Bebek Uyku Düzeni

Daha önce anne olmuş pek çok yakınınızdan “Bizimki sadece süpürge çalışırken uyurdu” “Ben bebeğimi uyutmak için fön makinası çalıştırırdım” gibi cümleler duymak sizi korkutmasın. Evet, bebeğiniz hala dış ortam koşullarına uyum sağlamaya çalışıyor ve özellikle yeni doğan uyku düzeni oluşturmak oldukça meşakkatli olabilir. Ancak onun ihtiyaçlarını doğru anlamaya çalışarak ve bu hususta sistemli çalışarak bebeğinizin uyku düzenini oturtabilirsiniz. Bu yazımızda bebek uyku düzeni hakkında bilmeniz gerekenler ile bazı ipuçlarına yer verdik. Detaylar için buyurun Silverette gümüş göğüs kapakları için kaleme alınan yazımıza…

Uyku Öncesi İçin Bir Rutin Oluşturun

Uykuya gitmeden önce birtakım rutinler edinmek, bebek uyku düzeni oluşturmak için anahtar faaliyetlerden biridir. Yatma öncesi alışkanlıkları, bebeğinizde bir şartlı refleks oluşturarak o aktiviteyi yaparken zihnine az sonra uyuyacağı sinyalini gönderir. Ayrıca bebeğinizin rahatlayıp gevşeyerek uykusunun gelmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle aşağıda birkaç örnek verdiğimiz rutinleri uyku saatinden önce uygulayarak hem bebeğinizin uyku saatini belirleyebilir hem de bir düzen oluşturabilirsiniz.

1. Ilık banyo en iyi yatışa hazırlık rutinidir. Bunu yaparken bebeğinizin konforlu hissettiğinden emin olun. Bunu rahatlatıcı bir su terapisi gibi olduğunu düşünebilirsiniz. Bebeğinizin katılarak ağlayacağı banyo saatlerinden farklı olması önemli, çünkü bir ağlama krizinden sonra bebeğinizin uykuya dalması hayli zor olur.
2. Tanıdık bir sesten bebek uyutan ninniler dinlemek de bebeğinizin duyduğunda huzurla uykuya dalacağı bir rutin oluşturabilir. Yanında olamayacağınız zamanlar için ninni söylerken sesinizi kaydetmeyi ve siz yokken dinletmek kurtarıcı olabilir.
3. Bebeğinize uyumadan önce pijama giyildiğini öğretmek de uyku vaktini anlamasını sağlayabilir. Ancak eğer giyinip soyunmayı sevmiyor ve ağlıyorsa bunun yerine yatmadan bebek yağı ile masaj yapmayı rutin edinebilirsiniz.
4. Son olarak bebeğinizi yatırmadan önce altının temiz ve herhangi bir pişik durumu olmadığından emin olmanız gerektiğini belirtelim. Bu hem sağlığı hem de ağlama krizleri için önemlidir.

“Bebeğim Kaç Saat Uyumalı?”

Gelelim bebeklerde uyku düzeni ile ilgili en çok merak edilen soruya: Sizin bebeğiniz kaç saat uyumalı? Elbette bunun belirgin bir cevabı yok, bebeklerin uyku süresi, aydan aya değişen bir olgudur. O yüzden doktorunuza danışarak bebeğiniz için gereken uyku miktarını öğrenmeniz en sağlıklısı. Genelde, yeni doğanlar günün yaklaşık 12-16 saatini uyuyarak geçirir. Bebeğiniz prematüre doğduysa ya da farklı bir bünyeye sahipse bu süre 20 saate kadar çıkabilir. Bebeklerin özellikle zihinsel gelişimi için en önemli noktalardan biri uyku olduğundan, yeni doğan bebeğinizin günün büyük bölümünü -özellikle gündüzleri- uyuyarak geçirmesi sizi korkutmasın. Bundan sonraki ilk 3 ay boyunca uyku süreleri bebeklerin yapısına göre 10-17 saat aralığına düşebilir.

3. aydan sonraki uyku ihtiyaçları, elbette bebekten bebeğe farklılık göstermekle birlikte, genelde 3-6. Ayda 15 saat, 6-9. aylarda 8 saat gece ve 5 saat gündür uykusu, 9-12. Aylarda ise gece 8-10 gündüz 2-3 saat uyku şeklinde devam edebilir. İlerleyen aylar, artık bebeğinizin sizi taklit etmeye başlaması ve gece-gündüz ayrımını yapabilmesi nedeniyle biraz daha kolay geçecektir.

Bebek Uyku Düzeni İçin Notlar

Bebek uyku düzeni nasıl oluşturulur, bunu az çok kavradık. Ancak yazımıza son vermeden bazı doğru bilinen yanlışlara ışık tutmak ve ipuçları vermek istedik. Öncelikle uyku öncesi rutinlerinde de bahsettiğimiz gibi bebeğinizi rahatlatmaya çalışırken hoşlanmadığı ve ağlaması ile sonuçlanacak aktivitelerden uzak durmaya çalışın. Bilinenin aksine bebeğiniz çok yorulursa uykuya daha kolay dalmaz, huysuzlanarak kasılan bebekler uyumakta büyük zorluk çekebilir. Bebeğiniz uyumaya çalışırken ağladığında, yanında olduğunuzu hatırlatan ufak temaslar ve sakin bir ses tonu ile tekrar uykuya dalmaya alıştırmayı deneyebilirsiniz.

Aynı şekilde bebeğinizi kalabalıkta ve aydınlıkta uyumaya alıştırmaya çalışmak da stres düzeyini arttırabilir. Bunun yanında gece-gündüz ayrımını öğrenemediğinden düzensiz saatlerde uyumak ya da uyanık kalmak isteyebilir. Son olarak bebeğinizin gazını çıkartmadan uyutmaya çalışmamanızı tavsiye edelim. Farklı bebek uyutma yöntemlerini deneyerek bebeğiniz ve sizin için en uygununu bulabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 4 Mayıs 2020
Tartışma: Yorum yapın