Ay Ay Gebelik

Ay Ay Gebelik

Ufacık bir mucize karnınızda günden günde büyüyüp gelişirken tattığınız tarifsiz duyguları tahmin edebiliyoruz. Sevinç kadar endişe, umut kadar heyecan ve her konuda bolca merak… Bebeğiniz kaçıncı haftada olursa olsun, biliyoruz ki doğum anına dek onunla ilgili tüm konulardan merakınız körüklenerek artacak. Öyleyse gelin heyecan ve sevincin en saf hallerini yaşadığınız bu günlerde size bebeğinizin gelişimi hakkında ipuçları verelim! İşte siz dışarıda bu yoğun duyguları yaşarken bebeğinizin karnınızdaki serüvenini öğrenmeniz için ay ay gebelik rehberimiz…

Hamilelikte İlk Ay

Bir aylık hamilelik, aslen büyük bir kısmının döllenme ve bebeğin oluşumu ile geçtiği süreçtir. Döllenmeyle birlikte bebeğinizi oluşturan hücre, 9 ayını geçireceği rahme yerleşir. Plasentanın oluşumu ile birlikte döllenmiş hücre yavaş yavaş besin de almaya başladığından büyüme sürecine girer. Hamilelikte ilk ay genellikle belirtilerin hissedildiği bir dönem değildir ancak artan HCG hormonu, kadınların bir kısmında ilk ay bulantı ve baş dönmesine yol açabilir.

Hamilelikte İkinci Ay

Hamilelikte ikinci ay, bebeğinizin varlığını fiziksel olarak hissetmeye başladığınız, haliyle heyecanın da epey dorukta yaşandığı bir zamandır. Vücudunuzdaki artan hormon düzeyi gebelik belirtileri için ortaya çıkma fırsatı doğurur. Ayrıca bebeğinizin ilk kan damarları oluşmaya başlar. Bunun anlamını biliyor musunuz? Yani miniğinizin artık sağlıklı mı sağlıklı bir kalp ve dolaşım sistemi var! Artık kendi vücudunda kan pompalamak için sizden hiçbir eksiği kalmayan bebeğinizin yavaş yavaş vücudu da gelişmeye başlıyor.

Hamilelikte Üçüncü Ay

Ay ay gebelik listemizin “3. Ayda gebelik” adımına göz gezdiriyorsanız; tebrikler, bebeğiniz artık yüz hatları belirginleşmiş koca bir çocuk oluyor! Üstelik yalnızca yüzü değil, önceki aylarda perde formunda olan parmakları, elleri, tırnakları, ses telleri ve ayakları da iyice normal şeklini alıyor. Üç aylık hamilelik, serüveninizin en hızlı geçen ve en çok gelişimin olduğu dönemdir. Bu süreçte bebeğinizin üreme sistemi şekillendiğinden cinsiyetini öğrenmeniz de yakındır. Baby Shower için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Hamilelikte Dördüncü Ay

4 aylık gebelik gelip çattığında bebeğinizin vücudundaki en belirgin özellikler parmak emme, göz kırpma, yutkunma, kaşlarını çatma gibi reflekslerdir. Bunun yanında iyice gelişen el ve ayakları, vücudu ve başı birbiri ile orantılı hale gelir. Ayrıca o doğacağı yüz tipine, mimiklere ve vücut ölçülerine yaklaşırken siz de vücudunuzdaki değişimlere adapte olur, birinci trimester belirtileri olan bulantı, kusma ve baş dönmesini büyük oranda geride bırakırsınız.

Hamilelikte Beşinci Ay

Şimdiye dek bebeğinizin cinsiyetini çoktan öğrenmiş olmalısınız. Peki hiç alışveriş yaptınız mı? Cinsiyetin açıklanmasından sonra anne-baba adaylarının en heyecanlı faaliyetlerinden biri kıyafet ve bebek eşyaları satın almaktır. Mini mini zıbınlar, emzikler ve figürlü mobilyalar heyecanınızı şimdiden doruklara taşıyacak. Bebek alışverişi yaparken bebeğinizin sağlığını düşünmeyi ve organik ürünler satın almayı ihmal etmeyin.

5. ay gebelik bebeğinizin büyüme eşiğidir, diyebiliriz. Bunun ilk nedeni son trimesterin epey hızlı geçecek olması. Ay ay gebelik serüveninizin 5. ayında bebeğinizin ter bezleri gelişiyor ve vücudunu koruması için ince “ayva tüyleri” çıkmaya başlıyor. Boyu neredeyse 15 santimetre ve 300 grama ulaşan ağırlığı ile kemikleri de gittikçe sertleşiyor.

Hamilelikte Altıncı Ay

Bebeğinizin beşinci ayda çıkmaya başlayan ayva tüyleri artık yoğunluğunu iyice arttırdı. Beyni, ciğerleri ve tüm organları hızla gelişiyor. Gebelikte 6. ay içerisinde bebeğinizin hareketlerini öncesine nazaran daha yoğun ve şiddetli hissedebilirsiniz. Zira kalınlaşan göbek bağı sebebiyle sizi duyabiliyor ve kulak kesilerek o da kendini ifade etmek istiyor. Bu süreçte yapabileceğiniz en keyifli aktivite ona şarkılar söylemek ve sizin, aile yakınlarının sesini tanıtmaktır. Ebeveynlerin de yavaş yavaş bebek odası hazırlıklarına başladığı dönemdesiniz.

Hamilelikte Yedinci Ay

Bebeğinizin beyin kıvrımları günden güne gelişiyor. 7 aylık gebelik, ufaklığın artık uyuma, hıçkırma, düzenli ve sık nefes alma, kendini hareketlerle ifade etme kabiliyetlerinin büyük oranda oturduğu bir süreç. Ayrıca yedinci ayda gözleri de gördüklerini çok net algılayabiliyor.

Hamilelikte Sekizinci Ay

Bebeğiniz 8 aylık gebelik sürecinde tüm hızıyla gelişimini sürdürüyor. Ancak 9 aylık olana dek beynindeki sinir hücrelerin sayısı artacak, akciğer ve zihinsel gelişimi ilerleyecek. Bu ay bebeğinizin ayva tüyleri yavaş yavaş dökülmeye başlıyor. Ayrıca ilk kez boşaltım faaliyetlerinin gözlenmesi de olası. Baş aşağı şekilde her geçen gün kanala daha çok yaklaştığından sizin de özellikle idrara çıkmada yoğunluk yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Doğum hazırlıklarına Silverette gümüş göğüs kapakları eklemeyi unutmayın.

Hamilelikte Dokuzuncu Ay

Ay ay gebelik rehberimizin en heyecanlı kısmı elbette 9. ay hamilelik! Bebeğiniz kime benzeyecek? Aldığınız kıyafetler yeterli gelecek mi? Ne zaman gelmeye karar verecek? Bunların hiçbiri için endişelenmeyin. Bu ay kendinize özellikle meditasyon ve doğum egzersizleri için zaman yaratın ve geride bıraktığınız dokuz ayın rahatlığını yaşayın. En önemlisi doğumu zihninizde her zaman olumlu kurgulayın. Nasıl hayal ederseniz öyle olacağını unutmayın. Bebeğiniz bu ay dışarı çıkmak için hazırlıklarını tamamlıyor. Önce vücudunu saran yağ tabakası kalınlaştı, şimdiyse ayva tüyleri tamamı ile dökülüyor. Onu sağlıkla, mutlulukla kucağınıza almanızı dileriz…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 11 Mayıs 2021
Tartışma: Yorum yapın