Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Doğum yapmanın ve dokuz ay boyunca bir parçanız olarak taşıdığınız bebeğinizi kucağınıza almanın ne kadar muhteşem bir mucize olduğunu biliyoruz. Bu süreçte fiziksel ve psikolojik alışılmadık pek çok şey tecrübe ettiğinizi de biliyoruz. Her ne kadar hayatınızın zorlu ama en güzel anlarından biri olsa da pek çok yeni anne doğum sonrası ruhsal ve bedensel olarak eski haline dönmeyi arzu eder. Elbette bu değişimlerden en bariz olanı ve pek çok kadının istediği konulardan biri, doğumdan sonra kilo vermedir. Annelere hatırlatmak isteriz ki, uzmanlar bu süreçte kendilerini sıkıntıya sokmamalarını, hem kendileri hem de bebekleri için yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlayan beslenme düzeni uygulamalarını öneriyorlar. Bu yazımızda, son dönemlerde birçok yeni annenin merak ettiği doğum sonrası korse kullanımı hakkında bilgi vereceğiz. “Sezaryen veya normal doğumda korse kullanmak zararlı mıKorse ne zaman ve nasıl kullanılır?” Aklınızdaki soruların yanıtları için buyurun yazımıza…

Sezaryen Doğumdan Sonra Korse Zararlı Mı?

Kadınlar arasında en çok merak edilen konulardan biri de korse kullanımının zararlı olup olmadığıdır. Uzmanlar, doğum sonrası toparlayıcı korse için sağlıklı rutinin doktorunuza danışarak ve belirli koşulları sağlamak kaydıyla gerçekleşebileceğini belirtiyor. Bunun ilk nedeni yanlış kullanımda sağlığınızı etkileyebilecek durumların oluşması. İkinci neden ise ihtiyacınız doğrultusunda kalça, karın ve bel bölgenize en uygun korse tavsiyesini doktorunuzun yapacak olmasıdır. Dolayısı ile korse kullanımı konusunda en doğru bilgi için mutlaka doktorunuza danışınız.

Ne Zaman Korse Kullanılmalı?

Korsenin sezaryen veya normal doğum yapan kadınlar için zararlı olmamasının ilk koşulu, doğumdan hemen sonra kullanmamaktır. Doğum sonrası vücudunuz zaten belirli bir düzeyde kendini toparlayacak ve henüz yaralarınız iyileşmemiş, bölgesel toparlanma bitmemişken korse takmak zararlı hale gelebilir. Peki korse kullanmak için en uygun zaman ne? Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmayı tavsiye etmekle birlikte, genel olarak normal doğum yapmış kadınlar için doğumdan bir hafta sonra; sezaryen sonrası korse içinse dikişleriniz alındıktan ortalama 2-3 hafta sonrası diyebiliriz.

Ne Kadar Süreyle Korse Takılabilir?

Doğumdan sonra korse kullanmaya başlayıp haftalarca çıkarmadan kilo vermeyi ve toparlanmayı beklemek elbette doğru bir yöntem değil. Adı “mucize zayıflama korsesi” olsa dahi hiçbir korse tek başına karnınızın erimesini ya da birkaç kilo vermenizi sağlayamaz. Bu nedenle eşzamanlı olarak doktorunuza danışarak doğum sonrası egzersizleri de yapmalı ve bebeğinizin beslenmesi ve kendi diyetiniz için protein, mineral, vitamince zengin besinler tüketmelisiniz. Tüm bunların yanında lohusa korsesi kullanımı için uzun sürelerin oldukça zararlı olabileceğini belirtelim. Doktorunuzun takibinde bir toparlayıcı korseyi en fazla 6 hafta kullanmalısınız. Kullanım süresi boyunca da günün yalnızca belirli saatlerinde takmalı ve geceleri mutlaka çıkarmalısınız. Aksi takdirde kan dolaşımınızın yavaşlaması, şiddetli sırt ve bel ağrıları ya da iç organlarınızın zarar görmesi gibi sağlıksız durumlar ortaya çıkabilir.

Doğum Sonrasında Korse Nasıl Kullanılmalı?

Doğumdan sonra korse takmak hakkında bilgi vermeden önce korse seçimi konusuna da titizlikle yaklaşmak gerekiyor. Öncelikle alacağınız ürünü iyi araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Güvensiz bir ürün nedeniyle sağlık problemleri yaşamaktansa nispeten uzun sürelerde incelmek daha sağlıklı bir yoldur. Kullanacağınız korsenin kesinlikle cildinizi tahriş edecek, alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek malzemelerden olmaması gerekir. Bunun yerine organik kumaşlardan üretilmiş bir ürün tercih edebilirsiniz. Korseniz kullanacağınız bölgeyi fazla sıkmamalı ve mümkünse kullanım sırasında size uygun bir egzersizle desteklenmelidir. Bu süreçte de doktorunuza danışarak hareket etmeyi lütfen unutmayınız.

Sağlıklı günler dileriz…

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 21 Mayıs
Tartışma: Yorum yapın