Doğum Odası Süsleme

Son dönemlerin en popüler doğum öncesi hazırlıklarından biri de doğum odası süsleme. Bu özel hazırlık, aslında annelerimiz ve ninelerimiz zamanında da yapılır, bebek görmeye gelen misafirler için çeşitli hazırlıklarla ikramlar sunulurdu. Zaten uygulamanın kökleri de geleneklerimize dayanıyor; ancak bugün bunu daha çeşitli ve eğlenceli hale getirecek birbirinden çeşitli fikirler var. Hal böyle olunca, bebek alışverişi, bebek odası hazırlama, ya da yenidoğan bebek bakımı hakkında bilgi sahibi olma gibi onca telaş arasında neye nasıl hazırlanacağınızı bilememeniz oldukça doğal. İşte tam da bunun için istediğiniz gibi bir doğum odası hazırlayın ve bebeğiniz büyüdüğünde baktıkça iyi ki diyeceğiniz fotoğraflarınız olsun diye, size bu konuda ufak tüyolar vereceğiz. “Doğum odası nasıl süslenir?” “Hastane odasında ne ikram edilir?” “Unutulmaz olması için ne yapılabilir?” Hepsine değineceğiz. Detaylar için buyurun Silverette gümüş kapak için kaleme alınan yazımıza…

Doğum Odası Süsleri

Rengarenk balonlar, çeşit çeşit kurdele, fiyonklar, pembe mavi tütüler ve tabii ki çiçekler… Tüm bunlar fazlaca göz alıcı ve kafa karıştırıcı öyle değil mi? Doğum odası süsleri seçmeden önce konsepti belirlemelisiniz. Kız bebekler için yaygın olarak pembe ve erkek bebekler için mavi renk tercih edilmekle birlikte, sevdiğiniz herhangi bir rengi oda süslemelerinizde kullanabilirsiniz. Son dönemlerde beyaz/kırık beyaz, sarı ile gri kombinasyonu ya da dore/lame kullanımı klasik mavi ve pembeye alternatif olmuş durumda. Oda süslemeleri için seçeceğiniz renk, yalnızca misafirlerinize hoş bir görüntü sunmanız için değil; aynı zamanda doğumdan sonra mutlu ve huzurlu hissetmeniz için de faydalı olacak.

Renkleri seçtikten sonra artık konsepte karar verebilirsiniz. Doğum odası süsleme fikirleri için çizgi film karakterleri kullanabilir, son dönemlerde popüler olan sade-minimalist bir konsept tercih edebilir ya da cıvıl cıvıl renklerle odanıza baharı getirebilirsiniz. Nasıl bir konsept seçerseniz seçin, süslemeler arasında uyum olması hoş gözükür. Örneğin doğum odası kapı süsü, misafirlerinizin odayı bulması için üzerinde bebeğinizin adının bulunduğu sevimli bir isimlik ile içerideki ortam hakkında ipucu verecek, uyumlu aksesuarlardan oluşabilir.

Odaya girildiğinde misafirlerinizin ilgisini ilk çekecek olan sizin ve bebeğinizin yatağının süslemeleri de odadaki diğer aksesuarları tamamlayacak, konsepte uygun, göz dolduran parçalardan oluşması önerilir. Ancak cibinlik ya da yatak süsü seçerken, doğum sonrası sizi rahatsız etmeyecek ya da bebeğiniz için tehlike oluşturmayacak tül yığınları gibi parçalardan uzak durmalı, helyum balonları beşik çevresinde konumlandırmamalısınız. Bunun yerine gözü yormayan ya da dikkati farklı noktalara çekmeyen sade tasarımları tercih edebilirsiniz. Elbette odada hareket etmeyi zorlaştırırken aşırı dolu bir görüntü oluşturacak süslemeleri de tercih etmemelisiniz.

Doğum Odası İkramları

Hastane ziyaretine gelecek olan misafirleriniz şüphesiz fazlaca içecek ve meyve getirecek, ancak yine de lohusa şerbeti doğum odasının olmazsa olmazı. Bunun yanında kuru ve doyurucu minik atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Örneğin renkli cakepopslar, odanın konsept renklerine uyan bebek kurabiyesi, jöleli meyve dilimleri gibi… Ayrıca artık bin bir türlü çeşidi bulunabilen bebek çikolatasını da unutmamak gerekiyor. Bebek çikolatası, odanızın karar verdiğiniz konseptine göre ve üzerinde bebeğinize hoş geldin dileklerini ileten bir mesaj ile planlanan doğum tarihinizden yaklaşık bir hafta önce yaptırabilirsiniz. Böylece sürpriz bir doğum tarihine hazırlıksız yakalanmaz, aynı zamanda çikolataların taze tüketilmiş olmasını sağlayabilirsiniz.

Doğum odası ikramları arasında uzak durmanız gerekenler ise kesinlikle akışkan ve kokulu gıdalardır. Doğum sonrası odanıza alındığınızda, en güzel kokular bile size rahatsız edici gelebilir ve midenizi bulandırabilir. Bunun yanında, odanızın zemininde konuklarınızın yerken zorluk çekeceği akışkan gıdaların lekelerini görmek istemezsiniz.

Hediyelikler

Hastane odası süsleme yapmanın en keyifli yanlarından biri de hediyeliklerdir. Aile büyüklerinin ve konuklarınızın evinde belki yıllarca hatıra olarak kalacak olan bebek hediyelikleri, ilerleyen zamanlarda gördükçe hem sizi hem de bebeğinizi gülümsetecektir.

Doğum hediyelikleri için fikirler üretmek tamamen hayal gücünüze kalmış, yine de aklınızda bir şeyler oluşması için ufak tavsiyelerde bulunabiliriz. Örneğin üzerinde bebeğinizden hatıra olduğunu belirten bir not ile kokulu keseler, hatıra defterleri, isim yazılı mini yastıklar ve buzdolabı magnetleri evde kullanılabilecek uzun ömürlü hediyelerdir. Bunların yerine daha kısa sürede tüketilebilen elma şekeri, lokum kesesi ya da içerisinde renkli makaronlar olan şeffaf ambalajları da tercih edebilirsiniz.

Doğum Odası Organizasyon

Tüm bu hazırlıklar tatlı koşuşturmacanız içinde gözünüzde fazla büyüyorsa, bahsettiğimiz her şeyi en ince ayrıntısıyla düzenlemeleri için bir organizasyon şirketi tutabilirsiniz. Özellikle doğum çekimi, karşılama ve doğum odası süsleme hizmetlerinin tek pakette yer aldığı hizmetler işinizi epey kolaylaştırabilir. Size yalnızca kırmızı doğum tacınızı takıp bebeğinizle ilk anlarınızın keyfini çıkarmak kalır. Bu noktada hastanenizin kendi özelinde bir doğum odası hazırlama hizmeti olup olmadığını öğrenip dışarıdan bir organizasyon şirketi getirmenizde mahsur olmadığından emin olmalısınız. Büyülü an geldiğinde sizin için her şeyin kusursuz olması dileğiyle, sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 6 Mart
Tartışma: Yorum yapın