Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler

Doğum sonrası dönemde, bebeğinizi yalnızca anne sütü ile besleseniz de onun bazı sindirim problemleri yaşadığına, zaman zaman yüzünü ekşittiğine, ağladığına ve gazı olduğu için bacaklarını karnına çektiğine şahit olabilirsiniz. Vücutta gaz oluşumu, tüm insanlarda beslenmenin ve dolayısı ile sindirimin normal bir sonucudur. Ancak bu, dünyamıza yeni ayak uydurmaya başlayan bebeğiniz için pek de normal atlatılacak bir durum olmayabilir ve zaman zaman oldukça sancılı geçebilir. Elbette bebeğinizdeki gaz problemi; emzirirken doğru pozisyonda tutulmadığı için hava yutma, gazın doğru çıkarılmaması, annenin yemekleri çiğnemeden yutması ya da hızlı yemesi, sağlıksız gıdalar tüketmek ve stres gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak bu yazımızda bebeklerde gaz probleminin nedenleri arasında öne çıkan, sütünüzün tadını değiştiren ve anne sütüne gaz yapan yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

 

1) Kahve, Kola, Çay Gibi Kafeinli İçecekler

Yüksek miktarda kafein minik bebeğiniz için ciddi bir gaz kaynağı olmasının dışında, bebeğinizin bağırsaklarını bozabilir ve uyku düzensizliğine neden olabilir. Bunun için emzirirken kafein almadan önce birkaç kez düşünün ve sizin için acil bir ihtiyaç değilse organik, bitkisel çaylar ile devam edin. Ayrıca kafeinli içeceklerin yanı sıra gazlı içecekler de -adından da anlaşıldığı gibi- büyük bir gaz deposudur. Gaz yapmanın yanında bebeğinizin sindirim sistemini de bozabilir.

 

2) Baklagiller

Özellikle kuru fasulye, mercimek ve nohut, anne sütüne gaz yapan besinler arasında liste başlarıdır. Bunun nedeni ise, içerdikleri rafinoz adlı bir şekerdir. Bu şeker sindirildiğinde yüksek oranda gaz açığa çıkar ve yalnız bebekler için değil yetişkinler için de sindirim sistemine rahatsızlık verir.

 

3) Karnabahar, Lahana, Brokoli

Lahananın tüm çeşitlerinde bulunan sülfür, normal şartlarda vücuda faydalı olan bu sebzeyi büyük bir gaz deposu haline getirir. Bu nedenle emzirirken pek de samimi olmamanız gereken besinler arasındadır. Bu madde ayrıca, karnabahar, brokoli, turp gibi diğer birçok faydalı sebzede de bulunur. Sebze yemeden önce bu konuyu derinlemesine araştırmanızı tavsiye ederiz.

 

4) Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde bulunan proteinleri sindirmek yalnız bebekler için değil yetişkinler için de zorludur. Bu nedenle süt emzirme dönemlerinde süt ve süt ürünleri uzak durulması gerekenler arasındadır. Bunun yerine hindistan cevizi sütü, badem sütü, yulaf sütü gibi bitkisel sütler tercih edilebilir.

 

5) Acılı ve Baharatlı Yemekler

Midedeki asit oranını yükselterek hem gaz yapan hem de şişkinlik hissi veren gıdalar olan acılar ve baharatlar emziren annelerde gaz yapan yiyecekler listesinin mutlaka uzak durulması gerekenleridir. Bunun nedeni ise bu besinlerin yalnızca gaz ve şişkinlik yapmakla kalmayıp, anne sütünün tadını da değiştirerek bebeğinizde iştahsızlığa ya da aç kalma problemine yol açmasıdır. Dolayısı ile en azından ilk birkaç ay acı soslardan, biber ve baharatlardan uzak durmak isteyebilirsiniz.

 

Tüm bunların dışında portakal, limon ve hatta çikolata da anne sütünde bebeğe gaz yapan yiyecekler arasındadır. Hal böyle olunca tüm bu yiyeceklerden uzak durmak epey zorlu olabilir. Bu durumda gaz yapan gıdaları tüketmeyi temelli bırakmak yerine, daha az tüketebilir; yemek yerken uzun uzun çiğnemeyi ve yavaş yemeyi tercih edebilirsiniz.

 

Bu yazı emziren anneler için geliştirilmiş Silverette gümüş göğüs kapakları için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 26 Haziran 2019
Tartışma: Yorum yapın