Doğum Çantasına Neler Koyulmalı?

Doğum çantası hazırlıklarınız tamam mı? Hamileliğin 35. haftasını geride bıraktıysanız ve hala hazırlamadıysanız vakit kaybetmeden bir hastane çantası edinmenizi tavsiye ediyoruz. Zira minik mucizenizin ne zaman sürpriz yapacağı belli olmaz! Bazen anne adaylarının, aylar süren bir tatile çıkıyormuş gibi gerekli gereksiz ne varsa doldurarak koca bir valiz hazırladığına şahit oluyoruz. Elbette hastanede hiçbir duruma hazırlıksız yakalanmamak için ihtiyacınız olabilecek her şey yanınızda olmalı, ancak eşyalarınızı daha sonra evden de getirtebileceğinizi ve fazla eşyanın yalnızca kalabalık edeceğini unutmayın. Bu yazımızda doğum çantası hazırlamak isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyen okurlarımız için ne eksik ne fazla bir hastane çantası hazırlama listesi verdik. Keyifli okumalar…

 

Bebek İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Bebek Battaniyesi: Ufaklığınız için çantada unutmamanız gereken eşyaların başını bebek battaniyesi çekiyor. Doğum kışın da olsa yazın da olsa, annesinin karnında geçirdiği sıcacık günlerden sonra dışarıdaki havaya adapte olması zaman alabilir. Bu nedenle organik iplikten yapılmış, ileride kendisine gösterebileceğiniz kadar sağlam ve şirin bir battaniyeyi listeye mutlaka ekleyin.

Yeni Doğan Bezi: Çantada bir sürü eşya oldu, bebeğe 2-3 bez yeter diye düşünmeyin. Her ihtimale karşı eğer hastaneniz kendisi tedarik etmiyorsa yanınızda en az 20 adet yeni doğan bebek bezi bulunmalı.

Pişik Kremi, Islak Mendil, Pudra: Sorunsuz doğumlar için hastanede kalma süresi 1 veya 2 gündür ancak bu sürenin uzaması ihtimaline karşın, bebeğinizin pişik kremini ve pudrasını da yanınızda bulundurun. Ayrıca temizlemek için kesinlikle sıradan ıslak mendilleri değil, alkolsüz, parabensiz ve katkısız yeni doğan mendillerini tercih etmelisiniz. Elbette mendil yerine nemli pamuk da tercih edebilirsiniz.

Hastane Çıkışı ve Günlük Takım: Bebeğiniz için doğum sonrası ilk kıyafetini bazı hastaneler veriyor ancak yine de günlük sade bir takım bulundurun. Bunun yanında özellikle fotoğraf çekimi için set olarak da satılan şapkalı, çoraplı, ağız mendilli ve eldivenli bir hastane çıkışı da mutlaka olsun. Yedek olarak düşünüp toplam 2-3 set kıyafet götürmenizde fayda var.

 

Anne İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Hasta Çamaşırı veya Pedi: Özellikle tek kullanımlık kullan-at hasta çamaşırları hastane döneminde kurtarıcınız olacak. Doğum çantası hazırlarken mutlaka önceden deneyip memnun kaldığınız bir çamaşır/ped edinin.

Hastane kıyafeti: Hastane çantasında elbette kıyafetler de olacak ama nasıl kıyafetler? Öncelikle mevsim ne olursa olsun mutlaka bir hırka, yelek, şal veya sabahlık alın. Yedekli olarak 2 veya 3 takım, göğsü düğmeli gecelik ve/veya pijama takımı, terlik, emzirme sütyeni, çantanızda mutlaka olması gereken kıyafetler arasında. Bir de bir doğum klasiği olarak lohusa tacınızı eklemek isteyebilirsiniz.

Kişisel Bakım Ürünleri: Hastaneye gittiğinizde evinizde hissetmenizi sağlayacak tarak, toka, diş fırçası, havlu, kolonya gibi kişisel bakım ürünlerini yanınıza almayı unutmayın. Fotoğraflarda güzel çıkayım derseniz makyaj malzemelerini de listeye dahil edebilirsiniz, ancak anneliğinizin ilk anlarındaki doğallığı bozmamayı da tercih edebilirsiniz.

Silverette Gümüş Göğüs Kapakları: Özellikle bebeğinizle yaşayacağınız ilk tecrübesiz emzirme döneminde gümüş kapaklar kurtarıcınız olacak. Göğüs ucu tahrişini ve yaraları önleyen bu ürünü mutlaka doğum çantasına atmanızı öneriyoruz.

Elektronik eşyalar: Fotoğraf makinesi, kamera ve telefonunuz için şarj aletiniz de unutulmaması gerekenler arasında.

 

Ek olarak kimliğinizi, cüzdanınızı ve hastane evraklarını kol çantanızda bulundurduğunuzdan emin olun. Bebeğiniz ve kendiniz için iki farklı çanta yapabilirsiniz. Yine de tek çanta hem yerden tasarruf sağlayacak hem de fazlalıklara yer bırakmayacaktır. Kolay ve musmutlu bir doğum tecrübesi yaşamanız ve evinize güzel anlarla ve fotoğraflarla dönmeniz dileğiyle!

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 24 Nisan
Tartışma: Yorum yapın