Bebek Hazırlıkları

Minik mucizenizi kucaklamaya sayılı günler kaldı. Artık onun hayatınızdaki etkilerinin yanında, büyük kavuşmanın evinizdeki etkilerine de şahit olmaya başlayacaksınız. Hamileliğinizin kaçıncı ayında olursanız olun, bebek hazırlığı için asla çok geç veya erken değil. İyi hazırlanmış bir bebek ihtiyaç listesi ile son haftalarda bile bebeğinizi karşılamak için dört dörtlük bir hazırlık yapabilirsiniz. Bebeğiniz geldiğinde bu dönemi daha rahat geçirebilmeniz için doğumdan önce kısa vadede ihtiyacınız olacak anne-bebek gereçlerini, bebek mobilya ve aksesuarlarını ve kıyafetleri temin etmenizi tavsiye ediyoruz. Silverette gümüş kapak için hazırlanan bu yazımızda, heyecanı doruklarda yaşayan ve büyük güne tam anlamıyla hazır olmak isteyen anne baba adaylarının alışveriş maceralarına eşlik ediyoruz. İşte doğum öncesi hazırlıkları için önerilerimiz…

Ev Hazırlığı

Bebeğinizi karşılamadan önce yapabileceğiniz bebek hazırlıkları arasında başı evinizi hazırlamak çekiyor. İlk aşamada bebeğiniz için ayrı bir oda hazırlayamayabilirsiniz. Zaten ilk aşamada emzirme için sizinle aynı odada kalması daha pratik olacaktır. Ancak yatak odanızda beşik için yer yoksa ilk aylar için bebek odasına portatif bir yatak koyabilir veya bebek telsizi ile bebeğinizi takip edebilirsiniz. Bunların yanında bebeğinizin uyuyacağı odada perde ve güneşlik olması, uyku saati geldiğinde gece-gündüz kavramına adapte olabilmesi açısından oldukça faydalı olacaktır. Özellikle kış bebekleri için kalorifer peteklerine / radyatöre ısı ayarlı termostat takabilir ve odanın bebeğiniz için her zaman optimum sıcaklıkta olduğundan emin olabilirsiniz.

Bebek İhtiyaç Listesi

Bebek hazırlık listesi koşturmacası başladığında yapabileceğiniz en doğru hamle bir kağıt kalem alarak aklınıza gelen ihtiyaçları yazmak olacaktır. Bebek alışveriş listesi, evde herkesin görebileceği bir yerde olmalıdır; böylece eksiklere bakarken yeni ihtiyaçlar aklınıza gelebilir ve tek seferde hazırlanmış bir listeye göre bazı ihtiyaçları unutma olasılığınız daha düşük olur. Kendinize, bebeğinize ve mevsime göre özelleştirebileceğiniz yeni doğan bebek ihtiyaç listesi kabaca aşağıdaki malzemeleri içerebilir.

Bebek Bakımı ve Temizlik Gereçleri:

– Bebek küveti
– Bebek bornozu
– Lif veya sünger
– Bebek şampuanı
– Bebek havlusu ve bornozu
– Pişik kremi, pudra
– Islak mendil
– Bebek bezi
– Bebe yağı
– Pamuk ve birkaç tülbent
– Alt bezi
– Tırnak makası, saç fırçası

Bebeğinizin vücuduna doğrudan temas edecek havlu, lif, bornoz gibi ürünlerin tamamen organik ya da bebek dostu ipliklerden yapılmış olması önerilir. Ayrıca şampuan, ıslak mendil ve pişik kremi gibi ürünlerde alkol, renklendirici ve paraben içermeyen bebeklere uygun seçeneklere yönelmeniz tavsiye edilmekte. Bunun yanında yeni doğan bebeklerin bezlerini sandığınızdan fazla kirlettiklerini ancak bebeğinizin hızla büyüyeceğini hesaba katarak ilk aşamada ne çok fazla ne de sizi zor durumda bırakacak kadar az bebek bezi almalısınız.

Bebek Mobilya ve Aksesuarları:

– Bebek beşiği
– Gardırop, şifonyer
– Bebek telsizi
– Oyuncak
– Biberon
– Dişlik
– Emzirme yastığı
– Nevresim, yastık, yorgan, bebek battaniyesi
– Araba koltuğu
– Bebek arabası
– Puset
– Kanguru

Doğum öncesi bebek alışveriş listesi yaparken üzerinde durmanız gereken konulardan biri de bebeğinizin aksesuarlarını olabildiğince az yer kaplayacak şekilde, fonksiyonel ve kullanım kolaylığı sağlayan ürünler arasından seçmektir. Zira ağır, kaldırımlara sığmayan ve katlanabilir özelliği olmayan bebek arabaları, ergonomik olmayan yapısı ile taşırken kol kaslarınıza ve omurganıza zarar verebilecek pusetler başınıza dert açabilir.

Bebek Giysileri:

– Hastane çıkışı
– Kısa ve uzun kollu zıbın
– Tulum
– Atlet
– Hırka, yelek, patik, eldiven, şapka
– Çorap
– Ağız mendili ve önlük
– Mevsimlik takım kıyafet

Bebeğinizin giysilerini seçerken de ilk dikkat etmeniz gereken şey kumaşların organik ve bebeğinizin hassas cildini tehdit etmeyecek olmasıdır. Bebeğiniz çabucak büyüyeceğinden tüm kıyafetlerini üzerine olana kadar giyecek zamanı olmayabilir. Ekstra kıyafet yerine her zaman kullanabileceğiniz battaniye, önlük, atkı-bere gibi ürünler alabilir ya da ileri aylara / yaşlara yönelik mevsimlik kıyafetler seçebilirsiniz.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 7 Ekim 2020
Tartışma: Yorum yapın