Hamilelikte Beslenme

Hamile kalana dek nasıl beslendiğinizi hatırlıyor musunuz? O gün menüde ne varsa onu mu yiyordunuz yoksa kendiniz için sağlıklı öğünler mi oluşturuyordunuz? Geçmişte beslenme alışkanlıklarınız nasıl olursa olsun, artık yedikleriniz üzerine daha fazla düşünmeniz çok normal. Hamilelikte beslenme, annenin bedensel açıdan güçlü ve sağlıklı olmasını, bebeğin ise bedensel ve zihinsel gelişiminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini destekleyen en önemli unsurlardan biri. Üstelik zamanla amniyon sıvısını yutmaya başlayan bebeğiniz, yediğiniz besinlerin tatlarını almaya başlayacak ve dilindeki tat tomurcuklarının gelişimi bundan etkilenecek.  Bu yazımızda hamilelikte hangi besinden, ne kadar yenmeli ve yenmemeli sorularına yanıt arayan taze annelere hamilelikte beslenme önerileri sunacağız. Detaylar için buyurun yazımıza…

Çok Fazla Yemek Mi? Nitelikli Yemek Mi?

Artık iki can taşıyorsun, tabii yiyeceksin” “Senin yediğin her şey sana yarar” gibi cümleleri hamileliğiniz boyunca çokça duyacak ve bilinçli bir anne adayı olarak “Yalnızca doğru zamanda yediğim nitelikli besinler bana yarayacak” diyerek konuya noktayı koyabilirsiniz. Aslen çok fazla yemek ya da nitelikli yemek tek başına doğru birer yanıt değil. Zira, öncelikle daha önce yapmıyorsanız bile, uzmanlar günlük besin ihtiyacınızı 4-5 öğüne ayırıp, sık ve kararında yemeyi önermekte. Sonrasında eğer hamileliğinizin ilk 3 ayında iseniz 1. trimesterde beslenme kurallarını uygulamanız önerilir. Bunun için size ilk önerimiz doktorunuzdan sağlıklı bir hamilelik diyeti listesi almanız ve porsiyonları bir anda arttırmamanız.

“Aşermeye” Yanıt Verin ve Sınır Koyun

Doktorunuzun tavsiye edeceği bir hamilelikte hafta hafta beslenme listesi ile düzeninizi yürütürken elbette isteminiz dışında canınız bazı besinleri fazlaca tüketmek isteyebilir ya da aksine bazı besinlerin satıldığı dükkanların önünden bile geçmek istemeyebilirsiniz. Bazen de mevsime göre, örneğin yaz hamilelerinde, canınız soğuk içecekler isteyebilir. Tüm bunlar yaygın adı ile “aşermenin” aslen bebeğinizin ve vücudunuzun eksikliğini hissettiği maddeleri karşılama talebinin bir ürünüdür. Aşermek, başa çıkmanız gereken bir problem değil. Çok istediğiniz besin maddelerinden kararında olmak şartı ile tüketebilirsiniz. Gıda maddeleri dışında kokulu, sıcak, soğuk veya dokulu şeylere karşı da ihtiyaç hissedebilirsiniz. Her gün pek çok anne adayının yaşadığı bu durumdan korkmayın ancak sizi endişelendirecek boyutlara ulaşırsa doktorunuza danışın.

Nelerden Ne Kadar Yemeli?

Gelelim hamile beslenmesi konusunun asıl önemli sorusuna: Nelerden ne kadar yemelisiniz? Gebelikte beslenme öğünleri hazırlarken düşünmeniz gereken ilk şey besinlerin kalori değeri değildir. Bu elbette kilo kontrolü ve ilerleyen zamanlarda hareket kabiliyetinizin kısıtlanmaması için önem arz eden bir konu ancak besin değerleri, kalori hesabından önce gelir. Zira, kemik ve omurga sağlığınız, bebeğinizin zihinsel gelişimi, bebeğinizin ve sizin göz, saç, deri, diş sağlığınız, iç organların sağlıklı gelişimi, kan-şeker dengesi, doğum kolaylığı ve daha binlerce etken yiyecek ve içeceklerden alacağınız besin değerlerinin zenginliği ile ilgilidir.

Dolayısı ile kendi vücudunuzun süreci sağlıklı ve rahat bir şekilde atlatmasını, bebeğinizin de sağlıklı ve yeterli gelişimini desteklemek adına amniyo sıvısını oluşturan ve kemik gelişimi için faydalı protein, kas ve kemikler için faydalı kalsiyum, doğum kusurlarını engelleyen ve zihinsel gelişimi destekleyen folik asit, göz, tırnak ve saçların güçlü gelişimi için A vitamini, vücudun temel sistemi olan kan dolaşımı ve fazlası için faydalı demir gibi besin değerlerini yeterli ölçüde alacak şekilde beslenmelisiniz. Bunun için öncelikle doktorunuzdan alacağınız diyet listesindeki yiyecek / içecekleri takip etmekle birlikte proteini yumurtadan, folik asiti balıktan almak için kendinizi çok zorlamanız gerekiyorsa, eksik değerlerinizi karşılamak için mevsim meyve ve sebzelerinden, kuruyemişlerden, farklı et türlerinden ve çeşitli bakliyatlardan da yararlanabilirsiniz. Ayrıca her öğünü geniş tabaklarla doldurmak yerine 3 ana öğün artı ara öğünler (kuruyemiş, meyve dilimleri, çorba, ayran) şeklinde beslenebilirsiniz.

Uzak Durun…

Hamileliğin en zor yanlarından birinin alışkanlıklara bir süre ara vermek olduğunu biliyoruz. Özellikle alkol, sigara tüketimi, kafein, kola, abur cubur sevgisi kolay kolay bir kenara bırakılamayabilir. Ancak kafein içeren içecekleri, günlük 200 mL ve daha azı ile sınırlandırmak ile tüketilebileceği belirtilmektedir. Aynı şey abur cubur ve atıştırmalıklar için de geçerlidir. Yine de en iyisi tüm bunların yerini alabilecek sağlıklı alternatifler araştırmak ve yeni tatlar keşfetmektir. Bu sayede gebelikte beslenme sürecini de olabilecek en kaliteli şekilde atlatabilirsiniz.
Sağlıklı yeme alışkanlıklarınızı doğum sonrası da devam ettirerek, ve yine doktorunuzun önerisi ile hem emziren annelere özel beslenme planı uygulayabilir, hem de ilerleyen aylarda doğum sonrası sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yönelik beslenebilirsiniz.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs koruma kapakları için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 27 Ağustos 2020
Tartışma: Yorum yapın