Bebek Emzirme Sıklığı

Anne sütü bir bebeğin sahip olabileceği en büyük hazinedir. Emzirmenin bebek için faydaları arasında bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemesi, sizinle arasında bir sevgi ve iletişim bağı oluşmasını sayabiliriz. Onu emzirmek için göğsünüze yaklaştırdığınız her öğün, aynı zamanda kendini güvende ve mutlu hissettiği zamanları oluşturur. Emzirmekse bebeğinizi beslemenin en ekonomik şekli olduğu gibi, size ve bebeğinize verilmiş paha biçilemez bir armağandır. Hal böyle olunca bebeğinizin yeterince süte ulaşabildiğinden, onu doğru bir pozisyonda emzirdiğinizden ve düzenli aralıklarla yeteri kadar beslendiğinden emin olmak istemeniz oldukça doğal. Nihayetinde hem fiziksel hem duygusal gelişimi yeterli anne sütü ile beslenmesine bağlı. Bu yazımızda, bebeğinizi ne kadar süreyle ve ne sıklıkta emzirmeniz gerektiğini anlatan “bebek emzirme sıklığı” konusunda bilgiler verdik. Detaylar için okumaya devam edin…

Bebeğinizi Ne Kadar Süreyle Emzirmelisiniz?

Emzirmeden önce göğüslerinizde süt üretilmesini sağlayan süt hormonunun ve bebeğinizin emme hareketiyle göğüslerden süt gelmesi refleksinin düzenli çalışabilmesi için, doğum yaptığınız gün her iki göğsünüzü 5’er dakika emzirmeniz önerilir. İkinci gün ise yine her iki göğsünüzden emzirmek şartıyla 10’ar dakikalık emzirme süresi oluşturabilirsiniz. İlk iki günü atlattıktan sonra 3. günden itibaren artık her iki göğsünüzü bitene dek (ortalama 20’şer dakika) emzirmeniz tavsiye edilmektedir. Emzirmeden önce süt akışını kolaylaştırmak için 1 bardak su içmeyi unutmayın.

Bebek Emzirme Sıklığı Ne Kadar Olmalı?

Gelelim bebek emzirme öğünlerinin sıklığı konusuna… Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; bebeğiniz normal doğum ile ve zamanında doğduysa, emzirme öğünlerinin sıklığını onun istemesine göre düzenleyebilirsiniz. Yeni doğmuş bebekler genellikle ilk birkaç haftalarında 2-3 saatte bir emmek isterler. Ancak yenidoğan bebek emzirme sıklığı konusunda bebeğinizi diğer bebeklerle karşılaştırmamalı ve onun saat başı bile emmek isteyebileceğini bilerek, karar vermek için hareketlerini gözlemlemelisiniz.

Bebeğiniz zamanından önce, prematüre doğmuş ise kan şekerinin düşmemesi, yenidoğan sarılığı gibi hastalıklardan da korunmak için büyük önem taşıyor. Bu nedenle bebeğiniz emmek istemediyse bile meme ucunu ağız kenarlarına sürerek, 2 saatten az aralıklarla beslemeye özen gösterin. Bu süre daha sık olabilir ancak, bebeğin aç kalma süresinin 2 saatten uzun sürmesi tavsiye edilmez. Bundan sonraki ilk üç ay boyunca bebeğiniz günde 6-7 defa emmek isteyebilir. Sonraki süreçte ise emme isteği giderek azalabilir ve 6. Aydan sonra ek gıdaya geçiş dönemi başlar.

Bebek emzirme sıklığı başlıklı rehberimizin burada sonuna geldik, ancak bitirmeden önce emzirmeyle ilgili önemli olan bir diğer noktadan bahsedelim. Göğüslerinizde bulunan sinirler bebeğinizin emme kuvveti ile uyarılarak beyninizde oksitosin, prolaktin gibi süt üretimini etkileyen hormonların salgılanmasına yol açar. Bu iki hormon daha sonra kan damarları vasıtası ile göğsünüze ulaşır ve süt üretimini komutlar. Böylece bebeğiniz ne kadar çok emerse sütünüz o kadar fazla gelir. Dolayısıyla yazıya başlarken belirttiğimiz gibi, emzirme mucizevi bir süreçtir ve bu konuda yaşadığınız tüm sorunların çözümü yine kendi vücudunuzdadır. Doktorunuz önermedikçe ya da bebeğinizin ciddi bir rahatsızlığı yoksa, uzmanlar ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeyi önermektedir.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs ucu koruma kapakları için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 7 Kasım 2019
Tartışma: Yorum yapın