Emziren Anne Diyeti

Yuvarlak karnınız ve yeni kilolarınız ile hamilelik, hayatınız boyunca kendinizi en sevimli bulduğunuz veya kilolarınızla bir türlü barışamadığınız dönem olabilir. Ne olursa olsun, bu süreçte bedensel ve ruhsal pek çok değişimi büyük bir cesaretle karşıladığınızı biliyor ve sizi tebrik ediyoruz. Artık hamilelik süreci geride kaldığına göre eski görüntünüze kavuşmak istemenizden daha doğal bir şey olamaz. Ancak önceden belirtelim ki 9 ay boyunca aldığınız bu kilolardan bir çırpıda kurtulamamak, yanlış yöntemler uyguladığınızı yahut diyet yapmakta başarısız olduğunuzu göstermez; zira bebeğiniz artık dışarıda olsa da hala iki kişilik beslenmeye ihtiyacınız var. Bu süreçte sizin için bebeğinizin sağlıklı bir emzirme süreci yaşamasından daha önemli hiçbir şey olmadığını biliyoruz. Yine de emzirmenin kilo almak anlamına gelmediğini bilmelisiniz. Bu yazımızda bebeğini güzelce emzirirken fazla kilolarından da kurtulmak isteyen annelere birtakım beslenme ipuçları verdik. İşte tüm detayları ile emziren anne diyeti

Kilolarınızdan Kurtulmak İçin Acele Etmeyin

Doğumdan sonra yeni annelerde ortalama olarak 6-12 kilogram arası doğum kilosu kalır. Elbette hamilelik sırasında bundan çok daha az veya fazla kilo almış olabilirsiniz. Her kadının metabolizması ve hamilelik koşulları farklı olduğundan ortalamanın altında ya da üzerinde olmak sizi korkutmasın… Dikkat etmeniz gereken tek ve en önemli nokta ilk 1 ay emziren anne diyeti uygulamasına başlamamaktır. Doğum şekliniz ne olursa olsun, ilk ay boyunca vücudunuz bir toparlanma evresindedir. Bu dönemde vücudunuz;

• Doğumda birikmiş ödemi atmaya çalışır
• Artık hamile olmadığınıza alışma dönemindedir
• Bebekle fiziksel ve ruhsal bir bağ kurar
• Bir uyku düzeni oturtmaya çalışır
• Emzirmeye alışma sürecindedir

Tüm bu nedenlerden ötürü, dinlenme süreci hem sizin hem de evindeki ilk günlerini geçiren bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu süreyi atlattıktan sonra doktorunuz ve beslenme uzmanınızın işbirliğinde vücut kitle indeksiniz, emzirme alışkanlıklarınız ve beslenme düzeninize göre kişiye özel bir emziren anne diyet beslenmesi uygulanabilir. Bu süreçte fiziksel özelliklerinize ve alışkanlıklarınıza göre düzenlenmemiş, çok etkili olduğu söylenen ve özellikle internette karşılaşabileceğiniz bilinçsiz diyetlerden uzak durmalısınız. Yanlış bir diyet yağ yerine vücudunuzdaki kasları yakmanıza, sütünüzün kesilmesine ya da çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Kilit Nokta Anne Sütünü Arttırırken Kilo Aldırmayan Beslenme

İlk 6 ay yapacağınız diyeti oldukça incelikli bir şekilde izlemelisiniz, zira 6 ay boyunca bebeğinizin tek besin kaynağı sizsiniz ve herhangi bir eksiklik onun yeterince beslenememesine neden olabilir. Peki hem bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirirken hem de kilo almamak mümkün mü? Ya da şöyle soralım: Durum bu kadar önemliyse emzirirken diyet yapmanın bir sakıncası yok mu?

Bahsettiğimiz diyetin adı işte tam da bu yüzden emziren anne diyeti. Bu size kısa zamanda yüksek miktarda kilo kaybettiren zorlu diyetlere göre daha çok, emzirirken sağlıklı bir beslenme düzeni niteliğinde olacak. Bu nedenle standart bir diyetten çok daha fazla kalori içerebilir. Ve diyetiniz emzirme süreci ile bir arada yürüdüğü için ayda 2-2.5 kilogram vermek bile sizin için fazlasıyla önemli olacaktır. Başlangıçta aylık hedefinizi yüksek tutmayarak hem motivasyonunuzu korumuş hem de daha gerçekçi koşullarda güzel bir beslenme düzeni oturtmuş olursunuz.

Hangi Öğünde, Ne Kadar, Ne Yemeli?

Emziren anne diyeti uygulamaya başlamadan önce düzenli öğünlere sahip olduğunuzdan emin olun. Tıpkı bebeğinizin emzirme öğünleri gibi sizin için de emziren anne beslenme saatleri planınız olmalı. Hatta bu iki süreci senkronize ederek her ikinizin de yeterince doyduğundan emin olabilirsiniz. Kahvaltı için sabah 07.00-09.00; öğlen yemeği için 12.00-15.00 ve akşam yemeği için 18.00-20.00 zaman aralığını kullanabilirsiniz. Az ve sık yemek, ana öğünlere ara öğünler eklemek de bu dönemde önerilen bir uygulama. Gece yeme alışkanlığı ise ne yazık ki emzirme dönemi diyeti sürecinde önerilmiyor.

Emziren anne beslenme planı içinde beyaz ve kırmızı et, tahıl, süt ve sebze çeşitlerine yer verdiğinizden emin olun. Sebze yemeklerini ille de sevmeniz gerekmiyor; sebzeleri öğünlerinize çiğ olarak lezzetli salatalar ile de dahil edebilirsiniz. Sabah kahvaltısında yumurta, süt ürünleri ve ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler anahtar besin ögeleriniz olmalı. Bunun yanında her öğünde ekmek ve yeşil salata tavsiye ediliyor. Ekmek yemek istemediğiniz zamanlarda doyurucu bir çorba da hem sıvı ihtiyacınız için hem de besleyicilik açısından ideal olacaktır. Çorbayı olabildiğince düşük kaloride tüketmek için fazla yağ kullanılmamalıdır.

Vücut özelliklerinize göre günlük 2000 kalori alımına kadar çıkabilirsiniz. Bu size fazla gelebilir ancak emzirirken eşzamanlı olarak kaybettiğiniz 400-500 kalori dengesini de korumalısınız. Bunun yanında bol sıvı tüketimini ihmal etmemelisiniz. Emziren anneler suyu hamilelik ve önceki dönemlere göre daha hızlı hazmeder. Bunun nedeni ise aldığınız suyun sürekli süt üretimi çevriminde kullanılmasıdır. Hal böyle olunca hem süt üretmek için hem de metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermek için günlük 3000 mililitreye kadar sıvı tüketebilirsiniz. Elbette muhakkak 12 bardak su içmeniz gerekmiyor, organik meyve suyu, az tuzlu ayran, karpuz ve salatalık gibi su oranı yüksek meyveler ve süt de sıvı ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yine de emzirirken kilo vermenin en sağlıklı ve etkili yolu olduğundan bolca su içmeye ve çay, kahve, asitli içecek üçlüsünden olabildiğince uzak durmaya özen gösterin. Bunun dışında Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler içinden daha az tüketerek bebeğinizde olası gaz problemini azaltabilirsiniz.

Bu yazı emziren anneler için geliştirilen Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 31 Temmuz 2019
Tartışma: Yorum yapın