Bebek Uyandırma Yöntemleri

Bu yazı, emziren anneler için geliştirilen Silverette gümüş kapaklar için hazırlanmıştır. Silverette gümüş kapaklar, emzirme aralarında göğüs ucuna kapatılıp sütyen ile sabitlenerek kullanılır. Orijinal gümüş kapak Silverette, 18 yıldır İtalya’da üretilmekte ve dünya çapında 25’ten fazla ülkede emziren anneler tarafından kullanılmaktadır. 

Yeni doğan bir bebek günde 18 saate kadar uyuma ihtiyacı duyabilir ve yalnızca 2-3 saatte bir uyanarak beslenme ihtiyacını gidermek ister. Elbette bazı bebekler bundan çok daha kısa sürelerde uyanabilir, bazılarıysa 4-5 saate kadar uyuyabilir. Uyku saatlerinin sizin için yanına uzanıp onu izleyebildiğiniz en huzurlu ve büyülü zamanlar olduğunu biliyoruz. Ancak bu gibi uzun süreli uyku dönemlerinde bebeğinizi uyandırmanız gerekebilir. Özellikle erken doğan bebeklerde uzun süre beslenmeden uykuda kalma durumu, kan şekerinin düşmesi gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Dolayısı ile halk arasındaki yaygın kanıya karşılık, “uyuyan bebek uyandırılır” ve sağlıklı bir beslenme öğünü için teşvik edilir. Peki bebek nasıl uyandırılır?

Öncelikle işe bebeğinize gece-gündüz kavramını öğretmekle başlayın. Bunun için gündüz vakti uyurken normalde olduğunuzdan çok daha sessiz olmaya gayret etmemeli ve bebeğinizi karanlık, loş ortamlarda yatırmamalısınız. Akşamları da gürültü ve ışıktan olabildiğince uzak yerlerde uyutmalı, hava karardığında uyumak gerektiğini öğrenmesini sağlamalısınız. Tüm bunlara rağmen bebeğinizin uyku düzeni hala tam olarak oturmadıysa, beslenme zamanlarında onu uyandırmak için aşağıda listelediğimiz bebek uyandırma yöntemleri işinize yarayabilir. Detaylar için buyurun yazımıza…

1) Emzirme Pozisyonuna Geçerek Bebek Uyandırmak

Bebeğinizi emzirmeniz için tam olarak uyanık olması gerekmiyor; yarı uyur halde ve gözleri kapalıyken de onu kolaylıkla emzirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey her zamanki emzirme pozisyonunuzda onu kucağınıza alıp göğüs ucunuzu ağzına değdirmektir. Bebeğiniz bu durumda acıktığını hissederek memeyi ağzına alacak ve emmeye başlayacaktır. Emzirerek bebek uyandırma yönteminin etkili olmadığı durumlarda, baş parmağınızla çenesini nazikçe yukarı iterek emme zamanının geldiğini hatırlatabilirsiniz.

2) Masaj Yaparak Bebek Uyandırmak

Emzirmek için bebek uyandırmanın yolları arasında en etkili olanlardan biri de bebeğinizin kollarına ve bacaklarına hafif masajlar yapmaktır. Masaj sırasında ayak parmaklarının bitim noktasına baskı uygulayabilir ya da bebeğinizi iki kolunun altından tutarak kaldırabilirsiniz. Bu yöntemler beynine giden sinirlerin uyarılması ve bebeğin kolayca uyanması için faydalı olacaktır.

3) Altını Açarak veya Kıyafetlerini Çıkararak Bebek Uyandırmak

Halk arasında yeni doğan bebek uyandırma için kullanılan en eski yöntem bebeğin bezini veya kıyafetlerini değiştirmektir. Oldukça etkili olabilen bu yöntemde hareket ve hissettiği serinlik ile bebeğiniz kısa zamanda ayılabilir.

4) Bebeği Uyandırmak İçin Konuşmak ve Şarkı Söylemek

Karnınızdayken onunla konuşuyordunuz, doğduktan sonra onunla konuştunuz: Neden uyandırmak için de yapmayasınız? Bebeğinizle sakin bir tonda konuşarak biraz uzun süreli de olsa onu uyandırabilirsiniz. Ayrıca uyanma vakti geldiğinde basit bir şarkı söylemeniz, hem onu mutlu bir şekilde uyandıracak hem de bu şarkıyı duyduğu zamanlarda uyanması gerektiğini öğrenecektir.

5) Islak Bir Bezle Vücudunu Silerek Bebek Uyandırmak

Islak mendille veya nemli bir bezle bebeğinizin vücudunu silmek etkili bir yöntemdir. Islak ve soğuk bez sayesinde bebeğiniz banyo yaptığını zannederek kolaylıkla ayılabilir. Bu noktada soğuk havalarda onu üşütmeyecek bir mendil kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Uyuyan bebekler nasıl uyandırılır sorusuna yanıtlarımızı paylaştığımız rehberimizin burada sonuna geldik. Elbette tecrübelerinize dayanarak bunlardan çok farklı tekniklerle de bebeğinizin uyandığını fark edebilirsiniz. Önemli olan hangi yolla olduğu değil, bebeğinizin beslenme vakti geldiğinde etkili bir şekilde uyanmış olmasıdır. Son olarak bu yöntemlerden bazılarının bebeğinizi uzun sürede uyandırabileceğini belirtelim. Yine de sabırlı olmalı ve beslenmesi gerekiyorsa onu uyandırmaktan çekinmemelisiniz. Bebeğinizi uyandırdıktan ve emzirdikten sonra uyutmakta zorluk çekerseniz çeşitli Bebek Uyutma Yöntemleri deneyebilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 21 Ağustos 2019
Tartışma: Yorum yapın