Erken Doğum Belirtileri

Büyük gün yaklaşırken bir yandan bebek odası, doğum çantası gibi hazırlıkları yapıyor, diğer yandan da aklınızda pek çok soruyla, vücudunuzun gösterdiği tüm refleksleri doğum belirtisi olarak algılıyor olabilirsiniz. Pek çok anne adayı doğumun ne zaman geleceğini bilememekten ya da doğumun geldiğini fark edememekten kaygı duyar. Özellikle erken doğum, anne adayları arasında kaygı uyandıran ortak konuların başında gelir. Erken doğum aslen, 40 hafta sürmesi gereken gebelikte 37. haftadan önce doğum gerçekleşmesidir. Bu durumda, erken doğum belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız ya da yalnızca bilinçli olarak bu ihtimale hazırlanmak istiyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün.

Sırt ve Alt Karında Ağrı ve Kramplar

Erken doğum belirtileri arasında belirgin olarak ayırt edebileceğiniz ilk durum, sırtınızda, özellikle belinizde ortaya çıkacak şiddetli ağrılardır. Bunun yanında alt karın ve kasık bölgelerinde aniden başlayan kramplar görülebilir. Ağrı ve krampların hamilelik sürecinizde size yabancı olmadığını biliyoruz ancak bir erken doğum belirtisi olarak, pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya masaj uygulandığında dahi geçmeyen normalinden daha uzun süren ağrı ve kramplardan bahsediyoruz.

Doğum Kasılmaları

Doğum kasılmaları, hem erken doğumda hem de zamanında gerçekleşen doğumlarda oldukça şaibeli ve ayırt etmesi güç bir belirti olabilir. Hamileliğinizin yirminci haftasından beri gördüğünüz yalancı kasılmalar (Braxton Hicks kasılmaları) tıpkı bel ve sırt ağrıları gibi oturma / yatış pozisyonunuzu değiştirdiğinizde ve masaj uygulandığında geçen kısa süreli, düzensiz kasılmalardır ve genellikle ağrı yapmazlar. Gerçek doğum kasılmaları ise şiddetli başlamasa bile zamanla şiddetlenen, süresi uzayabilen ve düzenli kasılmalardır. Kasılmalarınızın gerçek olduğuna dair şüpheniz varsa tüm bunları dikkate alarak zaman tutabilir ve başlama aralıkları düzenliyse doktorunuza başvurabilirsiniz. Özellikle bu belirtileri tespit etmeniz halinde gece veya gündüz fark etmeksizin doktorunuza ulaşmalısınız.

Basınç Hissi

Yine belirgin erken doğum işaretleri arasında sırt, bel, vajina ya da pelvis bölgesinde hissedilen basınç hissi yer alır. Erken gelen doğum kasılmaları bebeğinizin zamanla doğum kanalına itilmesine ve başı doğum kanalında olacak şekilde yeni konumuna yerleşmesine yol açar. Bu da rahmin alt kısmı ile birlikte vücudunuzun arka kısmı olan bel ve sırt kısmında bir basınç ve dolgunluk hissi yaratır. Bu durumda da vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız büyük önem taşır.

Bağırsak Faaliyetlerinde Bozulma

Yine bebeğin kanala doğru inmeye başlamasının sonucu olarak, erken doğumda bağırsaklarınızda kramplar, sık tuvalete çıkma ya da ishal gözlenebilir. Bunun yanında enfeksiyon geçirdiğinizi sanmanıza yol açacak, bulantı-kusma-ishal üçlüsünü de tecrübe edebilirsiniz. Bu belirtiyi gözlemliyorsanız, panik olmadan bahsettiğimiz diğer konularda da şikayetiniz olup olmadığını ölçmelisiniz.

Vajinal Akıntı ya da Lekelenme

Vajinal akıntı ya da lekelenme aslen birkaç farklı akıntı türünü içeriyor. Normal doğum zamanı geldiğinde de gözlenen bu duruma “nişan gelmesi” “suyun gelmesi” gibi olaylar da dahil. 37. haftanızdan önceki herhangi bir dönemde; vajinal akıntınızın türü değiştiyse, şiddeti artıp rengi koyulaştıysa, lekelenme görüyorsanız, suyunuz geldiyse veya vajinadan sürekli olarak su damlıyorsa, mukuslu, kanlı veya sulu herhangi bir akıntınız varsa erken doğumdan şüphelenmek için geçerli nedenleriniz olabilir. Bu durumda endişe etmeden doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Anne adaylarının aşırı kaygı ve stresle kendini erken doğuma sürüklemesi yaygın olmamakla birlikte olasıdır. Bu nedenle eğer herhangi bir erken doğum belirtisi gözlemlemiyorsanız kendinizi psikolojik olarak bu konular üzerinde yormamaya çalışmalısınız. Bolca istirahat, nefes egzersizleri, sağlıklı beslenme ve doktorunuzun tavsiyeleri sizi minik mucizenizle en sağlıklı yoldan kavuşturacaktır. Silverette gümüş göğüs kapakları için kaleme alınan yazımızın sonuna gelirken, size sağlıklı ve kolay bir doğum diliyoruz.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 13 Mayıs
Tartışma: Yorum yapın