Bebek Nasıl Yıkanır?

Bebeğinize ilk banyosunu yaptırmak, onu ilk kez kucağınıza almak kadar heyecan verici olabilir. Hem onunla hayatınızın sonu gelmeyen ilklerinden birini yaşayacak olmanın sevinciyle heyecan duyabilir, hem de nasıl tutacağınızı, tutarken aynı zamanda nasıl yıkayacağınızı düşünerek tereddüt edebilirsiniz. Hamileliğin ve doğum sonrasında bebek nasıl tutulur, yenidoğan bebek kaç dakika emzirilir, süt kanalları nasıl açılır gibi birçok soru ve endişenizi de milyonlarca yeni anneyle paylaşıyorsunuz. Pek çok yeni ebeveyn, bebek banyosu konusunda da endişe ve korku duyar. Ancak belirli noktalara dikkat ederek hem bebeğiniz hem kendiniz için keyifli bir banyo deneyimi yaşayabilirsiniz. Peki bebek yıkarken hangi noktalara dikkat etmeli? Yeni doğan bebek nasıl yıkanır? Bebek yıkama gereçleri nelerdir ve nasıl kullanılır? Silverette gümüş göğüs ucu koruma kapakları için hazırlanan bu yazımızda, tüm bu soruları yanıtlamaya çalıştık…

Bebek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek nasıl yıkanır? sorusunu sormadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olduğunu belirtelim. Öncelikle bebeğinizi yıkamadan önce doktorunuzla konuşmanız tavsiye edilir ve bebeğiniz bir yeni doğan ise ilk ay şampuan ya da sabun kullanmak önerilmemektedir. Doğası gereği yeterince temiz olan bebeğinizin vücudunu su ile temizlemek yeterli olacaktır. Bunun yanında suya girmeden önce ve sonra bebeğinizin vücut ısısını sabit tutmalı, ne çok sıcağa alıştırmalı ne de üşümesine neden olacak kadar korunmasız bırakmalısınız. Bebeğinizin göbek kordon bölgesini kuru tutmanız ve enfeksiyona dair belirtiler gözlemlemeniz halinde doktorunuza başvurmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Bebeğinizi Yıkayacağınız Yeri Dikkatle Seçin

Bebeğinizi nerede yıkayacağınıza karar vermek kafa karıştırıcı olabilir. Bazı anneler “banyo küvetinde kucağımda tutarak daha rahat yıkarım” diye düşünürken bazıları evin herhangi bir odasında bebek banyosu tercih edebilir. Bizim önerimiz, bebeğinizin yetişkin banyolarından mikrop kapması ihtimaline karşı mutlaka bir bebek küveti kullanmanız yönünde. Bir küvet ya da genişçe bir su havzası içinde bebeğinizi hem daha rahat kontrol edebilir hem de altıncı ayına kadar banyosunu burada kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Bebek küveti içerisinde bebeğinizi daha rahat ettirmek adına, yeni doğanlar için banyo filesi kullanabilirsiniz. Banyo filesi, özellikle bebeğinizi tek başınıza yıkamanız için de büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ortam Koşullarını Optimum Hale Getirin

Nerede yıkayacağınıza karar verdiyseniz; sıra nasıl bir ortamda ve hangi koşullar altında yıkayacağınıza geldi. Uzmanlara göre bebeğinizi evinizin hangi odasında yıkarsanız yıkayın, bebek için ideal banyo odası sıcaklığı 20-24 derece arasındadır. Dolayısıyla sıcak bir oda tercih ettikten veya termostat yardımı ile bir odanızı yaklaşık olarak bu ısıya getirdikten sonra bebek küvetinizi odaya yerleştirebilirsiniz. Ardından banyo suyunu sabunsuz ve katkısız olarak hazırlayın. Bebek banyosu su sıcaklığı ayarlaması biraz zor görünse de aslında basit bir testle suyun ideal sıcaklığına karar verebilirsiniz. Vücutta sıcaklığı ilk algılayan yerlerden olan dirseğinizi suya değdirin. Bir süre bekledikten sonra su sıcak veya soğuk bir his vermiyorsa ideal düzeydedir. Bu şekilde anlamakta zorlanıyorsanız bir su termometresi de edinebilirsiniz.

Bebek Yıkama Malzemelerini Yanınızda Bulundurun

Su, sünger ve havlu yeterli görünse de bebek banyosu sırasında -özellikle bebeğinizi yalnız yıkıyorsanız- pek çok farklı malzemeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Banyo sırasında bebeğinizi bırakıp gidemeyeceğiniz için potansiyel olarak ihtiyaç duyabileceğiniz her şey elinizin altında olmalı. Hiçbir şeyi atlamamanız için işte ufak bir bebek banyosu için gerekli malzemeler listesi:

• Bebek küveti ve bebeğinizi üzerine yatırarak yıkayabileceğiniz bir file. Fileniz yoksa kalın bir örtü veya havluyu küvet zeminine döşeyerek bebeğinizi üzerine yatırabilirsiniz.
• Bebeğinizin narin cildini tahriş etmeyecek bir sünger veya bebek lifi
• Banyo suyunu doldurmak için bir kova ve su tası
• Bebeğiniz yeni doğan değilse bebek şampuanı veya sabunu
• Bebeğinizin tüm vücudunu saracak genişlikte bir havlu ve ıslanması ihtimaline karşın yedek havlu
• Banyo esnasında bebeğinizin suyla gevşeyen bağırsakları biraz hızlı çalışabileceğinden bebek bezi
• Bebeğinizin banyodan sonra giyeceği kıyafetleri

Bu malzemeler temel olarak miniğinizin banyosu için yeterli olacaktır. Ancak ihtiyaçlarınıza göre listeyi uzatabilirsiniz. Örneğin suyun sıcaklığına kendiniz karar veremiyorsanız su termometresi ya da bebeğinizi kurulayıp giydireceğiniz odada küçük bir ısıtıcı gibi…

Panik Olmayın Tek Başınıza da Bebeğinizi Yıkayabilirsiniz

Ve gelelim aklınızda en fazla yer kaplayan ve belki birtakım kaygılara neden olan o soruya: “Bebek banyosu nasıl yaptırılır?” Öncelikle yıkarken ve giydirirken onu ilk defa tutuyormuş gibi heyecanlandığınızı biliyoruz, ancak bebek banyosunu biz yetişkinlerin banyosu kadar komplike düşünmemelisiniz. Aslen bebeğinizin boyun, kol, bacak kıvrımlarını ve yanaklarını terledikçe ya da kirlendikçe nemli bir bezle silmeniz bebeğinizin banyosuyla hemen hemen aynıdır. Yalnızca bunu küvet içerisinde ve biraz daha suyla yaptığınızı düşünün.

Öncelikle gözüne veya kulak-burun bölgesine su kaçmaması için suyunu yeterince sıktığınız sünger veya lifi kullanarak boyun kıvrımını, yanaklarını ve başını nazikçe yıkayın. Bunu yaparken kulaklarına veya burnuna su kaçmadığından emin olun. Ardından başını havluyla hafifçe kuruladıktan sonra karnını ve kol altlarını nazikçe yıkayın. Bebeğinizi bir kolunuzun üzerine yatırarak aynı şekilde sırtını da temizleyin ve gövdesini hafifçe kuruladıktan sonra alt bölgesine geçin.

Bebek banyosu sırasında yanınızda yardımcı olacak birinin olması elbette bir avantajdır ve bir kişi bebeği tutarken diğerinin yıkaması ya da kurulaması işi daha pratik kılar. Ancak yalnızken de bebeğinizi yıkayabileceğinize güvenebilirsiniz. Bunun için öncelikle banyo saatlerini sakin bir ruh hali ile karşılayın. Panik olmayın ve bebeğinizi giydirmek gibi sıradan bir aktivite olarak görün. Süreci yönetecek olan sizsiniz; dilerseniz bebeğinizi aşama aşama yıkayabilir ya da kendinizi rahat hissettiğiniz farklı yöntemlerle banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinize bebek yağı ile rahatlatıcı bir masaj, kendinize de bir kahve ile banyo sonrasını ikiniz için de keyifli bir ana çevirebilirsiniz

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 16 Mart 2020
Tartışma: Yorum yapın