Emzirme Sorunları ve Çözüm Önerileri

Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza alıp emzirmeye başlamak, hayatınızda başınıza gelebilecek belki de en büyülü tecrübelerden biridir. Elbette her şey yolundaysa… Bebeğinizi rahatlıkla emzirmenizi ya da onun yeteri kadar beslenmesini engelleyen emzirme sorunları, emzirme deneyimini oldukça zorlu hale getirebilir. Bu da zaten doğumdan sonra artmış olan stres seviyenizi arttırabilir ve bebeğinizin beslenmesi hakkında kaygı duymanıza neden olur. Ancak endişelenmenize ve panik yapmanıza gerek yok, zira tüm bu emzirme problemleri birçok annenin yaşadığı ve artık karakterize edilmiş durumlar. Uzmanlar tarafından her biri için geliştirilmiş bir çözüm önerisi var. Peki nedir bu çözümler? Öğrenmek için okumaya devam edin…

Sütüm gelmiyor veya çok az geliyor neden?

Göğüslerinizde üretilen süt miktarını, vücudunuzun yapısal süt üretme kabiliyeti ve bebeğin süt ihtiyacı belirler. Anne Sütünü Etkileyen Hormonlar da bu süreçte önemlidir. Bunun yanında bebeğinizin çene kaslarının memeyi kavramak için yeterince güçlü olmaması ya da emzirme tekniğinin yanlış olması da süt miktarınızı etkiler. Emzirirken işaret ve orta parmağınızı makas şeklinde tutarak, bebeğinizin ağzındaki göğüs ucunu hafif sıktırın ve süt akışına destek olun.

Hemşire ve bilgili kişilerden emzirme pozisyonları hakkında bilgi alın ve kendinize en uygun pozisyonu/tekniği seçin. Sütünüz az gelse de sık sık emzirmeye devam etmeniz süt miktarını zamanla arttıracaktır. Ayrıca yeterli beslenme, sıvı tüketimi ve dinlenme de süt miktarını etkileyen faktörlerdendir. Anne Sütünü Arttıran Gıdalar tüketmeniz, sütünüzü arttırmada yardımcı olacaktır. Bunlara dikkat edin ve bebeğinize fayda sağlamayacak şekerli su gibi şeyler vermekten kaçının. Bebeğinizin ilk aşısı olan ilk 72 saatte gelen kolostrum sütü de bebeğiniz için çok önemlidir.

Göğüs uçlarımda ağrı duyduğum için emzirmek istemiyorum

Emzirme döneminde karşılaşılan problemler arasında en zorlu durumlardan biri ağrı/acı nedeniyle emzirememektir. Göğüs ucu ağrısı oldukça yaygın bir problemdir ve yine yanlış bir emzirme tekniği kullanmaktan, meme ucuna yeteri kadar bakım yapmamaktan veya bebeğinizin diş çıkarıyor olmasından kaynaklanabilir. Bu durumda emzirme tekniğinizi gözden geçirerek, hem bebeğinizin hem sizin rahat edeceğiniz bir pozisyon seçebilirsiniz.

Bebeğiniz diş çıkarıyorsa, göğüs ucunuzu ısırıp çiğnememesi için emzirmeden önce buzdolabında beklettiğiniz diş kaşıyıcısı ile biraz oyalanmasına izin verin.

Göğüslerim dolu ve şişmişse ne yapmalıyım?

Emzirme ile ilgili yaşanan problemlerden bir diğeri olan göğüslerin sütle dolu, şiş, sert ve ağrılı olması sorunu göğüs damarlarında kanın tıkanması sebebiyle oluşur. Ayrıca bebeğiniz uyuduğu ya da aç olmadığı için öğün atlarsanız da göğüslerinizde süt birikip ağrı yapabilir. Bu sorunun çözümü için önerilen birkaç farklı göğüs ağrısını rahatlatma yöntemi vardır. Örneğin stres düzeyinizi azaltarak rahatlamaya çalışabilir ve konforlu bir emzirme pozisyonu deneyebilirsiniz, bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz, göğüs masajı yapabilir, emzirirken bebeğinizin dikkatini dağıtacak uyarıcıların olmadığı sakin bir ortamda emzirmeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanında göğüs pompası yardımıyla sütünüzü sağabilir, ılık duş ve sıcak/soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Meme iltihabı ya da süt kanalı tıkanıklığım olabilir mi?

Halk arasında “süt sıtması” olarak da bilinen meme iltihabı ve süt kanalı tıkanıklığı birbirinden farklı durumlardır ve yaygın bebek emzirme sorunları arasındadır. Meme iltihabı, meme üzerinde hassas ve kızarık bölge şeklinde oluşur ve ateş, kas ağrısı gibi belirtileri vardır. Sorunun olduğu göğsünüzden bebeğinizi emzirmeye devam etmek zararlı olmadığı gibi sıkıntınızın giderilmesine de katkısı vardır ancak rahatsızlık verici olabilir. Sütünüzü sağmayı ve doktorunuzla görüşmeyi tercih edebilirsiniz.

Süt kanalı tıkanıklığı ise hassasiyet, bir bölgede kızarıklık ve sıcaklık ve göğüs ucuna doğru yumru hissedilmesi belirtileri ile gelir. Genellikle emzirme öğünü atlayan ya da sıkı bir iç çamaşırı kullanan annelerde görülür. Bu durumda daha çok dinlenmeyi ve tıkanıklığın açılması için göğsünüzü güzelce temizleyip göğüsten meme ucuna doğru masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu yazı emziren anneler için geliştirilen Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Comments (1)

  1. Fatmanur yılmaz (reply)

    30 Ağustos 2019 at 10:44

    Makalede pamukçuk sorunundan bahsetmemişsiniz. Yorumumu yayınlarsanız onu da ben ekleyeyim. Neden gümüş kapak çünkü gümüş çok eskilerden beri hastaların kapanmayan yaralarının üzerine konurmuş. Antibakteriyel etkisiyle mikropların çoğalmasına engel oluyormuş. Tabiki ben bunları çocuğum 2 aylık olup pamukçuk olduğunda araştırıp öğrendim. Keşke daha önce bu gümüş kapaklar da neyin nesiymiş diye baksaymışım.

    DOKTORUMUN TAVSİYESİYLE internette biraz araştırma yaptım ve silverette en iyisi gibi gözüme göründü. Almaya karar vermiştim ama yine de bir skntı olursa muhatap bulabilir miyim diye markayla iletişime geçtim. Ben instagramdan yazdım. Her konuda bilgilendirdiler. 1 ay oldu kullanıyorum çok da memnunum. Kıyafetimden belli olmuş olmamış umrumda değil. Benim için önemli olan bebeğimin sağlıkla emmesi. Son olarak pamukçuk sebebiyle göğüs uçlarım çok hassaslaşmış ve kızarmıştı. Kullanmaya başladıktan 24 saat sonrasından itibaren belirgin şekilde yanmada azalma kızarıklıkta düzelme başladı. İyiki yollarımız kesişmiş silverette. Love u 😉

    Son olarak kapaklar sanki kocaman metal parçaları gelecekmiş gibi hayal etmişim nedense. Bir geldi kibarcık incecik tasarımlı, inceliğine göre de sağlam kapaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 29 Ağustos 2019
Tartışma: 1 Comment