Bebeklerde Diş Fırçalama

Pek çoğumuz bebeklerimizin ilk dişi çıkana kadar “Bebeklerin dişi fırçalanır mı?” sorusuna bir yanıt aramamış olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe doğal olarak ihtiyaçları da değişmektedir; örneğin emzirme süresi ve emzirme sıklığı gibi… Bebeğiniz 6 ila 8 aylıkken ilk dişini çıkardığında, dişlerinin bakımı güdeme gelir ve siz de ilk dişini ve sonrasında gelecek diğer inci tanelerini nasıl koruyacağınızı merak edersiniz.
Bebeklerde diş temizliği ne zaman başlamalı, nasıl olmalı gibi aklınıza gelen tüm sorular için mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Bu yazımızda ise sizlerle bebeklerde diş fırçalama ile ilgili bazı ipuçlarına değindik, buyurun yazımıza…

Bebeklerin Dişi Nasıl Temizlenir?

Bu konuda “nasıl?” sorusunu sormadan önce “ne zaman”’a cevap vermek daha doğru olacaktır. Yaygın olarak bilinenin aksine, bebeğinizin ağız temizliği ilk dişinin çıkması ile başlaması önerilmektedir. Peki nasıl bir temizlemeden bahsediyoruz? Elbette biz yetişkinlerin yaptığı gibi fırçalı, macunlu, ipli dört dörtlük bir ağız temizliği değil. Yöntemlerden biri olara, parmağa takılan ve nispeten hassas kıllara sahip bebek diş fırçası kullanımını duymuş olabilirsiniz. Zararsız ve kolay bir yöntem olmasının yanında bebek fırçaları, bazen ufacık bir dişin etrafını temizlemek konusunda pek etkili bir yöntem olmayabilir.

Bebek diş bakımı konusunda annelerin memnun kaldığı en etkili yöntem temiz bir ağız mendili veya tülbent kullanmaktır. Bir miktar ılık su ile nemlendirdiğiniz mendili ya da gazlı bez parçasını baş ve işaret parmağınıza sarın, ardından bir parmağınızı diş etinin dış kısmına, diğer parmağınızı iç kısmına yerleştirin. Bebeğinizin dişini tıpkı buğulanan gözlük camını ovalar gibi nazikçe ovalayın. Azı dişleri çıkana dek ağız temizliğini yapmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Ne Zaman Diş Fırçası ve Macun Kullanılır?

Nemli ılık mendille temizleme işlemini bebeğinizin azı dişleri çıkana dek yapabileceğinizi söylemiştik. Peki sonrasında dişlerini nasıl temizleyebilirsiniz? Bebeğiniz için ek gıdaya geçtiğinizden itibaren, ağzındaki süt kokusu yerini yemek artıkları ve rahatsız edici kokulara bırakabilir. Bu nedenle yalnızca su ile yapılan ağız temizliği yeterli olmayabilir. Bu noktada artık bebek diş fırçalama aşamasına geçebilirsiniz. Bebeğinizin dişlerini fırçalamak için mutlaka zararlı kimyasallardan arındırılmış bebek diş macunu ve yumuşak, bebekler için üretilmiş diş fırçalarından kullanmanız gerekiyor. Eczanelerdeki bebek diş macunları hem bebeğinizin ağız florasına zarar vermeyecek hem de yutmasında herhangi bir sakınca olmayacak şekilde üretilmiştir. Bebek ürünlerini 3 yaşına dek kullanabilir, 3 yaşından sonra ise çocuk macunu ve boyutu daha büyük olan çocuk fırçalarına geçebilirsiniz. Elbette bu sürede evdeki herkesin diş temizliğini bebeğin görebileceği şekilde yapması onun ısrara gerek kalmadan temizliğe özenmesine katkı sağlayacaktır.

Bebeklerde Diş Çürükleri Nasıl Engellenir?

Bebeklerde diş çürüğü, bazen biberon çürüğü olarak da adlandırılır, yüksek oranda biberon kullanımı ve ağız temizliğinin ihmal edilmesi kaynaklıdır. Bu türden çürükler özellikle bebeklerin ağzında hızla yayılarak bütün dişleri etkileyebilir ve ebeveynler için sancılı süreçlere yol açabilir. Bebeğinizin dişlerini çürük yapan bakterilerden korumak için uzmanların önerilerini paylaşıyoruz

Öncelikle bebeğinizi emzirdikten ya da biberonuyla doyurduktan hemen sonra birkaç yudum su içirerek ağzındaki kalıntıların temizlenmesini sağlamalısınız. Bebeğinizin eline, özellikle meyve suyu, komposto gibi bol şekerli içeceklerle dolu olan biberon vererek gün boyu ara ara içmesine izin vermek ya da gece sütünün içine pekmez, bal gibi şekerli yiyecekler eklemek çürüklere neden olabilir. Bunun yanında ek gıda seçiminde hamurlu, karbonhidrat yoğunluklu besinler yerine lifli, protein, vitamin ve mineralce zengin sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizi 12. ayından sonra geceleri beslemeye devam etmek de ağzındaki kalıntıların hem onu rahatsız etmesi hem de bakteriler için optimum ortamın hazırlanması anlamına gelebilir. 12. aydan itibaren bebeğinizi uykudan önce doyurmanız ve bahsettiğimiz bebeklerde diş fırçalama yöntemleriyle ağzını temizleyerek yatırmanız önerilmektedir.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs kapakları için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 28 Mayıs
Tartışma: Yorum yapın