Bebek Nasıl Tutulur?

Bebeğinizi, hele ki yeni doğmuşsa, nasıl tutacağınızı bilememek ya da narin bedenini incitmekten çekinmek oldukça olağandır. Büyük bir heyecan ve endişe ile sorduğunuz “Bebek nasıl tutulur?” sorusunu, minik mucizeniz için her şeyin en iyisini yapma isteğinizden sorduğunuzu biliyoruz. Bu yazımızda “bebek nasıl kaldırılır ve yatırılır, bebek nasıl taşınır” gibi soruları için birtakım ipuçları paylaştık. Detaylar için buyurun Silverette gümüş göğüs ucu koruma kapakları için kaleme alınan yazımıza…

Yeni Doğmuş Bebek Nasıl Yatırılıp Kaldırılır?

“Bebekler nasıl tutulur” sorusunu yenidoğanlar üzerinde değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Zira taşıma açısından en kritik yaşta olanlar, henüz kaslarını kontrol edemeyen yenidoğanlardır. Yeni doğmuş bir bebek sekiz haftalık olana dek boyun ve sırt kaslarını kendisi kontrol edemez. Dolayısıyla her zaman desteğinize ihtiyaç duyar. Bebeğinizi yattığı yerden kaldırırken nazik ve yavaş hareket etmelisiniz. Öncelikle bir elinizi yavaşça başının altına kaydırın ve ensesi ile başının alt kısmını hafifçe kavrayın. Ardından diğer elinizi poposunun altına kaydırın ve elinizin bel ve alt sırt kısmını da desteklediğinden emin olun. Onu rahat ve taşıyabileceğiniz bir şekilde kavradığınızdan emin olunca hafifçe kaldırın ve kucak pozisyonunda ya da yüzü omzunuzun üzerinden arkaya bakacak şekilde bir omzunuza yaslayarak tutun. Yenidoğan bebekler için emzirme konusunda ise farklı yenidoğan emzirme pozisyonları deneyebilirsiniz.

Bebeğinizi tekrar yatırırken bir anda bırakmamaya ve kaldırırkenki yavaşlıkta yatağa doğru indirmeye özen gösterin. Sırt ve boynu yatağa değdiğinde başının ve poposunun üzerindeki ellerinizi yavaşça yana doğru çekerek sıyırın. Bebeğinizi uyutmak için farklı alternatifler arıyorsanız çeşitli bebek uyutma yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunun yanında uyanıkken yüzünü kaldırabilecek yaşa geldiğinde yüzüstü yatırarak kaslarını geliştirmesine ve emeklemeyi öğrenmesine izin verebilirsiniz. Elbette yanında biri varken…

Bebek Nasıl Taşınır?

Gelelim “bebek nasıl taşınır?” sorusuna… Bebeğiniz özellikle ilk zamanlarında kucak pozisyonu ile taşınmaktan güven duyar. Bunun için dirseğinizin iç kısmına başını koyarak, diğer elinizle alttan sırtını destekleyebilirsiniz. Yeterince güvenli hissetmiyorsanız diğer elinizle başının altından tutarken dirseğinizin iç kısmı ile kafasını ve aynı elinizle poposunu kavrayabilirsiniz. Bunun yanında yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüzü omzunuzun üzerinden arkanızı görecek şekilde omzunuza yaslayarak da tutabilirsiniz. Ancak bebekler daha çok sırtı karnınıza yaslı olacak şekilde göğsünden ve altından desteklenerek tutulmayı sever. Bu tutuşu yaparken çok sıkmayacak şekilde yanağı ve çenesi kolunuza dayalı olacak ve etrafı seyretmekten keyif alacaktır.

Bebek Nasıl Tutulmaz?

“Bebek nasıl tutulmalı?” kadar “Bebek nasıl tutulmaz?” sorusu da önemli elbette. Özellikle yeni doğan bebekler için bebeğinizi kaldırırken kesinlikle koltukaltlarından tutup kaldırmamanız gerekiyor. Henüz başını kontrol edemeyecek kadar küçük olduğundan, siz kaldırırken başı bir anda geriye düşebilir ve boyun kasları incinebilir. Yine koltukaltından kaldırırken yalnızca göğüs hizasına destek vereceğiniz için bacakları ve beli geriye doğru bükülerek sırt kaslarını incitebilir. Bu nedenle bebeğinizin özellikle beline ve boynuna yük bindirmeyecek şekilde vücudunu tümüyle kavrayarak gerçekleştireceğiniz tutuşlar doğru olacak ve sağlık problemlerini uzak tutacaktır. Ayrıca 5-6 aydan daha küçük bebekleri hoplatmak ya da kucakta sarsmak kemikleri henüz yeni kaynadığı ve kaslarını kontrol edemediği için tehlikelidir.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 18 Aralık 2019
Tartışma: Yorum yapın