Bebek Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gaz sancısı gibi durumlar her yaştan insan için epey can sıkıcı değil mi? Bir de derdinizi söyleyemeyecek ya da kalkıp kendinize tedavi uygulayamayacak durumda olduğunuzu düşünün… Özellikle doğduğu ilk haftalarda her öğün bolca gaz yutan bebeğinizin mide ve bağırsakları kasılır ve bebeğiniz huzursuz edici bir sancı ile yüzleşir. Bu aslında 9 aylık süreci anne karnında geçirmiş olan bebeklerin yeni hava koşullarına alışma sürecinden de kaynaklanır. Her koşulda, anneler olarak onların sıkıntısını gidererek rahatlatacak bir çözüme ihtiyaç duyarız. Bu yazımızda, bebeğinize sağlıklı uykular ve sizinle geçireceği kaliteli zamanlar sağlamak adına “Bebek gaz sancısına ne iyi gelir?” sorusu için bazı öneriler paylaşacağız. Buyrun Silverette gümüş göğüs kapakları için kaleme alınan yazımıza…

Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Bebek gaz sancısı için de bitkisel çözüm yollarına başvurulabilir; bu yolları denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Bebeğinizin karın ağrısını rahatlatmak için, 1.5 çay kaşığı rezeneyi 4 fincan suda kaynatarak soğuduktan sonra küçük ölçeklerle içirebilirsiniz. Aynı şekilde 1 hurma ve 1 çay kaşığı çörek otunu da bir bardak suda kaynatabilir, soğuduktan sonra bebeğinize 1 çay kaşığı içirebilirsiniz.

Bebeklerde gaz oluşumunu engellemek içinse en etkili bitkisel kürlerden biri elma sirkesidir. Bebeğiniz su içmeye başladıysa biberonuna 1-2 damla sirke damlatarak gaz oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Ancak bu çözüm önerilerinin en az 5-6 aylık bebekler için uygun olduğunu hatırlatalım. Bebeğiniz bir yeni doğan ise, tedavi için bitkisel çayları ve kürleri kendiniz tüketmeyi deneyebilirsiniz. Etkisini sütünüz yoluyla da gösterecektir.

Sıcak Havlu veya Duş

Sıcak uygulamalar ve duş bebeğinizin bağırsaklarını rahatlatarak tıkanan gazın çıkmasını sağlayacaktır. Bunun için bir havluyu bebeğinizin tenini yakmayacak kadar ısıtın ve karnına, sırtına ya da ayak altlarına koyun. Isıtma için kalorifer peteği, fön makinesi ya da ütüden yararlanabilirsiniz. Uygulamadan önce elinizle mutlaka sıcaklığı kontrol edin. Bunun yanında bebeğinizin şiddetli gaz ağrısı çektiğini ve sürekli kasıldığını gözlemliyorsanız, yine aşırı sıcak olmamak kaydıyla rahatlatıcı bir duş aldırabilirsiniz. Elbette duştan sonrasında da onu sıcak tutmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Bebeğin Hava Yutmasını Engellemek

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir? sorusunun en etkili çözümlerinden biri sancıya neden olan sebebi, yani gazı yutmasını engellemektir. Biberon seçimi bu konuda öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bir konu. Havayı kendi içerisinde döndürerek bebeğinizin yutmasını önleyen açılı biberonlar ve mekanizmalı biberonlar kurtarıcınız olabilir. Ek olarak kullandığınız biberon türü ne olursa olsun, bebeğinizin biberonu boşken emmesine izin vermemelisiniz.

Rahatlatıcı Masaj

Büyüklerimizden öğrendiğimiz, bacakları karın içine ve dışına doğru hareket ettirmeyi kapsayan bebek gaz egzersizleri de sancıyı rahatlatmakta yüksek oranda etkili olabilir. Bebeğinizi bağırsak bölgesini hareket ettirecek egzersizlerle rahatlatabilirsiniz. Bunun yanında yarım kundak yaptığınız bebeğinizi bebek yağı ile (tabii ki üşütmeden) nazikçe ovmak da onun için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Bu şekilde karnını sürekli kasmadığında gazını rahatlıkla çıkarabilir.

Annenin Beslenmesine Dikkat Etmek

Bebek gaz sancısına ne iyi gelir?” kadar düşünülmesi gereken bir diğer soru da “Bebek gaz sancısına ne iyi gelmez?” olmalıdır; zira bebeklerde gaz problemi annenin tükettiği besinlerin zorlukla sindirilmesinden kaynaklanabilir. Sindirim ve boşaltım sistemi bizler kadar gelişmiş olmayan bebeğiniz, sindirmesi zor besinleri tüketmeniz halinde sancılanabilir. Dolayısıyla kolaylıkla sindirebileceği, sıvı ağırlıklı, küçük besinler tüketmeli, yavaş yemeli ve çokça çiğnemelisiniz. Emziren anne diyeti açısından, bakliyatlar, brokoli, lahana, karnabahar, asitli/gazlı içecekler, kafein, acı ve baharatlar özellikle anne sütüne gaz yapan yiyeceklerdendir.

Verdiğimiz bu önerilerin tek bir tanesi probleminizin çözümü olabileceği gibi bazen tümünü bir arada uygulamanız da gerekebilir. Bu süreçte doktorunuza başvurmayı unutmayınız. Çok şiddetli gaz ağrılarına kusma ve kilo alamama gibi belirtiler de varsa, bebeğinizde anne sütü alerjisi, yani annenin tükettiği bazı besinlere karşı alerji olabilir. Ya da uzun süre şiddetini koruyan ve bebeğinizi kolik düzeyde ağlatan gaz sancıları için doktorunuz gaz damlası gibi ilaçlar önerebilir.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 25 Mart 2020
Tartışma: Yorum yapın