Emziren Anne Grip Olursa

Yaz-kış, demeden, her mevsim her koşulda insanı gafil avlayabiliyor grip mikrobu.  7’den 70’e herkesi vuran hastalık, emziren anneleri de etkileyebiliyor. Söz gelimi bu süreç, insanlar için iyi beslenip dinlenerek kısa zamanda atlatılabilirken, emziren annelerin aklına “Hastalığım sütümden bebeğime geçer mi?” “Gripliyken bebeğimi sevebilir miyim?” “Gripken emzirmeye ara vermeli miyim?” gibi sorular geliyor. Bu yazımızda emziren anne grip olursa nelerden uzak durmalı, emzirmeye ara vermeli mi, bebeğini nasıl korumalı gibi konulara yer verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

Emziren Anne Grip Olursa Emzirmeyi Bırakmalı Mı?

“Emziren anne grip olursa emzirmesi sakıncalıdır” düşüncesi toplumda doğru bilinen yanlışlardan biri. Aksine, emzirmeyi bırakmanız bebeğinizi en büyük savunma duvarı olan anne sütünden mahrum bırakır. Dolayısı ile gripliyken emzirme rutinine ara vererek, bebeğinizi gripten korumuş olmaz, farklı hastalıklara da davetiye çıkabilir. Özellikle grip çeşitlerinin her geçen gün arttığı, hastanelerin ve toplu alanların salgınlardan geçilmediği bu günlerde emziriyor olmak çok büyük bir şanstır. İlk 6 ay her şeyiyle bebeğinize yetebilen sütünüz, aynı zamanda antiviral ve antibakteriyel içeriği ile bağışıklığını güçlendirerek onu hastalıklardan korur.

Tüm bunların dışında emziren anne grip olursa, virüsle enfekte olan vücudu bu virüse karşı direnç gösteren antikorlar üretir. Yani emzirerek, aslında vücudunuzdaki antikorları bebeğinize iletmiş ve sizdeki gribe karşı bağışıklık kazanmasını sağlamış olursunuz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz noktalara dikkat etmek kaydıyla, bebeğinizi en doğal ve güçlü ilacı olan anne sütünden mahrum bırakmamalı, gripliyken de emzirmelisiniz.

Gripli Anne Nelere Dikkat Etmeli?

Dayanmak ne kadar zor olsa da onu öpmeyin: Evet grip virüsü sütünüzden bebeğinize geçmez, ancak solunum yoluyla, hapşırma, öksürme ile ve tensel temas ile kolaylıkla yayılabilir. Bu nedenle onu öpmek için iyileşene kadar beklemeli, nefesinizi ona doğrultmamalı ve mümkünse maske kullanmalısınız.

Mümkünse her 20 dakikada bir maskenizi değiştirin: Sürekli nefesinize temas eden maske bir süre sonra mikropları tutmaya başlayacağından kullandığınız maskeyi sık sık değiştirin ve evdeki mikrop tutmaya müsait çöpleri de düzenli olarak atın.

Evinizdeki Oksijen akışının yeterli olduğundan emin olun: Bir atasözümüzün de dediği gibi “Güneş girmeyen eve doktor girer” Bu nedenle, özellikle gripliyken, evinizdeki odaların yeterince Güneş ışığı aldığından emin olun ve sık sık havalandırın. Temiz hava öksürerek, hapşırarak veya sadece soluğunuzla havaya yayılan mikropları dışarı çıkararak sirkülasyon sağlayacaktır.

Ellerinizi ve göğüs uçlarınızı temiz tutun: Odayı havalandırdık ve maske taktık, şimdi emzirmeye geçebilir miyiz? Öncelikle ufak bir nokta daha var, emziren anne grip olursa emzirmeden önce mutlaka ellerini yıkamalı ve göğüs uçlarının temiz olduğundan emin olmalıdır. Farkında olmadan hapşırdıktan sonra elinizi ağzınıza götürmüş olabileceğinizi unutmayın ve her defasında mutlaka ellerinizi yıkayın.

Emziren anne gripken ne yemeli?

Bol sıvı tüketin: Bebeğiniz kadar yorgun vücudunuzu da önemseyin. Hastalığı atlatmak için yeterince uyuduğunuzdan ve bol sıvı tükettiğinizden emin olun. Hastalığı vücuttan atmada oldukça efektif olan suyun, süt üretimine de katkı sağladığını unutmayın.

Son olarak gripliyken bol bol sebze-meyve tüketin, C vitamini almaya özen gösterin. Hastalığınızla ilgili, ilaç kullanıp kullanmamanız gerektiğine ve kullanılabilecek ilaçlarla ilgili de doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Sağlıkla kalın…

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için hazırlanmıştır…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 3 Temmuz 2019
Tartışma: Yorum yapın