Cinsiyet Belirleme Partisi (Gender Party) Nasıl Yapılır?

Öncelikle Nedir bu “Gender Party”? diyenler için açıklayalım: Cinsiyet Belirleme Partisi, geçtiğimiz yılda anne-baba adaylarının doğum öncesi özel günlerine eklenmiş yeni bir kutlama türü. Son birkaç yıldır birçok anne adayı Baby Shower adı verilen doğum öncesi partileriyle, heyecanlı bekleyişlerini eğlenceli bir kutlamaya çeviriyordu. Cinsiyet Belirleme Partisi de son dönemde gelip bu kutlamalar arasına katıldı ve hem anne baba adaylarının, hem de yakınlarının heyecanlarına heyecan, mutluluklarına mutluluk kattı. Partinin çıkış noktası ise, anne-babaların bebeklerinin cinsiyetini hastanede değil, güzel bir ortamda sevdikleriyle öğrenmek istemeleri… Bunun için zamanı geldiğinde doktordan bebeğin cinsiyetini kendilerine söylemeyip bir zarfın içine koyması rica ediliyor. Ardından anne baba sürprizi eş, dost, akrabalarıyla aynı anda öğreniyor. Peki cinsiyet belirleme partisi nasıl yapılıyor? Siz de bebeğiniz için bir parti vermek istiyorsanız, bu yazımızda Gender Party’nizi nasıl yapabileceğiniz hakkında birkaç fikir verdik. Keyifli okumalar…

 

Kimler Davet Edilir?

Cinsiyet Partisi, Baby Shower’dan ve kadınlar arasında düzenlenen diğer özel günlerden biraz farklı; bu partiye mutluluğunuza ortak olmasını istediğiniz herkes davet etmelisiniz. Yani anne adayının bayan arkadaşları ve akrabaları kadar, baba adayının erkek arkadaşları ve akrabaları da partide olmalı. Böylece hem eğlence ikiye katlanmış olacak hem de sevdiğiniz herkes mutlu gününüzde yanınızda olabilecektir. Bu arada birçok kadın, beylerin bu tür partilerden hoşlanmayacağını düşünebilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi Cinsiyet Partisi, gerek eğlenceli aktiviteleriyle, gerek teması itibariyle, gerekse sonunda açığa çıkan mutluluk ile diğer bebek partilerinden biraz farklı…

 

Dekorasyon ve İkramlar Ne Renk Olmalı?

Bebeğimin cinsiyeti belli değilse dekorasyon mavi mi olacak pembe mi? Diye düşünebilirsiniz. Burada asıl mesele misafirleri meraklandırmak, anne-baba adayında heyecan yaratmak olduğundan dekorasyon elbette hem mavi hem pembe olmalı! “Kız mı Erkek mi?” “Tarafını seç” şeklinde sevimli pankartlar hazırlayabilir, hatta ikramlıkları bile yarısı mavi, yarısı pembe olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu özelliklere uyan dekorları nereden bulacağınız konusunda endişelenmeyin. Cinsiyet Belirleme Partisi, özellikle son bir yılda ülkemizde de yerleşen bir kültür haline geldiğinden, parti malzemeleri satan birçok mağazada konsept ürünler bulmak mümkün. Bunun yanında dekor ve ikramla uğraşmadan yalnızca partinin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Gender Party düzenleyen organizasyon şirketleri de mevcut. Bu şekilde organizasyon biraz daha maliyetli oluyor ancak her şeyin kusursuz olması açısından, özellikle de çok fazla konuğunuz olacaksa buna değiyor.

 

Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

 

Partinin teması malum; cinsiyeti açığa çıkarmak, bunu yaparken de son ana dek nabzı yüksek tutmak ve bol bol eğlenmek. Partinin eğlenceleri de yine bu konsept üzerinde ilerliyor. İlk olarak tahmin etme işini konuklarınız için bir oyuna dönüştürebilir, doğru tahmini yapan kişilere çeşitli hediyeler verebilirsiniz. Tahmin oyununu nasıl oynayacağınız ise tamamen zevkinize kalmış; oyunu bir oylama tahtasına her iki cinsiyet için oyları yazarak, tahminler zarfa koyulup bir sandığa atılarak ya da konuklarınızın seçip bileklerine bağlayacağı pembe/mavi kurdelelerle oynayabilirsiniz.

Tüm bunların dışında, göz bağı ile bebek bezi değiştirme, çorap eşi bulma ve çantanda ne var gibi yaygın Baby Shower oyunları da partiye dahil edilebilir. Her şekilde, o günü misafirleriniz ve bebeğiniz için ölümsüzleştirmek adına parti esnasında, özellikle neşeli ve duygu dolu anlarda bol bol fotoğraf çekmelisiniz.

 

Cinsiyeti Açıklama Nasıl Yapılıyor?

Partinin son eğlencesi hem de en duygusal anı olan cinsiyeti açıklama için kullanılan birkaç farklı yöntem var. Bunlardan en yaygını süslediğiniz ve büyük bir koliyi helyum balonları ile doldurmak. Koli, bebeğiniz kız ise pembe, erkek ise mavi balonlarla dolu oluyor ve kutu açılıp balonların rengi açığa çıkana dek kimse cinsiyeti bilmiyor. Balonlar gökyüzünde süzülürken partide çoktan gözyaşlarıyla sevinç kahkahaları birbirine karışmış oluyor.

Bir diğer yol ise pasta ile açıklama yöntemi. Bu yöntem genelde kapalı alan organizasyonları için tercih ediliyor. Doktorunuzdan aldığınız içinde cinsiyetin yazılı olduğu zarfı bir pastaneye götürüyorsunuz ve içi (bebeğin cinsiyetine göre) pembe veya mavi, dışı ise beyaz gibi nötr bir renkte pasta yaptırmak istediğinizi söylüyorsunuz. Zamanı gelip anne-baba pastayı kestiğinde, pastanın iç rengine göre bebeğin cinsiyeti de öğrenilmiş oluyor.

Elbette bu yöntemlerin dışında kendi özgün fikrinizi de oluşturabilir, partiyi kendiniz ve eşiniz için daha özel kılabilirsiniz. Unutmayın ki bu sizin gününüz, tüm seçimler size ait olmalı…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 4 Şubat 2019
Tartışma: Yorum yapın