Bebeğim Uyumuyor, Ne Yapabilirim?

Bebeğiniz anne karnındayken uyuma ve beslenme gibi birçok şeyin daha kolay olduğunu biliyoruz. Karnınızın içinde uyku saatlerini kendi belirliyor, sizin yediklerinizle o da besleniyordu. Ancak şimdi tüm bunları doğum sonrası olarak yapıyor olmak biraz kafa karışıklığı ve endişeye yol açmış olabilir. Annelerin bu noktada en çok kaygılandığı konulardan biri de bebek uyku düzeni oluşturmak. Öyle ki birçok anne “Bebeğim uyumuyor ne yapabilirim?” “Bebek nasıl uyutulur?” gibi sorulara cevap aramakta. Ancak aslen uyumayan bebek problemi, bebeğinizin ve sizin içerisinde bulunduğunuz bireysel koşullara özeldir. Bu sebeple çözüm yolları da anne ve bebeklere özgüdür. Peki bebeklerin uykusu ne zaman düzene girer? Bebeğinizin neden uyumadığını nasıl anlayabilirsiniz? Gelin, yanıtları birlikte arayalım.

1. Gaz Sancısı

Aslında çok basit bir sorun gibi gözükse de gaz, bazı bebeklerde ciddi sancılar yaratabilir. Hatta kolik sendromuna sahip olan bebeklerin büyük bir çoğunluğu gaz sancısı kaynaklı olarak bu problemi yaşar. Bazen yeni doğan bebeğinizin gazını çıkarttığınızı düşünmenize rağmen uykusuzluğu ve huzursuzluğu devam edebilir. Bu noktada bebeğinizi kucağınıza alıp sakinleştirerek gaz masajına devam etmeli ve bunu huzurlu bir ses tonuyla konuşarak uyuyana dek sürdürmelisiniz. Ayrıca uyumadan önce bebeğiniz sakinse kolik masajı veya gaz masajı yapabilir, ılık bir duş aldırabilirsiniz. Gaz sancısı hakkında detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. Bu gibi uyku öncesi rutinleri, bebekler için uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

2. Yalnız Kalma Korkusu

Bebeklerde uykusuzluk probleminin en yaygın nedenlerinden biri de yalnız kalma korkusudur. Aynı durum yeni doğanlar için anneye yakın olma ihtiyacı olarak karşımıza çıkar. Bebeğiniz odasında, beşiğinde ya da pusetinde uyumakta zorluk çekiyorsa sizin sıcaklığınızı, sesinizi veya anne karnındaki rahatını arıyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken onunla olabildiğince tensel temas kurmak, mümkünse emzirirken uyuyakalmasını beklemek olacaktır.

3. Sütün Az Gelmesi

“Bebeğim hiç uyumuyor” kaygılarının altında yatan nedenlerden bir diğeri ise bebeğinizin karnının tam olarak doymuyor olmasıdır. Eğer bebeğinizin uykusuzluk çekmesine neden olan herhangi bir problem bulamamış ve pek çok rahatlatıcı çözüm denemenize rağmen çabalarınız karşılıksız kalmışsa sütünüzün az geldiğinden şüphelenebilirsiniz. Bu noktada doğru emzirme teknikleri hakkında bilgi alarak emzirme tekniğinizi değiştirebilir veya bebeğinizi emzirmeden önce süt akışını kontrol edebilirsiniz. Sütünüzün az geldiğine kanaat getirirseniz doktorunuzla ya da bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçerek bu duruma da bir çözüm üretebilirsiniz.

4. Gece-Gündüz Kavramının Olmaması

“Bebeğim uyumuyor, ne yapabilirim?” sorusuna verebileceğimiz yanıtlardan biri de bebeğiniz için ikinci haftadan itibaren gece ve gündüz kavramlarını oluşturmak olacaktır. Bebeğiniz sabit bir ışık ve gürültü düzeyine maruz kaldığı anne karnında fark edebileceği değişimler olmadığından huzurla uyuyordu. Ancak dış ortamda gün ışığından insan, araç ve müzik seslerine kadar pek çok değişken uyarana maruz kalıyor. Bu nedenle ikinci haftası dolduğunda, yenidoğan uyku ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak, bebeğinizi gündüzleri nazikçe uyandırmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparken perdeleri açın ve yine sakin bir tonda onunla konuşun, gerekirse günlük ortam seslerini oluşturun. Geceleri ise özellikle kalabalıktan uzak, izole bir odada bebeğinizi yatırarak perdeleri kapatın ve uyku öncesi rutinlerinizi gerçekleştirin. Bu sayede bebeğinizin biyolojik saati ne zaman gece ve gündüz olduğunu anlayarak buna uygun refleksler gösterecektir.

5. Dış Dünyaya Adapte Olamama

Bebeğiniz beşiğinde veya pusetinde uyumakta güçlük çekiyorsa ve yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız dış dünyaya adapte olmakta zorlandığı anlamına gelebilir ki bu oldukça doğal bir durumdur. Bu durumda bebeğim uyumuyor, ne yapabilirim? diyen annelerin bebeklerine adaptasyon sürecinde destek olması gerekir. Özellikle uyku zamanında anne karnındaki seslere benzer Beyaz Gürültü (White Noise) kullanabilirsiniz.

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 5 Nisan
Tartışma: Yorum yapın