Hamile Kıyafetleri Nasıl Seçilmeli?

Hamilelik döneminde anne adayları, gerek hormonal gerekse psikolojik koşulların etkisi ile hamile kalmadan önce yapabildikleri bazı şeylere özlem duyabilirler. Bu nedenle hamile bir kadının -sağlıklı olmak kaydıyla- kendini eksik hissetmemesi için yeme, içme, fiziksel aktivitelerden giyim kuşamına kadar her faaliyetine özen gösterilmelidir. Hamileliğin en zorlu ve psikolojik açıdan olumsuzluklara yol açabilecek dönemlerinden biri de hamile kıyafetleri seçimidir. Büyüyen göğüsler iç çamaşırınıza, şişen ayaklar ayakkabınıza ve aydan aya gelişen bebeğiniz kendi bedeninizden birkaç beden büyük kıyafetlere bile sığmanıza izin vermeyebilir. Peki hamile kıyafetleri nasıl seçilmeli? Hamilelikte hem rahat, hem şık olmak mümkün mü? Bugün bu sorulara yanıt arayacağız. Keyifli okumalar efendim…

 

Doğal Malzemelerden Bol ve Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Gebelik öncesi içinde kendinizi çok mutlu hissettiğiniz bodyler, taytlar ve kalem etekler hamilelik döneminde sizi fazlasıyla rahatsız edebilir. Bu durumda moralinizi bozmayın ve daha rahat ve konforlu alternatiflere yönelin. Bu dönemde önceliğinizin sağlıklı ve rahat olmak olduğunu unutmamalısınız. Ancak elbette gelişen tekstil trendleri sayesinde, artık hamile kıyafetleri ile de şık olmak mümkün. Tabii ki bu durum, hamilelik süresince resmi giyinmenin zorunlu olduğu iş yerlerinde çalışmak zorunda olan kadınlar için daha kritik olabilir.

Hamile iş kadınları nasıl giyinebilir? Öncelikle hamile koleksiyonları olan tekstil firmalarına yönelmekten çekinmeyin. Burada hamileler için tasarlanmış gömlek, pantolon ve elbiseler bulabilirsiniz. Önemli nokta, ürünün yapıldığı malzeme konusunda dikkatli olmaktır. Pamuk, keten, yün gibi organik malzemelerden üretilmiş kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Organik malzemeler sağlıklıdır, daha az terletir ve cildinizin nefes almasına olanak tanır. Gerek artan hormon düzeyleri, gerekse değişen vücut ısınız normalden fazla terlemenize sebep olabileceğinden polyester, poliviskon içeren kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Bu tür organik olmayan kumaşlar hem daha fazla terlemenize, hem de teninizin daha fazla kokmasına neden olabilir. Ter problemini çözmek için ayrıca; kalın tek bir kazak giymek yerine, ince bir gömlek veya trikoyu ince bir hırka ile kombinleyebilirsiniz. Böylece terleme durumunda hırkanızı çıkarmanız mümkün olur.

Her kadın, hamilelik döneminde etekle rahat etmeyebilir ya da bol etek ve elbiseleri şık bulmayabilir. Büyük karnınızdan dolayı kavuşmayan pantolonları da giyemeyeceğinize göre ne yapabilirsiniz? Şöyle ki, tekstil firmalarının yine hamile kadınlara özel olarak ürettiği hamile pantolonları oldukça iyi bir seçenektir. Belden aşağısının normal kot, kadife, kumaş pantolonlardan hiçbir farkı yoktur, yalnızca göbeğinizin altında kavuşmayan bir fermuar ya da düğme yerine rahat bir lastik vardır. Özellikle kış aylarında hamile kalan kadınlar için kurtarıcı bir parça olan hamile pantolonu, hamile kıyafetleri arasında en çok tercih edilenlerdendir. Zira bu dönemde üşütmemek, kan dolaşımını engelleyecek kadar dar pantolon giymemek büyük önem arz ediyor.

 

İç Çamaşırlarınızı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Hamileliğin ilk 3 ayında salgılanmaya başlayan süt hormonları nedeniyle göğüsleriniz hızlı büyüyebilir. Bu durumda göğüsleri fazla sıkacak sütyenler rahatsızlık hissi ve kan dolaşımının azalması ile; fazla bol sütyenler ise göğüs altlarında pişik ve sarkma ile sonuçlanabilir. Bu nedenle tam olarak bedeninize uygun bir çamaşır seçmelisiniz. Elbette pamuk gibi organik bir kumaştan yapılmış olan çamaşırınız, geniş balenli, göğsü sıkmayan ve uzun askılı yapıda olmalıdır. Ayrıca göğsünüzün daha çok büyüyeceği ilerleyen dönemlerde -özellikle geceleri- sütyen takmak istemeyebilirsiniz. Yine de hızla geliştiği bu dönemde göğsünüzün deforme olmaması, hatta meme bağ dokusunun hasar görmemesi için rahat bir çamaşır giymeyi ihmal etmeyin.

 

Ayakkabılara Nasıl Sığacağız?

Gelelim hamile kıyafetleri arasında, kadınları en çok zorlayan ayakkabılara… Hamilelikte ayakkabı seçimi zorludur çünkü anne adaylarının hızla artan kilosu bacaklara, ayak bileklerine ve dolaylı olarak ayaklara daha fazla yük binmesine neden olur. Ayakların bu yükü taşıyabilmesi için konforlu ve hava alan bir ayakkabıya ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda hormonların bir sonucu olarak şişen bilek ve ayaklar, işin “konfor” kısmını biraz daha zorlaştırabilir.

Hamile kadınlar nasıl ayakkabı giymeli? İlk olarak birçok kadının vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabılarınızla belli bir süreliğine vedalaşmalısınız. Bu dönemde meydana gelebilecek herhangi bir kaza veya ağrı sizi normal zamanlardan daha fazla zorlayabilir. İkinci olarak artık ayakkabı modasının da oldukça ileri bir konumda olduğunu ve spor ayakkabıların da topuklu şıklığını aratmadığını hatırlamalısınız. Birçok kadın hamilelik döneminde rahat etmek için eşinin ayakkabılarını giydiğinden bahseder, sizin için şık olmak da rahatlık kadar önemliyse özellikle belirli markaların anne adaylarına özel olarak ürettiği ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, normal ayakkabı numaranızdan bir numara büyük ayakkabı kullanmaktır. Bu sayede ayaklar rahat ve huzurlu olacaktır. Bunun yanında seçtiğiniz ayakkabının ortopedik olmasına da önem vermelisiniz; zira hamilelikte dengesini sağlamakta zorlanan bir kadının, dümdüz tabanlı bir ayakkabı giymesi yorgunluğu arttırabilir ve ağrılara sebep olabilir.

 

Hamile Kıyafetlerinizi Bir Süre Daha Saklayın!

Hamilelikte aldığın kıyafetleri doğum yaptıktan sonra da bir süre daha saklamanızı öneririz. Çünkü doğum kilolarını atmak bir vakit alabileceği için eski kıyafetler özellikle lohusalık döneminde rahatsızlık verebilir, bol hamile kıyafetleri ile çok daha rahat edebilirsiniz. Zaten bazı hamile kıyafetleri doğum sonrası da giyilebilmesi için emzirmeye uygun olarak tasarlanıyor.

Hamile kıyafetleri rehberimizin sonuna geldik. Son nokta olarak, her kadının gebelikteki kilo artışı birbirinden farklı olduğundan kıyafet alışverişlerinizi 4. Aydan sonrasına bırakın. Ayrıca bol kıyafetlerle ve rahat bir giyim tarzıyla da hem doğal hem şık olabileceğinizi hatırlayın ve sağlıkla kalın…

 

 

Bu yazı Silverette® için hazırlanmıştır. Silverette gümüş göğüs ucu koruyucu kapaklar ile ilgili bilgi ve sipariş için tıklayın.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 16 Nisan 2019
Tartışma: Yorum yapın