Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

Hamilelik dönemi her anne için farklı geçebiliyor; belki hayatınız boyunca kendinizi en şirin bulduğunuz haliniz; belki de başından beri kilolarınızla hiç barışamadınız. Bu süreçte psikolojik ve bedensel pek çok zorluğu göğüsleme cesaretiniz için kendinizle gurur duymayı unutmayın lütfen. Doğum sonrası ise kilolarınızı verip eski vücudunuza dönmek istemeniz oldukça doğal. Ancak birçok yeni annenin de yaşadığı gibi, anneliğe alışırken zorlandığınız anlar olabilir. Bu hassas dönemde “bir an önce eski kiloma dönmeliyim” diye düşünerek kendinizi sıkıntıya sokmayın. Ayrıca tüm kilolarınızı bir çırpıda vermek hem çok zor hem de sağlıklı değil. Kilo vermeye çalışırken bebeğinizin beslenmesini ve kendi vücut direncinizi de düşünerek standart diyetler yerine emziren anne diyeti uygulamanız öneriliyor. Bu süreçte sabırlı olmanız gerekebilir. Kilo veremediğinizde sorun etmeyin, siz zaten her halinizle dünyanın en güzel kadınısınız. Bebeğimi emzirirken yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorum diyorsanız, işte sizin için hazırladığımız doğum sonrası kilo verme teknikleri

Vücudunuz Size Ne Söylüyor?

Doğumdan sonra kilo vermek için ilk adım ilk 40 gün kadar vücudunuzu dinlemek, zira onun size söyleyecekleri oldukça önemli. Her kadının hamileliğini geçirdiği koşullar ve metabolizması farklılık gösterir; bu nedenle beklenenden az ya da çok kilo almış olmanız oldukça doğal. Her anne için farklı olmakla birlikte, genelde hamilelik süresince alınan ortalama 10-14 kilonun büyük bir kısmı doğumla birlikte atılıyor. Kırkınız çıkana kadar da kendiliğinizden 2-3 kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz. Bu dönem, vücudunuz aslında size bebekle duygusal ve fiziksel bağ kurmaya çalıştığını, emzirmeye yavaş yavaş alışıyor olduğunu, birikmiş ödemi atmaya başladığını ve düzenli uyku ile eski halinize daha kolay dönebileceğini söylüyor. Dolayısıyla vücudunuzun bu süreyi adapte olarak atlatmasını bekleyip sonrasında bir beslenme uzmanına danışarak kilo vermeye başlamanız sağlıklı olacaktır.

Kilo Vermek İçin Kendinizi Motive Edin

Lohusalık dönemi bazen zor olabiliyor, o yüzden bir de üzerine kilo verme baskısı ekleyip kendinizi strese sokmayın. Önemli olan yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek. Ancak kendinizi olumlu yönde motive edecek yöntemler kullanabilirsiniz. Çok sevdiğiniz ancak hamilelik döneminizde giyemediğiniz bir elbiseniz var mı? Doğum sonrası kilo verme yolları arasında ilk adımlardan biri kendinizi kilo vermek için motive etmektir. Örneğin o çok sevdiğiniz elbiseyi yakın zamanda tekrar giymeyi hedefleyin, yahut hep gittiğiniz sahil kenarında bisikletinizi özgürce sürmeyi hayal edin. Adım adım hedefe yaklaşırken kendinizi takdir etmeyi ihmal etmeyin. Böylece kendinizi zayıflamaya zorlamak yerine hedeflerinize odaklanarak ve motivasyonunuzu devam ettirerek sağlıklı bir yol çizebilirsiniz.

Kararında Bitkisel Çözümler Uygulayın

Doğumdan sonra zayıflamak için bitkisel yöntemler sayıca epey fazla. Yine de bunların birçoğu güvenilir olmayabilir, o yüzden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Dolayısıyla bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz, fakat bunu zayıflamak için değil daha çok sağlıklı kalmak için yapmalısınız. Örneğin emziren annelere zararlı olmayan hafif bir bitki olan hibisküs çayını günde en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketebilirsiniz. Bunun yanında geceden bir bütün ceviz ıslattığınız suyu gündüz içmek de tokluk hissi yaratarak daha ölçülü beslenmenizi sağlayacaktır. Ve elbette hem ödemi hem fazlalıkları atmak hem de emzirmenin kolay olması için bol bol su içmelisiniz. Su şişenizin içine birkaç damla limon, 1 çay kaşığı melisa yağı ve nane yaprakları atarak leziz bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Doğru Zamanda Doğru Besinleri Doğru Miktarlarda Tüketin

Doğum sonrası kilo verme yöntemleri arasında en önemli nokta protein ve karbonhidrat zengini yararlı besinlerden kısacak kadar katı bir diyet uygulamamaktır. Çünkü böyle bir diyet hem sütünüzün kalitesini hem de miktarını olumsuz etkiler. Vücut özelliklerinize göre bir günde 2000 kalori kadar alabilirsiniz. Bu miktarın çok olduğunu düşünseniz de emzirirken kaybettiğiniz yaklaşık 500 kalori ile birbirini dengeleyecektir.

Peki yemek için doğru zaman nedir? Öncelikle henüz doğum yapmış bir anne olduğunuzu unutmamalı ve en az bebeğiniz kadar yeterli ve düzenli beslenmeye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bunun için günlük öğünlerinizi ayırmalı ve her öğün için bir beslenme planı yapmalısınız. Örneğin 09.00-12.00 ve 18.00 gibi. Tahıl, beyaz et, kırmızı et, süt ürünleri, sebze ve meyveleri orantılı bir şekilde belirlediğiniz öğünlere dağıtın. Et türevlerini metabolizmanın hızlı olduğu 12-18 öğünlerine koyabilirsiniz. Yanına güzel bir sebzeli salata hazırlamayı unutmayın. Kahvaltı içinse kuruyemiş, meyve, süt ürünleri ve yumurta gibi besinleri ayırın. Ekmek ve yeşillikleri her öğününüze ekleyin. Elbette öğünlerinizi oluşturan besinler anne sütüne gaz yapan yiyecekler arasında olmamalı.

Bebeğinize sayısız faydası olan anne sütünü arttırmanın ve metabolizmayı hızlandırmanın yollarından biri bol su tüketemediğiniz zamanlarda bile içeriğinde bol su olan salatalık, karpuz gibi yiyecekler tüketmektir. Canınız herhangi bir öğünde yemek yemek istemiyorsa ayran ya da taze meyve suyu eşliğinde az yağlı bir çorba tüketin. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde her ay ortalama 1-2 kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. Elbette sağlıklı bir şekilde…

Bu yazı emziren anneler için geliştirilmiş Silverette gümüş göğüs kapakları için hazırlanmıştır

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 9 Nisan 2020
Tartışma: Yorum yapın