Emzirme Destek Sistemi Nedir?

Bebekler için anne sütünün önemini, bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesinin uzmanlar tarafından önerildiğini biliyoruz. Bunun en büyük nedeni elbette tamamen bebeğinizin fizyolojik yapısına hitap eden anne sütü içeriğinin yeri doldurulamayan, mucize bir besin olması. Ancak anne sütünün faydaları arasında en az bunun kadar önemli bir tanesi var ki; o da emzirmenin hem bebeğinizin sizinle hem de sizin onunla kuracağınız fiziksel-duygusal bağ… Tensel temas ve göz teması ile bebeğinizle geçireceğiniz uzun emzirme öğünleri, onunla eşi benzeri olmayan bir bağ kurmanızı “anne” ve “bebek” olarak duygusal bir iletişim kanalı edinmenizi sağlar. Bazen anneler çeşitli nedenlerden, ya da emzirirken karşılaşılan sorunlardan ötürü bebeklerini emziremeyecek konumda olabiliyor. Emzirme Destek Sistemi işte tam da bu noktada devreye giren bir yöntemlerden biri. Detaylar için buyrun “Emzirme Destek Sistemi Nedir?” başlıklı yazımıza…

Emzirme Destek Sistemi Nedir?

Emzirme Destekleyici Sistem (EDS) nedir sorusuna yanıt olarak bu sistemin, bebeğini emziremeyen, ya da sütü yeterli gelmeyen anneler için geliştirilmiş bir besleme düzeneği olduğunu yukarıda söylemiştik. Sağılmış anne sütünü bebeğinize vermenin biberon, şırınga, kaşık gibi pek çok farklı yöntemi mevcut; ancak bunlar arasında emzirmeye yakın deneyim sunan seçeneklerden biri Emzirme Destek Sistemi’dir. Sütünüz, bebeğinizin bir öğün boyunca emmesine yetmeyecek kadar az geliyorsa, bebeğiniz biberondan süt içmeye alışmış fakat artık emzirme imkanınız varsa, ya da bebeğinizi evlat edindiyseniz emzirerek bağ kurmak istiyorsanız doktorunuza da danışarak Emzirme Destek Sisteminden yararlanabilirsiniz. EDS kullanım öncesinde ve nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bilgi için mutlaka doktorunuza ya da sağlık profesyoneline danışmayı unutmayınız.

Emzirme Destekleyici Sistem Nasıl Kullanılır?

Emzirme Destekleyici Sistem (EDS) bir süt haznesi ve oldukça ince bir borudan oluşan basit bir düzenektir. Sistemi kullanım kolaylığı için ekstra olarak flaster bant ve temizlemek için kullanılmamış enjektör bulundurabilirsiniz.

Emzirme destek sistemi nasıl kullanılır? sorusunun yanıtına gelecek olursak ilk aşama süt haznesi içerisine bebeğinizin bir öğünde bitirebileceği kadar miktarda, taze, sağılmış anne sütü koymaktır. Sağdığınız anne sütünü saklamak için çeşitli pratik yöntemler mevcuttur. Ardından düzeneğin ince borusunu paket içeriğinde gösterildiği gibi bir ucu süt haznesinin içerisinde, diğer ucu emzireceğiniz memenin üzerinde olacak şekilde yerleştirmelisiniz. Son olarak cildinizi tahriş etmeyecek bir flaster bant ile borunun ucu meme ucunuzun üzerine gelecek şekilde düzeneği göğsünüze bantlayın.

Düzeneği göğsünüze bantlarken; borunun hazneden gelen kısmını süt akışını kolaylaştıracak şekilde dik olarak sabitleyin ve bebeğinizin ağzına değecek kısımlara bant gelmemesine özen gösterin. Süt haznesini bebeğinizden yukarıda konumlandırarak yine süt akışını destekleyin, sütün çok hızlı ve yoğun akmaması için borunun ideal kalınlıkta olmasına özen gösterin. Sonrasında emzirme pozisyonu alın ve bebeğinizin hem meme ucunuzu hem de ince boruyu ağzına almasını sağlayın. İşte EDS kullanımı bu kadar!

Emzirme hakkında doğru bilinen yanlışlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Silverette gümüş kapak için kaleme alınan bu blog yazımızda “Emzirme Destek Sistemi nedir?”ve “nasıl kullanılır?” sorularına yanıt verdik.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 2 Aralık 2020
Tartışma: Yorum yapın