Emzirme Döneminde Kilo Vermeyi Kolaylaştıran Yöntemler

Hamilelik, lohusalık ve emzirme dönemleri, kadınlar için hem duygusal, hem de hormonal açıdan değişken olabildikleri dönemlerdir. Hamilelikte çok kilo almış olabilirsiniz, hedeflediğinizin üzerine çıkmış, iştahınıza kendiniz de şaşmış olabilirsiniz. Ancak bu sürecin geçici olduğunu kendinize hatırlatıp, birkaç şeye dikkat ederek süreci biraz daha hafifletecek önlemlerle daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Bu yazının amacı, kendinize baskı yapmadan, ufak tefek birkaç ipucu ile emzirme döneminde daha sağlıklı olabilmek için destek olmaktır.

Hamilelik döneminde ne kadar kilo alırsanız alın, doğumla beraber ilk 2-3 hafta içinde ödeminizi de atınca 10-12 kg kadar vermeniz mümkündür. Tabi ki emziren ve lohusalık döneminde olan bir anne için diyet yapmak çok erken olacaktır. Ama lohusalık dönemi geçtikten sonra bir takım önlemler alarak yavaş yavaş kilo verebilirsiniz. Çünkü emzirme döneminde vücut süt üretimi için hergün yaklaşık 500 kcal fazladan enerji harcar. Böyle bir enerji harcamasını her gün spor yaparak yakalamanız oldukça zordur. Hiç hareket bile etmeden böylesine fazla kalori yakmak hayatımız boyunca başımıza gelen en iyi şeylerden biridir ?

Ama lohusalık psikolojisi ve süt üretimi konusundaki kaygılar yüzünden pek çok anne kalorili beslenip bu fırsatı değerlendiremeyebilir. Oysa ki sağlıklı bir diyet uygulayınca hem sütün kalitesi artar hem de beraberinde fazla kilolar da kolayca gider.

Kendinizi diyet yapmaya hazır hissetmiyorsanız uygulayacağınız bazı tedbirlerle yavaş yavaş kilo verebilirsiniz veya lohusalıkta kilo almaktan kaçınabilirsiniz. Bu önemli bir ayrıntıdır çünkü çoğu kadın hamilelik döneminde normal kilo alsa bile emzirme döneminde fazla kilo alabilmektedir.

Emzirme sürecinde atılacak ilk adımlar şunlardır:

 • Bol bol su için (2-3 litre kadar, yazın ihtiyaç artabilir)
 • 3 ana, en az 3 ara öğün tüketin
 • Ara öğünlerde sıvı içeriği yüksek besinler tüketin (meyve, süt, yoğurt, çorba vb.)
 • Öğün aralarında kek, kurabiye vb. unlu mamüllerden atıştırmaktan kaçının veya kendinize günlük sınır koyun (Örneğin: bugün 2 kurabiye yedim, 3. sünü yemeyeceğim)
 • Yediğiniz şeker bebeğinizin değil yağ hücrelerinizin büyümesine neden olur. Bunu unutmayın ve canınız her tatlı istediğinde buna gerçekten ihtiyacım var mı diye kendinize sorun.
 • Yeterli ve dengeli beslenmeye gayret edin. Mümkünse bir diyetisyenden emzirme dönemi için uygun bir beslenme planı alın.
 • Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir gibi kalsiyumdan zengin besinleri düzenli tüketin.
 • Lohusa şerbeti, meyve suyu, meşrubat gibi çok şekerli sıvıları içmeyin, onların yerine bolca su için ve meyve yiyin. Veya şekersiz meyve kompostosu pişirip onu tüketin.
 • Hergün bir öğünde mutlaka sebze yiyin, bol bol az yağlı salata tüketin.
 • Yağda kızarmış besinler tüketmeyin.
 • Mevsim uygunsa açık havada haftada 2-3 kez 30-40 dakikalık yürüyüşler yapın

Bu ufak gözüken ancak önemli adımlarla daha sağlıklı bir emzirme dönemi yaşayabilir ve daha sağlıklı kiloya ulaşma sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun, önceliğin sağlık olduğunu, kendinizi çok zorlayıcı bir diyet sürecine emzirme döneminde girmemeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

Diyetisyen Serap Orak

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 9 Eylül 2018
Tartışma: Yorum yapın