Emziren Anneler Ne Yemeli?

Emzirirken ne yesen yarar” “Sabah akşam yiyebilirsin süt olur” “En çok sebze ye çocuk sebze sevsin”… Gebelik, doğum, emzirme ve çocuk gelişimi söz konusu olduğunda annelerin her gün bu ve buna benzer tavsiyeleri duyması işten bile değildir. Ancak acaba halk arasında yayılmış bu kulaktan dolma bilgilerin ne kadarı sağlıklı bir emzirme süreci için doğru? Çiçeği burnunda anneler doğumla birlikte aldıkları kiloları vererek eski vücutlarına kavuşmak ve bebeklerini sağlıklı bir şekilde emzirmek arzusundayken onları sağlıksız kilo almaya veya anne sütünün kalitesini bozmaya yönlendiren bilinçsiz yorumlardan olabildiğince kaçınmalıdır. Bu yazımızda emzirirken beslenme ipuçları derledik. Emziren anneler ne yemeli? Ne yememeli? Ne sıklıkta, ne zaman yemeli? Tüm yanıtlar için buyurun içeriğimize…

Ne Zaman Ne Sıklıkta Yemeli?

Öncelikle şunu netleştirelim: Emziren bir anne olarak “İki kişilik” değil “iki kişi için” yemelisiniz. Dolayısıyla fazlaca yemenin ne size ne bebeğinize ekstra kaloriler dışında pek bir artısı olmayacaktır. Rahatsız edici bir tokluk hissiyle yemeye devam etmektense iki öğünde tüketeceğiniz besinleri 4 öğüne paylaştırabilirsiniz. Az az, sık sık ve nitelikli bir beslenme düzeni izleyebilir, öğün aralarında -özellikle emzirmeden önce- en az 1 bardak su içebilirsiniz. Bunun yanında hamilelikten önceki vücudunuza dönmek için aceleci olmayı da tavsiye etmiyoruz. Zira ilk 3 ay anne sütünün içeriği, yoğunluğu ve miktarı bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimini yüksek oranda etkileyecektir. 3 aydan sonra doktorunuza danışarak dengeli bir emziren anne diyeti uygulayabilirsiniz.

Emziren Anneler Ne “Yememeli?”

Emziren anneler ne yemeli? sorusuna yanıt vereceğiz ancak bundan daha önemlisi emzirirken nelerden uzak durmanız gerektiği, zira sizin ve bebeğinizin sağlığı için zararlı olan yiyecek ve içecekler bebeğinizin hassas bünyesini ciddi düzeyde tehdit edebilir, kolik, alerjik reaksiyonlar, immun sistemin zayıflaması, uykusuzluk gibi durumları tetikleyebilir. Özellikle kafein içerikli, gazlı, alkollü, asitli içecekler, aşırı düzeyde abur cubur tüketimi ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için zararlı besinlerdir. Ayrıca vücudunuzda kalori depolanmasına yol açarak kilo vermenizi zorlaştırabilir.

Emziren Anneler Ne Yemeli?

Öğünlerinizi nasıl düzenlerseniz düzenleyin her gün mutlaka en az 2 litre su içmeniz önerilmekte. Ek olarak öğünlerinize eşlik etmesi için emzirme dönemi için uygun organik çaylar, taze sıkılmış meyve suları, ayran, kefir gibi yüksek vitamin, protein ve prebiyotik içerikli içecekler tüketebilirsiniz. Emziren annelerin yemesi gerekenler nedir yanıtına gelecek olursak bebeğinizin taze gıdalarla anne sütü aracılığı ile ilk tanışmaları; protein, kalsiyum, karbonhidrat, demir, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olmalıdır. Dolayısıyla bu besin değerlerinin tümünü her gün mümkün mertebe tüketmelisiniz.

Emziren annenin beslenmesi konusunda, peynir, süt, baklagiller, yoğurt, sebze ve meyve özellikle ilk öğünlere dengeli bir şekilde dağıtılmalı; sindirimin daha kolay olduğu akşam vakitlerinde ise haftada en az 2 defa beyaz ve kırmızı et tüketilmeli, bol vitaminli bir çorba eksik edilmemelidir. Ara öğünlere eklemek için 1 kase yoğurt, kuruyemiş, birkaç dilim meyve tercih edilebileceği gibi iyi pişmiş mevsimlik yeşil sebzeler de ana öğünlerin başrolü olabilir. Anne sütüne gaz yapan besinler arasında olan brokoli, karnabahar, fasulye ve lahana gibi gıdalar iyice pişirilerek ve ılık olarak tüketilebilir. Son olarak anne sütünün tadını etkileyerek bebekte isteksizlik yaratabileceğinden aşırı tuz, baharat ve sarımsak-soğan çeşnili yemekleri kontrollü tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Lohusalıkta beslenme önerilerimizin burada sonuna geldik, ancak elbette her anne ve bebeğin vücut, bağışıklık yapısı ve özellikleri farklı olduğundan emzirme döneminde beslenme için doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 21 Ocak
Tartışma: Yorum yapın