Emzirme Yastığı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emzirme öğünlerinde bazen anneler olarak çoğu zaman kendi rahatımızdan da taviz vererek bebeğimiz için uygun emzirme pozisyonunu bulmaya çalışırız. Özellikle karın ve sırt ağrısı çeken ya da ameliyat yarası iyileşmemiş sezaryen anneleri için kucakta emzirmek bazen sancılı bir süreç olabiliyor. Emzirme yastığı, aslen basit bir aksesuar gibi görünse de tüm bu sorunların önüne geçebilen oldukça kurtarıcı bir icattır. Bu yazımızda, bebek hazırlıkları yapan anne baba adaylarının mutlaka listeye eklemeleri gereken emzirme yastığının kullanım amaçlarını ve faydalarını anlattık. Detaylar için buyurun içeriğimize…

Emzirme Yastığı Nasıl Kullanılır?

Emzirme yastığı, doğru kullanım için geniş ve yüksek bir yapıda olmalıdır. Yastığınız kollarınızın altında eriyen ve konforsuz bir yapıya sahipse amacına ulaşamayabilir. Bunun yanında bebeğinizin tenine temas edeceğinden yastığın organik-antialerjik kumaştan ve terletmeyen bir dokusu olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca yastığın üzerinde bebeğinizin cildini çizip tahriş edebilecek ya da kopabilecek, ağzına alabileceği pul, işleme ve düğmelerin de yer almaması gerekir. Emzirme yastığınızı bebek marketlerinden satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de dikebilirsiniz.

Emzirme yastığı nasıl kullanılır? sorusunun yanıtına gelecek olursak; öncelikle yastığın geniş tarafı dizlerinizin üzerinde kalacak şekilde belinize yerleştirmeli ve doğru duruşu sağladığınızda bebeğinizi dizlerinizin üzerindeki tarafa yatırmalısınız. Sonrasında emzireceğiniz göğsünüzün tarafındaki elinizle bebeğinizi baş altından, diğer kolunuz ile de sırtından destekleyebilirsiniz. Böylece vücudunuza fazla baskı yapmadan ancak aynı zamanda bebeğinizle teması da kesmeden sağlıklı ve bağın korunduğu bir emzirme öğünü geçirebilirsiniz.

Emzirme Yastığının Faydaları

Emzirme yastığı faydaları arasında en önemlisi bebeğinizin doğru pozisyonda beslenmesini sağlayarak sindirim zorlukları, gaz ve kusma ihtimalini azaltmasıdır. Ayrıca bebeği yeterli beslensin diye eğilip bükülerek emziren çiçeği burnunda annelerin de eğilmeden emzirme yaparak duruş bozukluğu, omurga, bel ve sırt ağrısı yaşamasının önüne geçer. Bunun yanında 6 aya kadar olan bebeklerin yürümeyi, emeklenmeyi öğrenmeleri ve dik oturabilmeleri için gerekli omurga desteğini sağlarken, daha büyük bebeklerde kambur oturuş alışkanlığının engellenmesi sağlanır.

Omurgası rahatsız olmayan, dik durabilen ve sağlıklı bebeklerin uykuya dalması kolaylaşır ve huzurlu uykuları artar. Emzirme önlüğünüzü de yanınıza alarak yalnızca evde değil, dışarıda, arabada, parkta, trende de bebeğinizin öğünlerini atlatama zorunluluğu içerisinde olmadan emzirme yastığı kullanabilirsiniz. Özellikle karnı üzerinde bebeğini taşıyamayan sezaryen anneleri ve iki bebeğini aynı anda emziremeyen ikiz anneleri için mucize buluş olan emzirme yastığı, tüm bu özellikleri ile bebek ihtiyaç listesi için ilk maddelerden biri olmaya adaydır.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs kapakları için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 14 Ekim 2020
Tartışma: Yorum yapın