Emzirme Sütyeni Nasıl Seçilir?

Doğumla birlikte en çok merak ettiğiniz konuların başında emzirme ve bebeğinizi besleme olduğunu biliyoruz. Emzirme yastığı, emzirme sütyeni gibi ürünler, emzirme pozisyonları ve emzirme sıklığı şimdilerde çokça aklınızı kurcalıyor olabilir. Bu noktada öncelikle emzirmenin fiziksel olduğu kadar aynı zamanda psikolojik bir süreç olduğunu unutmayıp, rahatlayarak adım adım aklınızı kurcalayan sorulara yanıtlar arayabilirsiniz.

Bugüne dek emzirme ürünlerinden emzirirken uygulayabileceğiniz beslenme planına; emzirme tekniklerinden süt çoğaltma yöntemlerine kadar aklınızdaki pek çok soruya yanıt vermeye çalıştık. Bugünün içeriğinde de yine yeni annelerimizin en önemli ihtiyaçlarından biri olan emzirme sütyeni hakkında uzmanlardan ve tecrübeli annelerden derlediğimiz görüşlere yer vereceğiz. Emzirme sütyeni nasıl seçilir? Emzirme sütyeni tavsiyeleri nelerdir? Gelin, yanıtları birlikte inceleyelim…

Yeni Vücut Yeni Alışkanlıklar

Hamilelikten önce nasıl bir sütyen tipiyle rahat ediyordunuz? Balenli mi? Dikişsiz? Destekli, penye ya da sentetik mi? Öncesinde hangi tip sütyen kullanıyor olursanız olun, artık hamilelik ve sonrasındaki lohusalık döneminde değişen, yeni bir vücudunuz var. Dolayısı ile emzirme sütyeni nasıl alınmalı sorusunu cevaplamak için atacağınız ilk adım; bu yeni vücudu tanıyarak onun rahat hissedeceği koşulları belirlemek.

Örneğin balenli sütyenler, estetik görünümüne ve toparlayıcılığına rağmen şişkin ve hassas göğüsleriniz için rahatsız olabilir. Bu nedenle olabildiğince dikişsiz, telsiz ve desteksiz sütyen kullanmanız öneriliyor. Elbette bu sıkıcı ve şık olmayan iç çamaşırlarına mecbur olduğunuz anlamına gelmiyor. Hamile-lohusa iç giyim sektörü öyle gelişti ki aynı anda hem rahat bir ürün alabilir hem de kendinizi şık ve güzel hissedebilirsiniz. Emzirme aralarında ise Silverette gümüş göğüs kapakları göğüs ucuna yerleştirip sütyeniniz ile sabitleyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Doğallığa ve Kullanışlılığa Özen Gösterin

Emziren annelerin karşılaştığı en büyük problemler meme ucunda ve göğüs çevresinde farklı nedenlerle (mastit, süt kanalı tıkanıklığı, tahriş vb.) kaşıntı ve pişiktir. Dolayısı ile bu problemlere tuz biber olacak sentetik bir çamaşır giymemeye özen göstermelisiniz. Bunun yerine tamamen doğal ipliklerden dokunmuş, rahatsız edici ve kaşındıran dikişleri olmayan seçenekler tercihiniz olabilir.

Bu noktada “emzirme sütyeni nasıl seçilir?” sorusunun en önemli yanıtlarından biri de “fonksiyonelliktir”. Her ne kadar sevimli bir görünüme ve ipeksi doğal bir kumaşa sahip olsa da emzirme sütyeninin, evde, arabada, parkta, hatta misafir olduğunuz bir yerde bile kolaylıkla açıp bebeğinizi emzirmeye uygun yapıda olması gerekir. Bunun için meme ucu çıtçıtlı, fermuarlı ya da bantlı olan ve tüm çamaşırınızı çıkarmaya gerek kalmadan bölgesel olarak açılabilen modeller oldukça kullanışlıdır. Hatta bazı modeller kendinden göğüs pedlidir ve emzirmeden sonra çamaşırınızın ve kıyafetlerinizin taşan sütle ıslanmasını önler.

Göğüslerinizi Çok Sıkmayın, Çok Bol Bırakmayın

Emzirme sütyeni nasıl seçilir? sorusunun yanıtına yönelik doğru bilinen yanlışlardan biri de göğüsleri toparlamak için ve süt miktarını dengelemek için sıkı iç çamaşırı giyilmesi gerektiğidir. Göğüs kanallarınızda tıkanıklığa yol açarak mastit gibi sancılı rahatsızlıklara yol açabileceğinden ve göğüslerinizde şişlik, ağrı, kızarıklık gibi tepkiler oluşabileceğinden dar bir sütyen giymeniz önerilmez. Bunun tam tersi olarak aşırı bol ve göğüslerinizi hiç toparlamayan çamaşırları da tercih etmemelisiniz. Dolayısı ile emzirme sütyeni nasıl olmalı sorusunun cevaplarından biri de mevcut sütyen bedeninizi doğru bilmek olduğunu söyleyebiliriz.

Emzirme Sütyeni Ölçünüzü Hesaplayın

Emzirme sütyeni ölçüsü hesaplama, aslen sütyen bedeni hesaplama ile aynı şekilde gerçekleştirilir. Bunun için bir mezura yardımı ile öncelikle göğsünüzün hemen altından vücut çevrenizi ölçün. Yani başlangıç göğsünüzün altında kalan orta nokta olacak şekilde mezurayı sırtınızın etrafından dolandırın ve yine aynı noktaya getirin. İkinci ölçüm için ise yine çevre hesabı yapmalısınız; ancak bu kez meme uçlarından itibaren sırtınızı çevreleyerek ölçün. Son olarak meme ucundan yaptığınız ölçümden göğüs altı ölçüsünü çıkarın. Aradaki fark:

  • 7 cm’ye kadar ise A
  • 7-13 cm ise B
  • 13-20 cm ise C
  • 20-26 cm ise D
  • 26-33 cm ise DD ölçüsünde olduğunuzu gösterir.

Sayısal olarak belirlemek için ise göğüs altı ölçümünüzü sütyen bedenlerinden en yakınına yuvarlamalısınız. Örneğin göğüs altı ölçüsü 76 ise 75 beden, göğüs altı eksi göğüs ucu ölçüsü 10 cm ise 75B olacaktır.

Keyifli emzirmeler dileriz…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 11 Aralık 2020
Tartışma: Yorum yapın