Bebekle Tatil Macerası

Şimdiden kendi kendinize “Bu yıl tatile gidebilecek miyiz?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Ufaklığınızla tatile gitmek, eşinizle baş başa gittiğiniz tatiller kadar maceralı ve konar göçer olmasa da elbette bebekli ailelerin de keyifli bir tatil macerasına atılması mümkün. Bu tatil, eşinizle ya da yalnız gittiğiniz tatillerden ne kadar farklı olabilir? Önceden olduğu gibi ani kararlar ile değil planlı hareket etmeniz gerekebilir, her gün farklı bir mekan yerine tek bir yerde kalma imkanınız olabilir ve en fazla rotanızı bebeğinize göre ayarlamanız gerekir. Yani bebekle tatil imkansız değil, hatta eğlenceli! Yalnızca bu maceraya atılmaktan korkmayın ve cesaret edin. Bu yazımızda bebeğinizle tatile çıkarken neleri unutmamanız gerektiğinden bahsettik ve tatilde işinize yarayabilecek bazı önerilerde bulunduk. Şimdiden keyifli tatiller dileriz…

 

Yola Çıkmadan Önce

Bu bebeğinizle geçireceğiniz ilk tatil mi yoksa çoktan bir-iki yaşlarına geldi mi bilmiyoruz. Ancak özellikle yeni doğanlar için, tatilde herhangi bir sıkıntı yaşamamak adına evde kullandığınız eşyaların çoğunu yanınıza almalı, bir bebek bavulu hazırlamalısınız. Bebeğiniz kaç yaşında olursa olsun, bavulunuzu hazırlarken aşağıdaki bebekle tatile çıkarken alınacaklar listesini kullanabilir, yeni doğanınız için evde kullandığınız ekstra yardımcıları da çantaya atabilirsiniz.

 • 20 ad bebek bezi (ortalama 5 günlük bir tatil için)
 • Islak mendil
 • Ateş düşürücü, ağrı kesici, fitil ve kremler (bebeğin reçeteli olarak kullandığı ilaç ve malzemeler)
 • Böcek ısırıklarına karşı koruyucu sprey
 • Suya dayanıklı bebek bezi/şort/mayo
 • Cibinlikli bebek arabası
 • Yüksek faktörlü bebekler için güneş kremi
 • Bebek yağı ve şampuanı
 • Banyo için ve plaj için 2 havlu
 • İnce bir örtü/bebek battaniyesi
 • Güneşten koruyacak bir şapka
 • Yedekleriyle birlikte yazlık kıyafetler ve özellikle serin yaz akşamları için şapkalı sweat, atkı, polarlı tayt
 • Bebek simidi
 • Emzirme önlüğü
 • Biberon, emzik (kullanıyorsanız)
 • Tırnak makası, ateş ölçer
 • Bebeğinizin sevdiği bir/birkaç oyuncak
 • Kendiniz için çantanıza Silverette gümüş göğüs kapağı atmayı unutmayın!

 

Araba Yolculuğu

Bebekle tatil yolculuğu için otobüs gibi kalabalık ve mola saatlerini belirleyemeyeceğiniz araçları tavsiye etmiyoruz. Bunun yanında daha geniş ve rahat bir mekan sunduğundan hızlı tren iyi bir alternatif olabilir. Ancak araba ile yolculuk yapmak zorundaysanız, bebeğinizin oto koltuğunda rahat ettiğinden ve kemerinin takılı olduğundan emin olun. Onunla birlikte arka koltukta oturup, gerektiğinde emzirmek için mola verip kucağınıza alabilirsiniz. Tabii bebeğin yanısıra sizin için de tüm yolculuğu arabada geçirmek çok konforlu olmayabilir, ayaklarınız şişebilir, omurga ağrıları çekebilir ya da sıcaktan bunalabilirsiniz. Bunun için sık sık mola verin ve ufak yürüyüşler yapın. Hatta mümkünse arabayı her molada eşinizle dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

 

Uçak Yolculuğu

Bebekle yolculuk için uçak seyahatini tercih edecekseniz, yolculuğunuzun en sıkıntılı dönemi havaalanında geçecek uzun saatler olabilir. Bunun için kuyruğa girecek kadar geç ya da uçuş saatini bekleyecek kadar erken gitmemeye dikkat edin. Koltuğunuzu koridor başından seçerek sizin ve bebeğinizin hareket alanını genişletebilirsiniz. Ayrıca uçaktan inmek için de acele etmeyin ve tüm eşyalarınızı aldığınızdan emin olun, özellikle bebek valizi yanınızda uçak içinde her an ulaşabileceğiniz durumda olsun. Uçuş sırasında bebeğiniz, basınç değişimlerinden etkilenebilir ve bu da kulaklarında ağrıya neden olabilir. Bu nedenle emzirerek, biberonla su veya emzik vererek yutkunma hareketleri yapmasını sağlayın.

 

Tatilde Nelere Dikkat Etmeli?

Bebekle tatil hakkında son birkaç öneri yapmamız gerekirse, bu tatilin bebeğiniz için de bir “kafa tatili” olmasını sağlamanızı öneririz. Sürekli stres olmak, “yapma, elleme, koşma” gibi kontrol ifadeleri kullanmak yerine, onu özgür bırakarak yeni bir ortamın tadını çıkarmasını sağlamalısınız. Özellikle 1-2 yaşları bebeğinizin keşfetme dönemi olduğundan, bu eğlenceyi onun elinden almayın. Böylece ailecek güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Kalacağınız yerin bebeğiniz için güvenli olduğundan, balkon demiri, dış kapı gibi bölgelerin sağlamlığından ve kesici köşeler olmadığından emin olun ve gerekli önlemleri mutlaka alın. Bunun yanında bebeğinizi güneşten koruma konusunda hassas davranmanız gerektiğini hatırlatalım. Özellikle güneşin tam tepede olduğu saatleri gölgede geçirmesini sağlamalısınız.

Gezi rehberinizi bebeğinizle gidebileceğiniz yerleri seçerek oluşturun. Özellikle mama/çorba/meyvesini yanınızdan eksik etmeyin ve onun da sevdiği şeyleri yiyebileceği bir yemek mekanı seçin. Tüm bu koşullara dikkat ettiğinizde, yıl içinde bir sonraki bebekle tatil macerasını iple çekeceğinizi söyleyebiliriz!

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 30 Mayıs 2019
Tartışma: Yorum yapın