Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Minik mucizenizle tanışacağınız büyük gün yaklaşırken heyecanın dozu da gittikçe artıyor. Özellikle bebek alışverişi, cinsiyet partisi, bebek odası hazırlama gibi son dönem hazırlıkları anne-baba adaylarının iki ayağını bir pabuca koyabilir. Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtığında her şeyin onun için kusursuz olmasını istediğinizi ve bunun için çabaladığınızı biliyoruz. Rahatlayın ve arkanıza yaslanın! Tüm süreç boyunca annelerden ve uzmanlardan derlediğimiz görüş ve önerilerle yanınızda olacağız. Bir “Son Hazırlıklar” günlüğü tutarak içeriklerimize eşlik ederseniz hem gebelik hatıralarınıza bir yenisini ekleyebilir hem de karışıklığa mahal vermeden tüm eksikleri kategorize edebilirsiniz. Bugünkü konumuz nasıl bebek odası hazırlanır sorusu ile ilgili. Kalemler hazırsa Silverette gümüş göğüs kapakları için hazırlanan bu yazımızda rengârenk, eğlenceli ve bilgilendirici bebek odası dekorasyon fikirleri için okumaya devam edin.

1.Bebek Odası Rengi Seçmek

Bebek odası hazırlarken duvar boyası ve rengi çok üzerine düşülmeyen bir konu olsa da oldukça önemli. Bebeğinizin gün ve gecelerini geçireceği bu odada sakinliğin, ferahlığın ve huzurun hüküm sürebilmesi için duvarlarda patlak renklerden kaçınmak ve pastel renkler tercih etmek gerekiyor. Açık lila, hayal pembesi, ıhlamur rengi, açık mavi ve yeşil tonları, bej tonları gibi aydınlık ve yumuşak renkler hem ferahlık duygusu verecek hem de küçük odaları dahi geniş gösterecektir. Ayrıca seçeceğiniz duvar boyası, bebeğiniz için sağlıklı olması açısından çabuk kuruyan, nem ve bakteri tutmayan, kolay temizlenebilir-nefes alan bir yapıda olmalı. Duvar kağıdı tercihlerinizde de yine bebekler için özel olarak üretilmiş kağıt liflerinden almalı, sentetiklerden uzak durmalısınız.

2) Bebek Beşiği Nasıl Seçilir?

Bebek odası dekorasyon önerileri arasında başı elbette odanın kalbi olan beşik çekiyor. Yalnızca bebek beşiği için değil bebeğinizin tüm mobilyalarında ilk olarak güvenliğe dikkat etmek önemlidir. Seçeceğiniz mobilyaların köşeleri yuvarlak ve zararsız olmalı. Mobilya malzemesi dayanıklı olsa da ahşap, bambu, hasır gibi doğal ve alerjik olmayan bir materyalden yapılmış olmalı. Bebeğinizin beşiğini seçerken bu malzemelerden yapılmış, metal veya kırılabilir malzeme içeriği olmayan ve kullanışlı bir tercih yapabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükten sonra karyolaya dönüştürerek kullanabileceğiniz sonrasında ise diğer çocuğunuzun ya da yakınlarınızın tekrar beşiğe dönüştürerek kullanabileceği bir seçenek hem ekonomik hem de oldukça kullanışlı olacaktır.

3) Kullanışlı Dolap Mı, Geniş Dolap Mı?

Bazı anne adayları bebeklerinin ileride de kullanabilmesi için bebek odası dolabı için tercihlerini geniş bir gardıroptan yana kullanır. Ancak mevcut evinizden taşınma olasılığınız varsa, bebek odanız küçükse ve geniş bir dolap için yeriniz yoksa son yıllarda sıklıkla tercih edilen fonksiyonel mobilyalara yönelebilirsiniz. Bazı alternatiflerde bebek dolabı veya şifonyeri beşiğin yan ve alt kısımlarına eklenmiş parçalardan oluşmakla birlikte bazıları doğrudan yatağa dönüşebilen ya da üzerinde alt değiştirme ünitesi olan eğlenceli mobilyalardır. Ufak bir araştırmayla kendi bebek odanız için en uygun ve minimal mobilyaları siz de keşfedebilirsiniz.

4) Bebek Odasında Kendinize Bir Köşe

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı konusunda bir sonraki önerimiz – her ne kadar adı bebek odası olsa da – odada kendinize de bir köşe ayırmanızdır. Nihayetinde gece ağladığında, beslenme zamanı geldiğinde ve günün herhangi bir vaktinde onunla vakit geçirmek için bebeğinizin yanında olmanız gerekecek ve bebek odasına koyacağınız konforlu bir emzirme koltuğu ve emzirme yastığı bu anların en tatlı koruyucusu olabilir.

5) Bebek Odası İçin Halı Seçimi

Bebekler üşümesin diye duvardan duvara halı ya da halıfleks döşeme fikri biraz eskilerde kaldı. Aksine bebek odası için halı seçerken olabildiğince pratik temizleyebileceğiniz hatta alıp makineye atabileceğiniz bir orta halısı yeterli olacaktır. Elbette halının ve yer döşemesinin mantar, mite ve tozları tutmayan antibakteriyel özellikte olması da bir hayli önemli. Özellikle bebeğinizin emekleme dönemini göz önüne alarak halınızın sentetik değil organik dokumadan yapılmış olmasına özen göstermeli, bebek odasını zararsız, yoğun kimyasal içeriği olmayan deterjanlarla düzenli olarak temizlemeniz önerilmekte.

6) Dekoratif Dokunuşlar

Son olarak bebek odanıza, bebeğinizin doğum tarihini ve kilosunu içeren illüstrasyonlu takvim, suluboya hayvan figürlü tablolar ve organik pelüş-amigurumi bebekler ile ufak dekoratif dokunuşlar yapabilirsiniz. Bebek odanızın raflarını sert ve düşme tehlikesi olan biblo/oyuncaklar ile doldurmamaya özen göstermenizi ve aksesuarları odanızı boğmayacak şekilde aralıklı ve az miktarda yerleştirmenizi öneririz.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 27 Ekim 2020
Tartışma: Yorum yapın