Emzirmenin Bebek İçin Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün bebeğiniz için mucizevi bir besin olduğunu ve ilk 6 ay boyunca ona tek başına her anlamda yeteceğini artık herkes kabul ediyor; zira emzirmek bebeğinizi yalnız fiziksel açıdan değil, duygusal açıdan da besliyor. Peki anne sütü bunu nasıl yapıyor? Bebeğinize ne kadar faydalı? Veya emzirmeden sonra uzun vadeli olarak bir faydası var mı? Bu yazımızda emzirmenin bebek için faydaları konusuna değindik. Siz de her öğün bebeğinizi emzirirken ona sütünüzle neler sağladığınızı merak ediyorsanız, buyurun yazımıza…

 

Emzirmenin Bebek İçin Faydaları

Başlı başına bir mucize olan anne sütü, bebeğinizin hem bedensel, hem duygusal gelişimini destekler. Üstelik ilk 6 ay besin olarak tek başına yeterlidir. Bebeğiniz için en ideal sıcaklıkta, taptaze, hiçbir yerde olamayacağı kadar steril, kolay ulaşılabilir ve en önemlisi %100 güvenilirdir. Bu nedenle emzirmenin bebek için faydaları saymakla bitmez.

Bebeğinizi kalbinizin üzerinde emzirdiğiniz ilk andan beri bildiğiniz gibi, emen bebek anneye sonsuz bir duygusal bağ ile bağlanır. Sesinizi, kokunuzu ve kalp atışlarınızı da tanıdığından kendini güvende ve sakin hisseder. Düzenli anne sütü tüketimi bebeğinizin duygusal yönünü güçlendireceği gibi zekasını da geliştirir.

Anne sütünün hafif ve sindirimi kolay yapısı, bebeklerde kabızlık problemini önler ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Ayrıca içerdiği demir vb. mineraller ile vitamin değerleri, formülize sütlere göre daha kolay emilir ve bebeğinizin demir gibi bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlar.

Bir yakınınız hastalandığında hemen ona neyin iyi geleceğini düşünmeye başlarsınız. Bebeğiniz için ise bu durum daha zorludur, çünkü kullanabilecekleri ilaçlar sınırlı, yetişkinlere uygulanan tedavilerin çoğu zararlıdır. İşte tam da bu noktada anne sütü, adeta canlı bir organizma gibi bebeğinizin ihtiyacı olan besin değerlerine göre kendini revize eder, böylece onun tam donanımlı aşısı haline gelir. Ailenizde diyabet ya da alerji öyküsü varsa, emzirmek bu rahatsızlıkların bebeğinizde de oluşma olasılığını azaltır. Mide-bağırsak kanallarının iç duvarlarını kaplayarak bakteri ve virüslere karşı bebeğinizi korur.

Emzirmenin bebek için faydaları arasında, şüphesiz en önemli maddelerden biri bebeğinizin sinir sistemini geliştirirken, tüm organlarının faaliyetlerini düzenlemesi ve büyüme hormonları taşımasıdır. Tüm bunların dışında,  Anne Sütü İçeriği, besin değerleri ile bebeğinize, kulak burun boğaz enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve bağırsak problemlerine karşı da tam koruma sağlayacaktır.

 

Emzirmenin Prematüre Bebekler İçin Faydaları

Bebeklerin anne-babadan sonra en büyük destekçisi olan anne sütü, özellikle prematüre bebeklerin sağlıklı gelişimlerini destekleme ve enfeksiyonlara karşı korunmalarını sağlamada önemli rol oynar. Bu nedenle prematüre doğan bebeğinizin özellikle ilk aşısı olan yoğun kıvamlı kolostrum sütünü aldığından emin olmalısınız. Bebeğiniz küvezde olsa bile ilk sütünüzü mutlaka vermeli, düzenli olarak beslenmesini takip etmeli ve beslenemediği durumlarda sütünüzü sonrası için saklamalısınız.

 

Emzirmenin Uzun Vadeli Faydaları

Bu konuda yapılan sayısız araştırma sonucu elde edilen yüzlerce veriye karşılık, bebeğinizin sağlıklı bir emme süreci geçirdiği takdirde uzun vadeli kazanımları şunlardır:

  • Anne sütü almayan bebeklere göre zeka düzeyi çok daha ileri olacaktır.
  • Obezlik, kan, damar, kalp, şeker hastalıkları ile ağız ve diş sağlığı problemlerinden korunacaktır.
  • Astım, egzama gibi göğüs hastalıkları veya göğüs enfeksiyonu yaşama olasılığı nispeten düşük olacaktır.
  • Hayat boyu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacaktır.
  • Çene kasları gelişerek daha erken yaşta konuşacak ve çiğneme refleksi edinecektir.
  • Duygusal açıdan gelişmiş annesine sevgi ve saygı ile bağlı bir çocuk olarak büyüyecektir.

Tüm bunlar dışında emzirmenin size ve bebeğinize keşfedilmiş ve keşfedilmemiş pek çok faydası var şüphesiz. Ancak bunlar bile bebeğinizi düzenli öğünlerle emzirmek için yeterli bir neden gibi görünüyor. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay emzirme öğünlerini atlamamalı ve bebeğinize ek bir gıda vermemelisiniz. İhtiyacı olan tek şeye onu kucağınıza alıp emzirmeye başladığınızda sahip olacak.

 

Silverette gümüş göğüs kapakları daima emziren annelerin yanında…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 13 Haziran 2019
Tartışma: Yorum yapın