Bebek Masajı – Yüksek Doz Sevgi Akışı

Bir bebeğin anne karnında öğrendiği ilk duyusu dokunmadır. Her bebek ilk olarak dokunarak öğrenmeye başlar. Bebeğin doğduktan sonraki ilk ihtiyaçlarından birisi ise ten tene temastır. Anne karnında alışık olduğu sarmalanma hissini, annenin kokusunu, annenin tenine dokunmayı, kalp atışının sesini ister. Bu nedenle doğum şekli ne olursa olsun bebek doğduğunda en kısa sürede anne göğsüne konulmalıdır. Bu teması sağlıklı şekilde devam ettirmenin yollarından biri bebek masajıdır.

Bebek ile ebeveynin teması çok önemlidir. Bebeğine masaj yapmak ebeveyni rahatlatır ve huzur verirken bebek için ise değeri eşsizdir. Ebeveyni ile arasında oluşacak sevgi bağının temelini sevgi ile yapılan masajlarla oluşturur.

Ebeveynler çoğu zaman yeni doğan bebeklerini tutmaktan, ona dokunmaktan çekinir ya da korkarlar. Özellikle göbek bağı düşmeden bebeğe masaj yapma fikri iyi gelmeyebilir. Sadece küçük dokunuşlarla bile masaj yapmaya başlanabilir. Bu bebek için tehlikeli değil aksine oldukça sağlıklıdır.  Doğumdan sonra anne kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra masaj yapmaya başlayabilir. Bebeğin büyümesi ile dokunuşlar ve masaj süreleri değişebilir. Annenin bebeğine dokunması aynı zamanda anne sütünü arttırır. Oksitosin hormonu yani halk arasında bilinen adı ile aşk hormonu salgılanır.

Bebek masajı yaparken bebeğe mümkün olduğunca yakın olmak gerekir, böylelikle bebek ebeveyninin kokusunu alır ve onu tanır. Bu koku bebeğe güven verir. Bu nedenle bebek masajı yapılırken kullanılan ürünlerin kokusuz ve doğal olması gerekir. Göz teması kurmak önemlidir; ebeveyni bebeğin sinyallerini anlayabilir ve masaj istemiyorsa devam etmemesi gerektiğini anlar ya da bebeğin hoşlandığı hareketleri fark edebilir. Masaj esnasında yapılması gereken en önemli şeylerden birisi ise bebek ile konuşmaktır. Bebek ebeveyninin sesini tanıdığı için daha sakin ve güvende hisseder. Bebek ile ebeveyn arasındaki ilk iletişimin de temelleri atılmış olur.

Eğer bebeğin herhangi bir sağlık problemi yoksa ebeveynler bebeklerine sevgi dokunuşlarından kaçınmamalıdır. Bebeğe masaj yapmak ebeveyn için de bebek için de iyileştiricidir. Hem duygusal, hem bedensel hem de bilişsel faydaları saymakla bitmez. Anneler bebeklerine nasıl dokunması gerektiğini içgüdüsel olarak biliyorlar. İçindeki gücü keşfedebilmek için destek alabilirler.

Ülkemizde artık bebek masajı uzmanları ve eğitimleri de daha ulaşılabilir duruma gelmesi sevindiricidir. Anneler bu konuda araştırma yaparak enerjilerinden hoşlandıkları bebek masajı uzmanlarına ulaşabilir.

Bebeğinize dokunmaktan korkmayın, sevgi ile bağlanın..

Ebe Hürcan Çift

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 23 Temmuz 2018
Tartışma: Yorum yapın