Bebek Emzirme Süresi

Emzirme, genellikle doğumdan sonraki ilk saat içerisinde başlayan ve aylarca devam eden bir süreçtir. Elbette günler geçtikçe bebeğinizi hangi pozisyonda emzireceğiniz, kucak pozisyonu ile emzirme yöntemine alternatif olarak hangi emzirme yöntemlerini deneyebilirim, emzirmek için bebek uyandırma yöntemleri nelerdir, hangi memeyi ne kadar emzireceğiniz gibi konularda bilgi ve tecrübe sahibi olacaksınız. Ancak yeni doğmuş bebeğinizle evinize döndüğünüzde, bu süreci nasıl yöneteceğinizi bilmemeniz oldukça doğaldır. Yeni annelerin çoğu “Bebeğimi ne sıklıkla ne kadar süreyle emzirmeliyim?” sorusuna yanıt ararken, yeterince emzirememe endişesiyle telaşa kapılabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin günlük olarak ne kadar süte ihtiyaç duyduğunu anlayabilmeniz ve ilk emzirme sürecini kolaylıkla atlatabilmeniz için “bebek emzirme süresi” hakkında bilgiler verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

Yenidoğan Emzirme Süresi

Yenidoğan emzirme sürecinin yaygın soruları “İki emzirme arasında en fazla ne kadar süre olmalı?” “Bebeğin yaşına göre emzirme sıklığı değişir mi?” “Ne sıklıkla ve ne kadar süreyle emzirmeliyim?” şeklindedir. Süt üretiminin temel mantığı şudur: Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz, o kadar sütünüz olur. Büyük bir mucize ürünü olan bedeninizde süt üretimi adeta arz-talep dengesine göre işler. Bebeğiniz çok emiyorsa çok sütünüz gelir. Dolayısıyla ilk zamanlarda bebeğiniz her meme istediğinde emzirmeniz yararlı olacaktır. Bu sayının günde 9-12 defaya çıkması sizi korkutmasın. Yenidoğan bebeğinizin midesi çok küçük olduğundan ve anne sütü onun için en kolay sindirilebilir besin olduğundan, emdiğini hemen sindirebilir ve çabucak acıkabilir.

Her bebek farklı olmakla birlikte, genelde bir meme için bebek emzirme süresi yaklaşık 20 dakika olmalıdır. İki emzirme arası vakitse 2.5 saati geçmemesi tercih edilir, ki bu süre vaktinden önce doğmuş bebekler için daha kısadır. Özetle; ilk ay boyunca bebeğinizi her iki göğsünüz bitene dek, en az 20’şer dakika süreyle ve maksimum 2.5 saatte bir emzirmek tavsiye ediliyor. Emzirme vakti geldiğinde bebeğiniz uyuyorsa, nazikçe uyandırmaktan çekinmeyin. Dediğimiz gibi her bebek farklı olabilir, bu yüzden bir uzmandan yönlendirme almak en doğrusu olacaktır.

İlk 3 Ay Emzirme:

İlk üç ay boyunca bebeğiniz günde ortalama 6-7 kez emmek isteyebilir. Uykusuzluk, gaz sancısı, ateş gibi farklı nedenlerden ağlamadığına eminseniz bebeğinizi her ağladığında veya ağzını açarak arandığında emzirebilirsiniz. İlk ayın sonunda artık daha kuvvetli çene kaslarına sahip olan bebeğiniz güçlüce emmeyi öğrenecektir. Bunun yanında ilk iki ay gelişimi normalse ve kendi uyanıp meme istemiyorsa, geceleri emmeden 4-5 saat uyumasına izin verebilirsiniz. Anne sütü kadar uyku düzeninin de onun için çok önemli olduğunu unutmayın.

3 Aydan Sonra Emzirme:

3. aya doğru bebek emzirme süresi her geçen gün kısalacak ve iki emzirme arasında geçen vakit artacaktır. 6. Ay itibariyle bebeğinizin gelişimini de göz önünde bulundurarak ek gıdaya geçiş sürecini başlatabilirsiniz. Tamamlayıcı besinler ve anne sütü ile 7. Ayına ulaşan bebeğinizi, artık günde 4-5 defa emzirmeniz yeterli olacaktır.

Bebek Ne Zaman Memeden Kesilmeli?

Bebeğimi kaç yaşına kadar emzirmeliyim?” sorusuna gelince; uzmanlar ilk 6 ay bebeğe yalnızca anne sütü verilmesi ve 6 aydan sonra ek gıdaya geçilebileceği konusunda hemfikir. Ancak ek gıdaya geçtiğinizde dahi bebeğinizin hala anne sütüne ihtiyacı olacak. Artık birçok farklı yiyeceğin tadını alan bebeğiniz, muhtemelen memeyi eskisi kadar aramayacaktır ancak emmeyi sizinle kurduğu bir bağ ve iletişim kanalı olarak gördüğünden kolay kolay bırakmak da istemeyecektir.

Araştırmalar bebeği memeden kesmek için en ideal sürenin 2 yaş olduğunu söylüyor. Yani 6. Ayın sonunda ek gıdaya geçişinizden itibaren emzirmeye 2 yaşına kadar devam edebilirsiniz. Bu durum bebeğiniz için olduğu kadar sizin için de zorlu olabilir. Onun dış dünyayla daha içli dışlı olduğunu gördükçe, size daha bağımlı olduğu günleri özleyebilirsiniz; fakat artık emmeye ihtiyaç duymuyor olmasının annesine ihtiyaç duymadığı anlamına gelmediğini unutmayın. Yeni doğmuş bir bebek olarak, sütten kesilmiş bir çocuk olarak ve bir yetişkin olduğunda dahi, sizi her sıkıntısına çare olan biricik annesi olarak göreceğinden emin olabilirsiniz.

Aksi bir durumda, yani bebeğiniz emmeyi bırakmak istemiyorsa, bu kez vicdanen emzirmeyi bırakmak için doğru bir zaman olmadığını düşünebilirsiniz. Bilinenin aksine, sütten kesme sürecinin bebeğiniz için psikolojik ve fiziksel yan etkileri olabilir. Bu nedenle 2 yaşını geçmeden anne sütü nasıl kesilir sorusunun cevabı için uzman desteğine başvurabilirsiniz.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs ucu kapakları için hazırlanmıştır.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 23 Ekim 2019
Tartışma: Yorum yapın