Anne Sütünün Faydaları

Bebeğinizi ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslemek, ona verebileceğiniz en güzel armağandır. Kilo alma, büyüme ve gelişmenin dışında bebeğinizin ilk beslenme alışkanlığı olan anne sütü, çocukluk ve yetişkinlik döneminde de onu hastalık tehditlerine karşı koruyacak özel bir savunma sistemi oluşturur. Anne sütünün faydaları elbette saymakla bitmez, ancak biz yine de nasıl bir mucize taşıdığınızı görmeniz adına anne sütünün bebeğinize sunduğu bazı güzellikleri yazımızda derledik. Siz de bu mucize besinin sırlarını merak ediyorsanız, buyurun Silverette gümüş göğüs kapakları için hazırlanan yazımıza…

Anne Sütü Sakinleştiricidir

Bebeğinizin kolaylıkla ve sağlıklı tüketimi için her zaman temiz ve taze olan anne sütü, bebeğinize özeldir ve onun bedensel/ruhsal ihtiyaçlarına göre şekillenir. Özellikle hasta olduğu zamanlarda ağrı kesici özellik taşır, mutsuz veya sinirliyken bebeğinizi rahatlatır ve gevşetir. Ayrıca bebeğinizin daha az ağlamasını ve daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Tüm bu özellikleri ile anne sütünün yararları arasında onun bebeğiniz için en iyi sakinleştirici ve rahatlatıcı besin olması vardır. Elbette bu besini, onu sakinleştirebilecek ve huzurlu olmasını sağlayacak tek kişiden alması, bunu çok daha mucizevi kılmaktadır. Özetle, anne sütünün bebeğinizi dışarıdayken de koruyan sizden bir parça olduğunu söylemek yanlış olmaz…

Anne Sütü Bebeğinizin Zekasını Geliştirir

Bilim insanları yüzyıllardır bebekken anne sütü ile beslenen ve beslenmeyen insanlar arasındaki farkları gözlemliyor ve her 10 yıllık süreçte bu konuda daha yeni bulgular elde ediliyor. Bu araştırmaların en belirgin sonuçlarından biri de anne sütünün zeka gelişimini desteklediği yönünde. Bebeğinizi en az ilk 6 ay boyunca yalnız anne sütü ile beslemek, ihtiyacı olan tüm besin değerlerini biyolojik olarak yeterli olan miktarlarda alabilmesini sağlar, bu da bedensel ve zihinsel gelişimi için kilit rol oynar. Araştırmalara göre anne sütü, bebeğin zekasını yaklaşık 10 puan arttırıyor.

Hastalıklara Karşı Korumada Anne Sütü

Anne sütünün etkileri arasında öne çıkan bir diğer madde de, onun bebeğinizi yalnız bebekken değil, yetişkin hayatında da hastalıklardan korumasıdır. Adeta onun kaç yaşında olursa olsun sizin bebeğiniz olduğunu hatırlatır gibi, sağlıklı olması için dış etmenlere karşı bir kalkan işlevi görür. Bunun nedeni ise, Anne Sütü İçeriği arasındaki protein, yağ, demir, vitamin gibi besin değerleri ile canlı hücreler, antikorlar, hormon ve enzimlerdir. En az ilk 6 ay anne sütü ile beslenen kişilerde, ishal, menenjit, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, obezite, kansızlık, ortakulak hastalıkları, akciğer hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonu riski oldukça düşüktür. Ayrıca alerjik etmenlere ve astım, bronşit gibi hastalıklara karşı da koruyucu olan anne sütü, bebeğinizin ağız ve diş sağlığı açısından da kilit rol oynar.

Anne Sütü Bebeğin Annesiyle Olan Bağını Güçlendirir

İdeal besin kaynağı olan anne sütünün kaynağı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bebeğinizin en çok güvendiği ve yanında huzurlu hissettiği kişi olduğundan fiziksel olduğu kadar duygusal bir üründür. Bebeğinizin her öğün beslenmek için size ihtiyaç duyması, sizin sesinizle motive olarak rahatlaması ve sabırsızlıkla beklediği beslenme saatlerini kollarınızda geçirmesi sizinle kuvvetli bir sevgi bağı kurabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu zamanlarda o gözlerinize bakıyorsa sevgi dolu gözlerle onu süzmeniz, yüzünüze dokunmak istiyorsa tensel temas kurmanız ve anlamsız sesler çıkarıyorsa sakinleştirici bir sesle onunla konuşmanız duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecek, sevgiyi öğrenmesini sağlayacaktır.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 25 Eylül 2019
Tartışma: Yorum yapın