Emzirme Nasıl Bıraktırılır?

Hamilelik, kalp atışlarını duymak, cinsiyetini öğrenmek, doğum ve ilk emzirme… Tüm bunlar minik mucizenizle yaşadığınız güzel maceraların başlangıcıydı. Emzirmeyi bırakmak, sancılı ve yorucu bir süreç olarak algılansa da yaşarken keşfedeceğiniz bir çok güzel yanı da var. Bu yazımızda “emzirme nasıl bıraktırılır?” sorusu üzerinde durarak, hem kolay bir memeden ayırma süreci geçirmenizi hem de çocuğunuzla bundan sonraki ilişkinizi üzerine bazı ip uçları verdik. Detayları merak ediyorsanız buyurun yazımıza…

Sizi Bekleyen Süreci Tanıyın

Her şeyden önce bebeğinizin psikolojik ve fiziksel olarak memeyi bırakmaya hazır olup olmadığını ölçmeniz gerekiyor. Bununla ilgili sizinle bir takım ipuçları paylaştık, tabi ki en sağlıklısı her zaman doktorunuza danışmak olacaktır. Bebeğinizle ilgili aşağıdaki beş soruyu sorduğunuzda en azından üçünü “evet” olarak yanıtlıyorsanız, memeden ayırma çalışmalarına başlamanın zamanı gelmiş olabilir:

1. Bebeğinizin günlük beslenmesinin yarısından çoğu katı gıdalardan oluşuyor mu?
2. Sıvı gıdaları biberonundan ya da küçük bardaklardan içmeye alışık mı?
3. Yemek saatlerinde masaya oturup size katılmak ve yediklerinizin tadına bakmak için heves gösteriyor mu?
4. El-göz koordinasyonu ve bedensel kabiliyetleri yemeği eline alıp ağzına götürecek ve yutacak kadar gelişmiş mi?
5. Emmeyi önceden olduğundan daha az istiyor veya koşturup oynarken unutuyor mu?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre bebeğinizi memeden ayırmaya karar verdiyseniz şimdiki adım bu süreci her yönüyle tanımak ve kabul etmek. Anne sütünün faydaları çok fazla olmakla birlikte, bırakma zamanı elbette gelecek. Bırakma süresi bebeğinizin emmeye bağlılığına, yaşına, çevresine ve daha pek çok kişisel kritere göre haftalar ya da aylar sürebilir. Bunun için bir kez karar verdiğinizde sabırlı ve umutlu olmalısınız. Emzirmeyi bebeğinizden yanlış yollarla veya sabırsızca almak bebeğinizde hoşnutsuzluğa, hatta memeye daha bağımlı olmasına neden olabilir.

Tiksindirmeyin, Korkutmayın, Sevginizle Besleyin

Emzirme nasıl bıraktırılır?” sorusunun doğru yanıtı kadar yanlış yanıtlarının da önem taşıdığını belirtelim. Örneğin yaygın olarak kullanılan bir yöntem olsa da göğsünüze acı biber sürmek, göz kalemiyle siyaha boyamak gibi olumsuz etkileri olabilecek metotlar kullanmak, uzmanlara göre bebeğinizi emzirmeyi bırakmak için yanlış bir yoldur. Daha önce de söylediğimiz gibi, annesinin memesini emiyor olmak bebeğiniz için ilk aylarda hem temel besin ihtiyacını gideren hem de sizinle bağ kurmasını sağlayan bir etken.

Peki ne yapmalı? Her zaman olduğu gibi emzirmeyi bırakmak da sabır isteyen bir süreç. Doğumdan sonraki ilk haftalardan itibaren sizi ayrı bir birey değil, kendi vücudunun bir uzantısı olarak gören bebeğiniz, anne imgesini anne memesi ile bağdaştıracaktır. Bebeğinizin etkileyici duyguları ilk 2-8. aylar arasında oluşurken onunla sağlıklı bir ilişki kurmanız ve sevgide doyuma ulaşması, anne memesinin anne demek olmadığını öğrenerek emmeyi kendiliğinden zamanı gelince bırakmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle emzirmeden de bağ kurabileceğinizi ona anlatmak için, onunla önceden olduğundan daha fazla oyunlar oynamak, yan yana uzanarak sohbet etmek, park yürüyüşleri yapmak gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Uyurken emmek gibi bir rutini varsa, onu babasının veya sizden başka birinin yatırmasına ve hikayeler okuyup yatmadan önce ihtiyaç duyduğu ilgiyi göstermesine izin verebilirsiniz. En rahat ettiğiniz alternatifi bulmak için farklı anne sütünden kesme yöntemleri deneyebilirsiniz.

Emzirme Öğünlerini Yavaş Yavaş Ek Gıdaya Çevirin

İlk 6 aydan sonra ek gıdaya başlamış olsanız bile bebeğinizin öğünleri büyük ölçüde anne sütünden oluşur. Bu alışkanlığı sonlandırmak için, emzirme öğünlerinin önce süresini sonra sıklığını azaltmayı deneyebilirsiniz. Elbette eksilen her bir öğünün yerini farklı gıdalar almalı. Örneğin taze sıkılmış meyve suyu, meyveli yoğurt, sebze çorbası gibi bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Bu sırada bebeğiniz neredeyse doymasına rağmen emmek istiyorsa onu geri çevirmemeniz önerilir. İçecekler ve tadını yeni yeni öğrendiği çeşitli yiyecekleri ile mutluysa da emzirmeyi teklif etmeyin. Bırakın ihtiyacı olduğunda o size teklif etsin ve az da olsa emerek tatmin olsun.

Bebeğiniz Kadar Kendi Ruhsal ve Bedensel Sağlığınızı da Düşünün

Emzirmeyi bıraktırmanın yolları nelerdir?” sorusunun bebeğiniz için yanıtlarını verdik ama işin emzirmeyi anneye bıraktırma gibi bir boyutunun da olduğunu bilmenizde fayda var. Bunun nedeni ilk olarak fiziksel etkilerdir. Artık emzirmiyorsanız göğüslerinizin aşırı dolarak şiştiğini ve sancılı rahatsızlıklara dönüştüğünü görmek olasıdır. Bu muhtemelen emzirmeyi olması gerektiğinden hızlı bıraktığınız anlamına gelir. Hem bebeğiniz hem de kendi vücudunuz için emzirmeyi yavaş yavaş azaltarak bırakmalı, süt üretiminin azalarak bitmesine olanak tanımalısınız. Bebeğinizi emziremez durumda ya da bıraktırmaya mecbursanız, göğüslerinizi kendinizi rahatlatacak kadar sağmayı deneyebilirsiniz. Göğsünüzü tümüyle sağmak, süt bezlerinize daha çok süt üret uyarısı göndererek aynı durumu tekrar tekrar yaşamanıza neden olabilir.

İkinci neden ise, duygusal olarak hazır olmayışınız olabilir. Bebeğinizin artık dış dünyayla tanışmaya başladığını ve emzirme gibi size bağımlı olmasını sağlayacak nedenler olmadan sizden kopacağını düşünebilirsiniz. Bebeğiniz emmeyi bıraktığında da kucağınızdan ne kadar uzaklaşırsa uzaklaşsın, her zaman bir parçası olduğunuzu ve arkasını döndüğünde sizi orada bulacağını bilerek annesini daima sevecek.

Sağlıkla kalın…

Bu yazı Silverette gümüş göğüs ucu koruma kapakları için hazırlanmıştır

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 6 Ocak
Tartışma: Yorum yapın