Doğru Emzirme Teknikleri

Bebeğinizi kucaklayıp emzirmeye başladığınızda, dünyanın en güzel hislerinden birini tecrübe ederken aynı zamanda doğru emzirme hakkında aklınızda pek çok soru işareti oluşabilir: “Doğru tutuyor muyum?” “Ne zaman bırakacak?” “Doyduğunda anlayacak mı?” “Koltukta otururken nasıl emzireceğim?” ve fazlası… Anne adayları veya çiçeği burnunda anneler olarak aslen hiçbirimiz bu soruların yanıtlarını bilerek dünyaya gelmiyoruz. Dolayısıyla birçok anne doğru emzirme teknikleri hakkında yanıtları bulmaya çalışmakta. Zira emzirmede yapılan bilinçsiz hatalar, yalnızca bebeğin değil annenin de konforunu olumsuz etkileyebilir. Doğru emzirme teknikleri hakkında sağlık profesyonellerinden de yardım almanız hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Bugünün içeriğinde uzmanlardan ve tecrübeli annelerden derlediğimiz önemli bilgilere yer vereceğiz. Buyrun Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınan, emzirme pozisyonları hakkında bilgiler paylaştığımız yazımıza…

Bebeklerde Doğru Emzirme Pozisyonu

Doğru emzirme teknikleri, aslen her anne ve bebek özelinde farklılık gösterir. Bu nedenle sizin için en doğru yöntem diyebileceğimiz tek bir pozisyon yok. Örnek olarak sezaryen doğum yapmış bir anne, bebeğini karnının üzeri yerine emzirme yastığı üzerine yatırarak koltuk altı pozisyonu ile emzirme tercih edebilir. Buna karşılık prematüre doğmuş bir bebek için emme refleksini kuvvetlendirmek adına ters kucak emzirme pozisyonu daha uygun olabilir. Gördüğünüz gibi anne ve bebek için emzirme pozisyonu kişiseldir. Ancak her bebek için uygun olan bir tek pozisyon olmadığı gibi bir bebek için birden fazla konforlu ve sağlıklı pozisyon olabilir. Bu noktada bebeğinizin kilosu, sütünüzün az veya çok gelmesi, doğum şekliniz gibi konuları göz önünde bulundurarak tüm pozisyonları denemeniz ve hem siz hem bebeğiniz için hangi pozisyonun en konforlu olduğunu belirlemeniz gerekiyor.

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her anne ve bebek için emzirme pozisyonunun veya pozisyonlarının kendine özgü olduğunu söylemiştik. Ancak sağlıklı bir emzirme öğünü için annelerin mutlaka dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Yanlış emzirme meme ucu çatlak ve yaraları, mastit, sırt, bel, kol ve eklem ağrıları, bebekte gaz, kolik gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Dolayısıyla hangi pozisyonda rahat ederseniz edin emzirmeden önce mutlaka aşağıdaki maddeleri uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

  • Emzirmeden önce mutlaka annenin konforu sağlanmalı. Gerekirse sırt ve bel bölgelerinden yastıkla desteklenerek rahat bir koltuğa oturtulmalı. Bunun için anneler ve bebekler için tasarlanmış emzirme koltuğu önerilerimize göz atabilirsiniz.
  • Anne, bebeği iyi kavramalı sırt, popo ve baş altından desteklemeli. Aynı zamanda kol ve eklem ağrılarına yol açabilecek şekilde havada tutmak yerine düz bir zemine, yastığa yatırmalı.
  • Bebeğin vücut pozisyonu tek bir düzlem üzerinde olmalı. Bebek boynunu çevirerek veya belden dönerek emzirmek zorunda kalmamalı. Anneye dönük ve göz teması kurar biçimde uzanmalı.
  • Doğru emzirme teknikleri için bebek emerken yanakları içine göçmemeli. Şişkin yanakları, dışa kıvrılmış dudakları ve göğse değen çenesi ile bebeğiniz yalnızca meme ucunu değil meme ucunun dışında kalan kahverengi bölgeyi (aerola) da ağzına almalı. Böylece emme kuvveti yüksek olacak ve emzirme sorunları oluşma riski azalacaktır.
  • Emzirmeye başlamadan önce mutlaka bir bardak su içilmeli ve eller iyice yıkanmalı. Bebek emerken anne parmaklarını makas şekline getirip memenin alt ve üst kısmından süt akışını desteklemeli. Ayrıca dairesel masaj hareketleri uygulayarak tıkanıklıkların açılarak sütün rahat gelmesini sağlayabilirsiniz.
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 1 Nisan
Tartışma: Yorum yapın