunda kalsiyum emilimini sağlıyor. Ayrıca merkezi sinir sisteminin gelişimine yardımcı oluyor, süt içerisindeki konsantrasyonu ve basıncı düzenleyerek bebeğinizin tam da ihtiyacı olduğu kadar su almasını sağlıyor ve daha pek çok sistemin düzenli işleyişine katkıda bulunuyor.

Yağlar ise, yine bebeğiniz için enerji verici konumunda. Ancak onların da bundan başka pek çok görevi var. Örneğin merkezi sinir sisteminin gelişiminde en büyük rolü oynarlar. Daha da önemlisi, anne sütünde bebeğinizin görme yetisini güçlendiren bir yağ asidi bulunur. Dolayısı ile anne sütü, bebeklerin sinir sistemi ve güçlü bir görme yetisi gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Anne Sütündeki Su

Yeni annelerin aklını en çok karıştıran konulardan biri de “Bebeğime su vermeli miyim?” sorusudur. Bununla ilgili toplumda pek çok farklı görüş olsa da, net bir cevapla konuyu noktalayalım: Anne sütü yüksek oranda sudan oluşur. Elbette su, biz insanlar için yaşamsal olduğundan saymakla bitmeyen faydaları vardır. Ancak sütünüzün, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre farklı yoğunluklarda bulunarak susuzluğunu yeterince giderebildiğini ve yeni tanıştığı dış çevre ile olan uyumunu arttırmak adına vücut sıcaklığını dengelediğini belirtmekte fayda var.

Anne Sütündeki Mineral ve Vitaminler

Anne sütü, bebekler için biyolojik olarak kullanışlı, kolay emilebilen ve farklı oranlarda bulunan Sodyum, Potasyum, Demir, Kalsiyum, Çinko gibi mineraller içerir. Bu mineraller, bebeğinizin vücudundaki tüm sistemlerde kullanılarak; cildine parlaklık verir, anemi olma ihtimalini azaltır, göz sağlığına olumlu katkıda bulunur, Akrodermatitis Enteropatika gibi bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olur ve daha pek çok fayda sağlar.
Anne sütündeki vitaminler ise, yine vücudun farklı sistemlerinde yer alarak bebeğin gelişimine katkıda bulunur.

Bebeğinizin İhtiyacı Olan Her Şey

Anne sütü içeriğinde bulunan belki de en mucizevi maddeler, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre sütünüzde ortaya çıkanlardır. Bebeğiniz ilk doğduğunda onun ilk aşısı olan kolostrum sütü gelir. Kolostrum sütünün içeriği bebeğinizin erken mi, normal mi doğduğuna göre değişir. Bebeğiniz yeteri kadar dirençli hale geldiğinde kolostrum normal anne sütüne dönüşür ve bebeğinizin ihtiyaçlarına, onu tehdit edebilecek potansiyel mikroplara ve bedensel özelliklerine göre farklı bileşenlerde üretilir. Bilim adamlarının neden ve nasıl olduğunu henüz kanıtlayamadığı bu durum, sütünüzü bebeğiniz için eşsiz ve taklit edilemez kılan en önemli özelliğidir. Dolayısı ile bebeklerin hem bedensel hem duygusal gelişimi açısından anne sütü önemlidir. Emziren Anne Diyeti kapsamında bebeğinize yeterli süt için anne sütünü artıran gıdaları tüketebilirsiniz. Bebeğinizi anne sütü ile beslemek için Silverette gümüş kapakları kullanabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 14 Ağustos 2019
Tartışma: Yorum yapın