Bebek Uyutma Yöntemleri

Bebeğiniz dünyaya geldiği ilk andan itibaren temel olarak 2 şeye ihtiyacı vardır; düzenli olarak beslenmek ve sağlıklı bir uyku düzeni. Elbette daha birçok şeye ihtiyaç duyacaktır ancak bu iki kilit madde, bebeğinizin büyümesinde en etkin rolü oynar. Yeni doğan bir bebek günün en azından 15-18 saatini uyuyarak geçireceğinden çok büyük uyku problemleri yaşamayabilir. Buna karşılık bebeğiniz büyüdükçe uykuya olan direnci artar ve uyanık kalarak etrafındakilerle daha çok vakit geçirmek ister. Bu durum, bebeğinizle sağlıklı bir uyuma planı oluşturmanızı zorlaştırabilir. Çoğu anne bu gibi durumlarda çeşitli bebek uyutma yöntemleri arayışına girse de, cevap genellikle daha yakındadır. Bu yazımızda bebek nasıl uyutulur? Bebek uyutma yöntemleri nelerdir? gibi sorulara yanıt arayacağız. Detaylar için okumaya devam edin…

Hangi Bebek Uyutma Yöntemi Daha Verimli?

Bebeğin hangi yöntemle daha verimli uyuyabileceği ya da hangi yöntemle kesinlikle uyutulmaması gerektiği, uzmanlar arasında en sık tartışılan konulardan biri. Kimi uzmanlar bebeğin sallanarak uyutulmasını doğal ve verimli bulurken, kimi bunun bebeğin zihinsel gelişimi için zararlı olduğunu savunabiliyor. Bunun yanında kimileri bebeğin sessiz ortamda uyumasının gelişimine katkı sağladığını belirtirken, kimi uyku veren müziklerin de oldukça sağlıklı olduğunu söylüyor. Bu durumda biz kararsız anneler için yapılması gereken, panikle hareket ederek her yöntemi tek tek denemek değil elbet. Dilerseniz profesyonelliğine güvendiğiniz, görüşlerini kendinize yakın gördüğünüz bir uzmandan bebek uyutma taktikleri öğrenebilirsiniz.

Bebek Nasıl Uyutulur?

Bebek uyutma teknikleri arasında belki de gerçekten faydalı olabilecek teknikler vardır fakat uzmanların aralarında mutabık olmadığı bu konuda, farklı görüşleri denemeye başlamadan önce bebeğinizin uyuması için optimum uyku koşullarını sağladığınızdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Bunun için ilk olarak bebeğinizin belirli bir uyku düzeni olması gerekiyor. Peki bebek uyku düzeni nasıl oluşturulur? Öncelikle bebeğinizin uyanık kalma süresi de en az uykusu kadar önemli olduğundan, eğer gündüz ortalamanın üzerinde uyuduğunu fark ettiyseniz onu nazikçe uyandırmaktan çekinmeyin. Belirli bir rutininin olması onun henüz yapılanan biyolojik saatini ayarlamak için faydalı olacaktır. Ayrıca gündüzleri aydınlık ortamlarda, geceleri karanlık ortamlarda bulunduğundan emin olun. Bu sayede gece-gündüz ayrımı yapabilecektir.

Bebeğinizin ne zaman uykusunun geldiğini çok iyi gözlemlemelisiniz. Anne-babalar genellikle günlük telaşlardan yahut evdeki misafirlerden bebeğin ne zaman uyku sinyalleri verdiğini kaçırabiliyor. Uykusunun geldiğini gösteren en ufak bir belirti bile gördüyseniz hemen bebek uyutma seansına başlamalısınız. İlk olarak onu kucağınıza alın ve yanında olduğunuzu hissettirin. Ardından ılık bir banyo yaptırarak zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Özellikle ilk aylarda bebeğinizi hafifçe sallamayı, veya yanına uzanıp ninni söylemeyi tercih edebilirsiniz. Sesinizi duymak onu sakinleştirecektir.

Tüm bunların dışında aşırı sessiz bir uyku ortamı önermiyoruz. Bu, bebeğiniz büyüyünce farklı ortamlarda uyumasını engelleyebilir. Gürültü koşulları ne olursa olsun onu rahatsız edecek bir ses olmadığı sürece problem yoktur. Hatta bazen bebek uyutma sesi de denen yeni doğan bebekler için anne karnındaki sesleri taklit eden beyaz gürültü dediğimiz sesler, mesela saç kurutma makinasının çıkardığı ses bebeğinizi uyutmaya yardımcı olabilir. Sağlıklı bir uyku için bebeğinize bir uyku düzeni oluşturduğunuzdan, uyumadan önce gevşeyip rahatladığından, sizi yanında hissettiğinden, etrafta dikkat dağıtıcı oyuncaklar olmadığından ve ortam sıcaklığının bunaltıcı olmadığından emin olun. Merak etmeyin, gerisi kendiliğinden gelecektir…

Bu yazı Silverette gümüş göğüs koruma kapakları için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 24 Temmuz 2019
Tartışma: Yorum yapın