Anne Sütü Nasıl Kesilir?

Fizyolojik olduğu kadar psikolojik bir süreç olan emzirme, hem anneler hem bebekler için oldukça önemli bir gelişim aşamasıdır. İlk 6 ay bebeğin tüm besin ihtiyaçlarına yetebilen anne sütünün, bebeği hastalıklardan koruması ve onun ilk aşısı olma özelliğini taşıması, Emzirmenin Bebek İçin Faydaları arasındadır. Öte yandan iki yaşına kadar emzirmek, anne ve bebeğin tensel temas içinde birlikte güzel anlar paylaşması ve bebeğin psikolojik gelişimini destekleyerek, ikilinin ilişkilerini kuvvetlendirmesi demektir. Tüm bunlar göz önüne alınınca, zamanı geldiğinde bebeği sütten kesme sürecinin ne kadar zorlu olabildiğini biliyor ve doğal karşılıyoruz. Öncelikle endişelerinizi bir kenara bırakın ve işe süreci kabullenerek başlayın. Unutmayın, emzirme vücudunuzun doğal bilinci ile gerçekleşen bir durumdur. Dolayısı ile siz psikolojik olarak hazır olduğunuzda, anne sütünü kesmek de sandığınız kadar zor olmayacaktır. Bu yazımızda “Anne sütü nasıl kesilir?” sorusunun farklı yanıtlarını derledik. Kolaylıkla bu dönemin üstesinden gelmenizi temenni ediyor, bu yeni macerada bebeğinizle sağlıklı bir ilişki ve eğlenceli bir oyun hayatı diliyoruz…

Emzirmeyi Yavaş Yavaş Bırakmak Sütü Doğal Yoldan Keser

Bebeği sütten aniden kesmek veya kademeli olarak memeden ayırmanın psikolojik ve fizyolojik sonuçları farklı olacaktır. Bu aşamada her ikiniz için de daha kolay bir süreç için, doktorlar ve psikoloji uzmanları emzirmeyi yavaş yavaş bırakma yöntemini öneriyor. Buna göre, her gün birer emzirme öğününü atlayarak, bu öğünlerde bebeğinize biberonla süt vermeyi ya da sevdiği bir meyve/çorbayı teklif edebilirsiniz. Zaten oyun yaşında olan ve gittikçe dışarıya ilgisi artan bebeğiniz, bu kademeli değişimin farkına bile varmayabilir.

Peki bu yöntem sütünüze nasıl etki edecek? Emzirmeyi aniden bırakma durumunda göğsünüz tıkanabilir, süt ateşi, mastit, şiddetli ağrı gibi negatif durumlar yaşayabilirsiniz. Bu durumda, sütünüz birikeceğinden göğsünüz şişebilir ve sizi sütü sağmaya itebilir. Bu, zorunlu durumlarda tercih edilebilen bir yöntem olsa da, emzirmeyi yavaş yavaş bırakmak, vücudunuza süt ihtiyacının gittikçe azaldığı sinyalini göndererek sütünüzü azaltmada daha etkili bir yöntem olacaktır. Aşağıda emzirmeyi aniden bırakmak durumunda olan anneler için de bazı önerilere yer verdik.

Limon İle Süt Kesme Yöntemi

Sağlık alanında ilk çağlardan beri pek çok alternatif tedavinin üretildiği Anadolu’da, “Anne sütü nasıl kesilir?” sorusunun da pek çok farklı yanıtı var elbet. Bunlardan biri de limon ile süt kesme yöntemi. Oldukça etkili olan ve emziren annelerin birbirlerine tavsiye ettiği bu yöntemde, bir limonu ortadan keserek iç kısmıyla göğsünüze dairesel hareketlerle masaj yapmanız gerekiyor. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda (günde 2-3 kez) sonuç verme olasılığı oldukça yüksektir.

Buz Anne Sütünü Keser Mi?

Anne sütünü durdurmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de soğuk komprestir. Buz torbası veya soğuk lahana ile uygulanabilen anne sütünü buz ile durdurma yöntemi, göğüs kanallarınızın sağlıklı yoldan daralmasını ve sütün geri gitmesini sağlayarak sütünüzü durdurmaya yardımcı olacaktır. Özellikle emzirmeyi bir anda bırakan annelerin tercih ettiği bu yöntem, şiddetli göğüs ağrıları ve tıkanıklığa da iyi gelir. Ayrıca mevsime göre üşütmeyecek şekilde düzenli olarak soğuk duş almak ve göğüslerinize su tutmak da süt üretimini azaltan etkili yöntemler arasındadır.

Anne Sütünü Kesen Besinler

Anne sütü nasıl kesilir?” sorusuna yanıt verirken elbette yiyip içtiklerinizin de bu konuda etkili olduğunu belirtelim. Emzirirken süt üretimini azalttığı için uzak durduğunuz bazı besinler, emzirmeyi bırakırken işinize yarayabilir. Emzirmeyi bırakan anneler arasında popüler olan bir diğer yöntem de, 1 hafta boyunca günde 1-2 fincan ada çayı tüketmektir. (Size herhangi bir zararı olmadığını öğrendikten sonra ve tabii ki doktorunuza danışarak) Bir haftaya yakın bir sürede sütünüz kesilecek ve daha fazla çay içmenize gerek olmayacaktır. Ayrıca süt azaltan gıdalar olan nane ve maydanozu da içme suyunuza veya çayınıza karıştırarak tüketebilirsiniz.

Bol Su İçmenin Süt Üretimini Durdurmaya Etkisi

Yalnız süt üretimini durdurmak için değil vücudunuzdaki tüm faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde sürmesi için her gün bol su içmelisiniz. Su içmenin hamilelikten önceki halinize dönmeniz için de oldukça etkili bir yöntem olduğunu belirtelim. Ayrıca susuz kalmak pek çok sağlık problemine yol açabileceği gibi göğüslerinizde daha fazla süt üretilmesini tetikler.

Anne sütü nasıl kesilir?” başlıklı rehberimizin burada sonuna geldik. Tüm bunların dışında rahatsız hissetmenize yol açacak ve göğsünüzü sıkacak sıkı iç çamaşırlarından kaçınmalı ve dikişsiz/balensiz ve rahat sporcu sütyenleri tercih etmelisiniz. Ayrıca giysilerinizi temiz tutmak adına göğsünüzden sızan sütü emmesi için sütyeninizin içerisine pamuklu bir ped yerleştirebilirsiniz.

Bu yazı emziren anneler için geliştirilen Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır. Sağlıkla kalın!

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 2 Eylül 2019
Tartışma: Yorum yapın