Bebek Alışverişi- Neler Alınmalı?

Hamile olduğumu öğrendikten bir süre sonra, oturduğumuz evi değiştirmemiz ve bebeğe hazırlık için bir dolu alışveriş yapmam gerektiği gerçeğiyle yüzleştim. Alışverişe başlamam 6.-7. Ay gibi oldu ama öncesinde evi değiştirmemiz gerekti. Bebekle gelen evi değiştirme ve düzenleme isteği- ki pek çok başka arkadaşımda da gördüm- gerçekten de hormonal bir durummuş ve bu durumun “nesting” yani “yuva yapma” olarak bir ismi bile varmış! Gelen bebeğe hazırlık olarak yuvanızı yeniden düzenleme veya değiştirme isteği duyma…

Benim “nesting” hormonları biraz fazla gelmiş olacak ki hamileliğim sırasında 2 ev değiştirdim! Yıllarca aynı evde oturup, 4 ay içerisinde 2 kez taşınmak pek de normal değil, ama oldu işte! : ) Çünkü “nesting”…

Neyse, yazımızın konusu olan bebek alışverişine gelelim. İşin doğrusu, internette biraz araştırayım neler alınacak diye bakınca okuduğum şeyler Çince gibi geldi! Pompalar, tulumlar, kangurular… Daha önce adını bile duymadığım bu zerzevatın bir de yüzlerce çeşiti vardı- yani bunların ne olduğunu öğrenmekle kalmamalı, bir de hangi çeşiti tercih etmem gerektiğini de anlamalıydım…

Özellikle bebek arabası kısmında devrelerim yandı! Ana kucağı ne, puset ne, hangisi hangi ayda kullanılıyor, neden normal araba kadar pahalılar- ve bu yaşıma kadar nasıl oldu da ben bunlardan bu kadar bihaberdim?? Gerçekten bambaşka bir anne bebek ürünleri dünyası varmış- binlerce ürün, binlerce vaad ve sizin hiçbir fikriniz yok!

Neyse ki yine tecrübeli anne arkadaşlarım imdada yetişti. Onların hazı listeleri vardı ve dilediğiniz soruyu sorabiliyordunuz ve size kendi tecrübelerini anlatıyorlardı. Yapmam gereken hepsini dinleyip kendime göre bir karar vermek, olayı çok da fazla abartmamaktı. Bu yazının da amacı sizinle bu tip bir listeyi paylaşmak ve işinizi biraz olsun kolaylaştırmaya çalıştırmak. Online alışveriş işime çok yaradı, pratik, daha uygun fiyatlı ve kolay….

İşte kendi notlarımı da eklediğim bebek hazırlık alışverişi listesi:

Bebek Giyim: Çok fazla sayıda ve boyda kıyafet almamanızı öneririm, bebeğin büyüme hızı farklı olabiliyor, mevsim değişiyor, hediye gelebiliyor- o nedenle bebek büyüdükçe almakta fayda var. Hatta benzer zamanda doğmuş bir başka bebeğin kıyafetlerini kullanmak çok daha uygun olabilir. Zaten kıyafetler bu dönemde 1-2 aydan daha uzun süre giyilemediğinden kullanılmıs da olsa hala yepyeni, tertemiz oluyor. Ben arkadaşlarımın cocuklarının kıyafetlerinden çok kullandım, hala da kullanıyorum.

Mevsimine göre kolsuz/kısa kollu/uzun kollu 6-8 adet tulum- özellikle ilk 3 ay sadece tulum giydirdim. Mothercare’in tulumlarının kolu eldiven seklinde katlanıp kapatılabiliyor, bu nedenle ayrıca eldiven almaya gerek yok.

Body kısa/uzun kollu mevsimine gore alttan baglamali, tulum icine giydiriliyor. 6-8 adet

Çorap- lastiksiz- 5-6 adet

Şapka- bu çok şart değil, mevsimine göre. Ben aldım 2 tane ama kullanmadım, hastanenin verdiği şapka yeterli oldu.

İnce tülbent veya müslin bezler- bunlar çok işe yarıyor, bebek banyosu sonrası bunlarla suyunu kurulayıp sonra havlu içine alıyorsunuz. Sıcak havalarda battaniye yerine, puset örtüsü/güneşlik olarak, teri emmesi için ana kucağının içinde, kısaca pek çok yerde kullanabilirsiniz. Bunlardan 4-5 tane alabilirsiniz.

Omuz havlusu- bebeğin kusmasına karşı ve bebeği kucağına almak isteyenlerin omuzuna almak için. Penye bir battaniye de aynı işi görebilir. Benim English Home’dan aldığım penye battaniye yetmişti.

Havlu- 1-2 adet. Bornoz filan almaya kalkmayın, çok güzel ve sevimli gözüküyor biliyorum, ben de aldım, ama küçük bebekte pek de kullanışlı olmuyor. Yumuşak havlu yeterli.

Kundak bezi- Bu şart değil, biz de aldık ama tülbentle de halledilebiliyor aynı iş. Dilerseniz mevsimlik uyku tulumları da var biraz kundağa benzeyen.

Hastane çıkışı- bu bana çok gereksiz ekstra masraf gibi gelmişti, almadım, normal yukarda bahsettiğim body üzeri tulum giydirmiştim. Ama hevesleniyorsanız, neden olmasın…

Emzirme ve Beslenme

Emzirme yastığı, emzirme önlüğü- Mycey marka almıştım, pamuk olduğu için.

Pompa- Sütüm az olduğundan çoğaltabilmek için doğum sonrası Medela hastane tipi pompa kiraladım- çok daha etkili çekiyor, çok işimi gördü. Daha pratik olması için, biryerlere gittiğimde kullanmak üzere bir de yine Medela’nın elektrikli pompasını almıştım doğum öncesi, onu da çok kullandım.

Silverette gümüş göğüs koruma kapakları– Ben doğum yaptığımda Silverette henüz Türkiye’de yoktu : ) Meme ucu yaralarıyla epeyce cebelleşip çözüm bulamayınca yurt dışındaki bir arkadaşım göndermişti ve hemen etkisini görmüştüm. Şimdi artık Türkiye’de olduğuna göre, doğum öncesi alıp, doğumdan 2 hafta önce kullanmaya başlayabilirsiniz.

Emzirme sütyeni- 3-4 adet almakta fayda var, çabuk kirleniyor. M&S’den aldıklarım pamuktu ve çok dayanıklı çıktı. Hatta anneme verdim emzirme bitince, hala kullanıyor : )

Göğüs pedi- bunda Lansinoh markayı tercih etmiştik.

Süt saklama poşetleri- Lansinoh almış ve gayet memnun kalmıştık.

Medela Calma biberon- Sağdığınız sütü bebeğe vermek ama bebeğin biberona alışıp memeden vazgeçmesini istemiyorsanız uygun biberon bu. Çünkü bebeğin çekmesi gerekiyor süt gelmesi için.

Emzik- Avent, Nuk, Chicco’nun emziklerinden farklı farklı alabilirsiniz, bazılarını sevip bazılarını istemeyebiliyor bebek. Ama emzik kullandırmayacağım diyorsanız da iyi şanslar! 🙂

Dr Brown biberonlar- BPA’sız olanları tercih etmenizi öneririm.

Sütünüz az geliyorsa aktarlarda satılan rezineli sür arttırıcı çaylardan veya Hipp, Hummana çaylar.

Bebek Temizlik & Bakım

Bebek yıkama küveti ve maşrapa- bunlar plastik oluyor,fazla para harcamamanızı öneririm.

Küvet içine file- Bunu iyi bir marka almakta fayda var, epeyce kullanılıyor ve sağlam olması önemli.

Küvetteki suyun ısısını ölçmek için termometre- aldım, sadece bir kez kullandım, bence gerek yok.

Bebek şampuanı ve vücut kremi- Mustela kullanıyoruz hala, memnunum.

Desitin- pişik kremi. Mor renkli olanı mavi olana göre daha etkili. Günlük kullanım için doğal zeytinyağı kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Bebek tırnak makası- yüzeyi geniş olanlar daha kullanışlı.

Saçları taramak için için kıl fırça.

Burun aspiratörü.

Diğer Ekipmanlar:

Bebek bezi ve ıslak mendil. Mendil için Uni Baby Yenidoğan için olan çeşitini öneririm, hala kullanıyoruz- sadece su ve pamukla yapılmış, parfümsüz, katkı maddesiz.

Alt değiştirme bezi: evde bir tane, bir de kullan at versiyonları var(Baby & Me), onlar da dışarı için.

Bebek telsizi. Eviniz büyükse veya iki katlıysa, kaç metreye kadar sesi aldığına dikkat edin.

Kanguru- Dilerseniz kolayca bağlanan penye tarzı sling dilerseniz de normal kanguru tercih edebilirsiniz. Biz Babybjörn marka almıştık, epey de pahalıydı ama bana çok kalın geldi. Zaten emzirirken epey terliyorsunuz, bebeğin doğumu da Nisan sonu olunca yazın hemen hiç kullanamadım, sonra da sattım.

Bebek arabası-ana kucağı: burada kendi yolunuzu kendiniz bulmalısınız: ) Biz Inglesina Trilogy almıştık, çok pratik katlanıyordu ve çok memnun kaldık. Aynı markanın ana kucağını bir arkadaşımdan ödünç almış sonra da normal bebek arabasına geçmiştik. Portbebe ise sadece ilk ay kullanılıyor, para harcamaya pek gerek yok bence. 2 yaşına doğru da Mclaren’ın basit bir pusetini aldık.

Baby bouncer: Bunlar kimi bebekte çok işe yarıyor, biz de almıştık ama bizim bebek bunlarda oturmayı pek sevmedi. Titremeli, müzikli bir versiyonuydu Fisher Price’dan ama kullanamadık, bunu da sattık.

Ateş ölçer- Braun marka IRT 4020 modeli aldık, kulaktan ölçen, hala kullanıyoruz.

Bebek çantası- bol gözlü, hafif. Okiedog marka aldım, kullandıktan sonra da sattım.

Park yatak ve veya beşik: seyahatler için veya bebeği kendi yatağına yatırmadan önce(biz 3. Ayda kendi odasına geçirdik). Arkadaşımızdan sallanan bir beşik aldık ödünç ve sonra da büyüyünce biraz park yatak satın aldık seyahatler için.

Bir de bizim için hayat kurtarıcı olan hamaktan bahsetmek istiyorum. Bebeğimi sallayarak uyutmam demeyenlerdenseniz- ki ben ilk başta böyle diyordum ama bebeği uyutup da yatağa koyunca sürekli uyanması neticesinde pes ettim- Pasha marka hamakları çocuğun gündüz uykularında çok kullandığımızı belirtmeliyim. Eski usul beşik gibi, iple çekerek sallayabiliyorsunuz. Görümcemin yolladığı hamağı ödünç alıp kullandık, kendisine çok dua ettim uyumayan bebek uyumaya başlayınca: )

Umarım bu liste işinizi kolaylaştırır, kararlarınızı kolay almanızı sağlar. Birşeyi seçerken karar vermede zorlanıyorsanız kendi kendinize “amaaan nasılsa her durumda büyüyecek” demeyi unutmayın, işleri kolaylaştırıyor : )

Özlem B.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 18 Nisan 2018
Tartışma: Yorum yapın