Bebek Kıyafetleri Nasıl Seçilir?

Bebek kıyafetlerinin henüz bebek sahibi olmayı düşünmeyenler için bile dünyanın en tatlı şeyleri olduğu bir gerçek. Ne zaman bir yerlerde minik çıtçıtlı bodyler, avuç içi kadar ayakkabılar görsek içimiz kıpır kıpır olur. Özellikle anne baba adayları veya çiçeği burnunda ebeveynler için bir yandan bebek odası, hastane çantası gibi bebek hazırlıklarını tamamlarken, diğer yandan da bebek kıyafeti seçmek zorlayabilir. Zira tek bir tek bebek mağazası bile binlerce tatlı mı tatlı seçenek sunarken neyi nereden, nasıl alacağınız konusunda aklınız epey karışabilir. Bu içeriğimizde tecrübeli annelerden ve uzmanlardan önerilerle “Bebek kıyafetleri nasıl seçilir?” sorusunun faydalı yanıtlarına yer verdik. En iyisi için tüm bebek mağazalarını geziyor ve gördüğünüz her şeyi almak istiyorsanız, yalnız değilsiniz. Bebek ihtiyaç listesinin önemli bir parçası olan kıyafet seçim konusunda kararsızlıklardan kurtulmak için gelin aklınızdaki soruları birlikte yanıtlayalım…

Bebeğiniz İçin “Sağlıklı” ve Kullanışlı Kıyafetler Alın

Bebek kıyafetleri nasıl alınmalı? kadar önemli bir diğer konu da bebek kıyafetlerinin nasıl seçilmeyeceği… Figürlü, rengarenk, şirin mi şirin bebek kıyafetlerinin oldukça zararsız ve albenili göründüğünü biliyoruz. Ancak bunların yalnızca belirli bir kısmı bebeğinizin sağlığı düşünülerek üretiliyor. Dolayısıyla bebeğiniz için satın alabileceğiniz en iyi kıyafetler, pamuklu, organik kumaşlardan imal edilmiş, doğal iplik ve zararsız boyalardan dokunmuş olan bu seçenekler. Ayrıca kullanışlılık da bebek kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında. Bebeğinize seçeceğiniz kıyafetlerin boydan boya bebek fermuarı olan ya da çıtçıtlı olup kolay açılabilen bir yapıda olması gerekir. Böylece sıklıkla bezini değiştirirken onu rahatsız etmez, uykudan uyandırmak zorunda kalmaz ve kolaylık yaşarsınız. Dantelli, sarkan ipleri olan, rahatsız edici dikişlere sahip, kemerli ya da düğmeli kıyafetler, bebeğiniz için riskli olduğu gibi rahat da sayılmazlar.

Bebeğiniz Doğduktan Sonra Ölçmeden Kıyafet Almayın

Üç aylık ama ben 4-6 giydiriyorum.” gibi cümleleri çevremizdeki annelerden sıklıkla duyarız. Bunun nedeni bebek kıyafetleri belirli ölçü standartlarına göre üretiliyor olsa da her bebeğin farklı yapılarda dünyaya gelmesidir. Bebeğiniz yeni doğanlara göre daha az ya da daha çok kilolu olabilir. Dolayısıyla alışverişe çıktığınızda tüm markalarda bebeğinizin ayına göre kıyafet almak yerine bir iki beden küçük ve büyük seçenekleri bebeğinizin üzerinde deneyerek kaç beden ile rahat ettiğini anlamaya çalışmalısınız. Bir süre sonra hangi ürün gruplarında ve hangi markalarda kaç beden giydiğini öğreneceksiniz.

Belirli Bir Ay İçin Çok Almak Yerine Birkaç Aylık Alın

Bebek kıyafetleri nasıl seçilir? sorusunun çokça tecrübe ile sabit bir yanıtı da “birkaç farklı beden ve mevsime uygun şekilde” olacaktır. Anne babalar, genellikle yeni doğanları için 1-2 aylık çok fazla kıyafet alırlar. Bebek reyonlarının şirinliğini ve çeşitliliğini düşününce haksız da sayılmazlar. Ancak yakınlarının bebek ziyaretine gelirken getireceği hediyelerle birlikte, bebeklerin büyüyene dek giyemeyecekleri kadar yeni doğan kıyafeti olur. Dolayısıyla yapabileceğiniz en mantıklı hamle, gelen hediye kıyafetlerin bir kısmını -ne kadar şirin olsalar da- daha büyük bedenleri ile değiştirmek ve alışveriş yaparken birkaç aylık kıyafetler almak olacaktır. Bunu yaparken birkaç ay sonra hangi mevsimde olacağınızı ve o sezona uygun kıyafetler almayı unutmayın.

Mevsime Göre Alışveriş Yapın

Bebeklerin ter bezleri, belirli bir yaşa gelinceye dek bizimki kadar gelişmiş değildir. Dolayısıyla sıcakladıklarında vücutları terleyerek rahatlayamaz. Bu nedenle mevsimlik bebek kıyafeti seçimi oldukça önemlidir. Elbette her mevsim organik bebek kıyafetleri tercih etmeniz önerilir ancak özellikle yazın bebeğinizde pişik ve alerjik reaksiyonları arttıracak naylon içerikli giysilerden uzak durmalısınız. Kışın ise iç mekanlar oldukça sıcak olabildiğinden yünlü kalın bir tulum giydirmek yerine gerektiğinde çıkarabileceğiniz, kat kat giyilebilen orta kalınlıkta-ince kıyafetler tercih etmelisiniz.

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır. Bebek hazırlıkları hakkında pratik öneriler için buraya tıklayın.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 26 Kasım 2020
Tartışma: Yorum yapın