Anne Sütü Nasıl Saklanır?

En az ilk 6 ay boyunca bebeğinizi emzirmek, şüphesiz hem siz hem bebeğiniz için paha biçilemez bir deneyim. Ancak tüm anneler emzirme süresini kesintisiz olarak tamamlama şansına sahip olmayabilir. Hayat koşulları göz önüne alındığında aslında bu oldukça normal ve yaygın bir durum. Sağlık durumunuz, bebekten uzakta olmanız ya da işe başlamanız onu emzirememenize neden olabilir. Yine de aklınıza hemen hazır mamaları getirmeyin; doğru koşullarda saklandığında anne sütünü siz uzaktayken de bebeğinize ulaştırabilmeniz mümkün. Bu yazımızda anne sütü nasıl saklanır, anne sütü saklama kabı nasıl olmalıdır, sağılan süt bebeğe nasıl verilir gibi soruların yanıtlarına yer verdik. Detaylar için okumaya devam edin…

 

Anne Sütü Hangi Koşullarda Saklanabilir?

Anne sütü nasıl saklanır? Sorusuna yanıt vermeden önce, anne sütü saklama koşulları konusunun da bir o kadar önemli olduğunu belirtelim. Öncelikle sütünüzü bir sağma pompası yardımıyla veya elinizle temiz bir şekilde sağmalısınız. Bu işlemden önce ellerinizi mutlaka yıkayın. Sağma pompasını eczanelerde ve bebek ürünleri satan herhangi bir mağazada bulabilirsiniz.

Sağdığınız sütü 19-26 derecelik oda sıcaklığında 3 saate kadar muhafaza edebilirsiniz. Daha düşük sıcaklıklarda daha uzun süre dayanabileceği gibi, tedbir açısından fazla bekletmemenizde fayda olduğunu söyleyelim. Eğer sütünüzü sağar sağmaz buzdolabına koyarsanız buzdolabında 3 güne kadar saklayabilirsiniz.

Bunun yanında sütünüzü dondurucuya koyarsanız bu süre 3 aya kadar çıkabilir. Dondurulmuş anne sütü içerisindeki lipaz enzimleri düşük sıcaklıklarda aktifliğini koruyacaktır. İdeal olarak dondurucuda saklanan anne sütü dondurucunun orta bölümlerine yerleştirilmelidir, bu kısımda sıcaklık daha stabil olacağı için sütün çözülme riski ortadan kaldırılmış olacaktır.

 

Anne Sütü Nasıl Muhafaza Edilir?

Gelelim “Anne sütü nasıl saklanır?” sorusuna… Sağdığınız sütü saklayacağınız kap oldukça önemlidir. Sütünüzü saklamak için öncelikle özel olarak bu işlem için tasarlanmış anne sütü saklama poşetleri veya kaplarını tercih etmelisiniz. Eğer bu ürünlere erişiminiz yoksa mutlaka ağzını iyi kapatabileceğiniz cam ürünlere yönelin. Ucuz plastik ürünleri ve saklama kaplarını sütünüzü saklama amaçlı kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Tercih ettiğiniz kabın sterilizasyonu da hangi maddeden yapıldığı kadar önemli: Eğer saklama poşeti yerine farklı bir ürün kullanıyorsanız, kullandığınız ürünleri saklama öncesi ve sonrası mutlaka kaynar su ile temizleyin. Sütünüzün ziyan olmaması adına her kaba bebeğinizin normal bir öğünde tüketebileceği kadar süt koyun. Bunun yanında kapların üzerine not etiketleri yapıştırmak, sonradan sağdığınız tarihleri unutmamanız için faydalı olacaktır.

 

Saklanan Anne Sütü Bebeğe Nasıl Verilir?

Sağılan veya saklanan anne sütü oda sıcaklığında ise bebeğinize direkt olarak verebilirsiniz. Ancak süt dondurucuda ise, bir süre önce dondurucudan buzdolabına almalı ve çözüldükten sonra ılık suyun altına tutarak (ya da ılık su dolu bir kaba koyarak) ılıtıp bebeğinize vermelisiniz. Donmuş veya buzdolabından çıkmış anne sütünü kesinlikle ocakta ısıtma veya kaynatma yöntemleri ile çözmeye çalışmayın. Yüksek sıcaklıklar anne sütün besin değerini düşüreceği gibi zararlı hale de getirebilir.

Tüm bunların dışında dondurulmuş ve çözülmüş sütü buzdolabında 24 saate kadar saklayabilirsiniz; ancak çözülmüş süt yeniden dondurulmamalıdır. Ayrıca oda sıcaklığında yahut farklı şartlarda kullanım ömrünü tüketmiş sütü kesinlikle bebeğinize vermemelisiniz. Bu koşulları göz önünde bulundurarak, siz veya bir yakınınız bebeğinizi tam öğününde kolaylıkla anne sütü ile buluşturabilir.

 

Silverette gümüş göğüs koruyucularını da hem emzirme sürecinde hem de pompayla süt sağdığınız dönemde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bebeğinize sağlıkla ve sevgiyle büyütmeniz dileğiyle…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 18 Temmuz 2019
Tartışma: Yorum yapın