Nasıl Bir Bebek Odası Hazırlamalısınız?

Hamilelik döneminin belki de en heyecan verici anlarından biridir bebek odası hazırlamak. Dünyadaki ilk zamanlarını masal gibi bir odada geçirmesi için en konforlu mobilyalar alınır, duvarlar rengarenk boyanır, pelüş oyuncaklar odanın farklı köşelerinden göz kırpar… Tüm bunları büyük bir titizlik ve özenle seçmek gerekir elbette. Peki nasıl bir özenden bahsediyoruz? Bebek odası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? İşte bugünkü yazımızda, tüm bu soruların yanıtlarına yer verdik. Keyifli okumalar…

 

Odanın Konumu

Yapılan araştırmalar bir bebek odasının 10 ila 15 metrekare genişliğinde olması gerektiğini söylüyor. Bunun yanında “Güneş girmeyen eve doktor girer” atasözünden de yola çıkarak, bebeğinizin odasında en az bir pencere olması ve günün en ferah saatlerinde güneş alması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun için mümkünse evin kuzey-doğu / kuzey-batı köşelerindeki odalardan birini bebek odası yapabilirsiniz. Eğer güney cephede bir oda düşünüyorsanız özellikle yaz aylarında bebeğiniz sıcaktan bunalabilir. Yine kuzey cephesinde yer alacak bir bebek odası da kışın nispeten daha soğuk olabilir.

 

Odadaki Malzemeler

Odada kullanacağınız malzemeler yer döşemesinden perdelere kadar, kolay temizlenebilen ve sağlıklı malzemelerden yapılmış olmalıdır. Bunun abartıldığını düşünebilir ve odadaki eşyaların malzemelerine özen göstermeyi atlayabilirsiniz; fakat araştırmalara göre bebek odasında, nemi hapseden, temizlenmesi zor olan ve çokça kir, böcek tutan tahta döşemelerin, zararlı mikroorganizmaların evi olan halıların ve perdelerin bile kullanımı önerilmemektedir. Bunun nedeni ise bu tür malzemelerjn alerji riski taşıması, nefes alma zorluğu oluşturması ve odada mikropların çoğalmasına ortam hazırlamasıdır. Halı ve ahşap döşemeler yerine, daha kolay temizlenen ve mikrop tutma riski az olan laminant gibi döşeme malzemeleri kullanabilir, odadaki tekstil ürünlerini organik kumaşlardan seçebilirsiniz.

 

Odanın Renkleri

Her ne kadar bebeğiniz belli bir aya kadar net uzak görüş kabiliyetine sahip olmasa da, odanın rengi onun psikolojisi açısından önem teşkil etmektedir. Bebek odalarında yaygın olarak kullanılan pembe, mavi ve yeşilin pastel tonları ideal olmakla birlikte; koyu, canlı ya da aşırı parlak renkler bebeğinizi strese sokabilir, uyku düzenini etkileyebilir ve odayı basık gösterebilir. Pastel renkler daima sakinleştiricidir, rahatlatıcı özelliği vardır, ayrıca böcekleri de uzak tutar.

Dekorasyon

Bebek odası hazırlarken anne adaylarının en çok bocaladığı aşamalardan biri de odanın dekore edilmesi… Bu aşamada bazen bebeğin aslında çok az şeye ihtiyacı olduğunu düşünemiyor, çok fazla mobilya seçeneği sunan satıcılara kanabiliyor ya da “eksik bir şey olmasın” korkusuyla odayı adeta bir lunaparka çevirebiliyoruz. Halbuki yalnızca bir dolap, komodin, yatak ve belki duvara monteli birkaç raf odayı dekore etmek için yeterli olacaktır. Evet, kabul etmek güç olsa da dekorasyon aşaması bundan ibaret. Bırakın odanın eksik parçaları bebeğinizin büyürkenki ihtiyaçlarına göre şekillensin. Birçok anne gibi, boyutları değiştirilebilen, beşiğinin parmaklıkları çıkarılabilen ve kolaylıkla boyayabileceğiniz bir mobilya takımı alarak ileride çocuk odası takımına dönüştürüp daha ekonomik bir çözümle de ilerleyebilirsiniz. Örneğin oyuncak dolabı, ilerleyen zamanlarda kitaplık olabilir; beşik alçaltılarak tek kişilik yatağa dönüşebilir ya da komodinler çalışma masası olabilir.

 

Yatak Seçimi

Mobilyaları aldık, peki şimdi ne yapacağız? Bebek odası hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yatak seçimidir. Şunu mutlaka belirtelim ki bebeğin, hatırası var diye saklanmış annenin veya babanın çocukluk yatağında yatması, bu yataklar dolaplarda mikrop yuvası haline geldiğinden pek de sağlıklı değildir. Aynı zamanda çok sert veya çok yumuşak yataklar da bebeğinizin omurga sağlığı ve uyku düzeni için ideal olmayabilir.

 

Her koşulda odayı seçerken, dekore ederken ve eşyalar alırken; minimal, sağlıklı ve sade seçimler yapmaya dikkat ettiğiniz takdirde ideal bebek odasına sahip olabileceğinizi garanti ederiz. Tabii sonuçta bebeğimiz ve kendimiz için en ideali herkesin kendi maddi imkanları ölçüsünde sağlıklı ve konforlu seçimleri yapmasıdır.

 

 

Silverette gümüş göğüs ucu koruyucu kapaklar ile ilgili bilgi ve sipariş için tıklayın.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 5 Nisan 2019
Tartışma: Yorum yapın