Hamilelikte Nasıl Giyinmeli?

Salaş giyinmeyi sevenler, vintage sevdalıları, vatkalı ceketi olmadan markete bile çıkamayanlar ya da spor ayakkabısız yapamayanlar… Öncesinde nasıl bir giyim tarzına sahip olursanız olun hamilelik sürecinde biz kadınların ortak çelişkisini yaşadığınızı biliyoruz: “Hamilelikte nasıl giyinmeli?”. Elbette her kadın için vücudun hamilelik sürecindeki değişimi farklıdır, ancak yine de henüz çiçeği burnunda bir anne adayı iseniz birinci trimesterin sonuna dek gardırobunuzdaki kıyafetleri giymeye devam edebilirsiniz. İlk üç aydan sonra farklı kıyafetlere ihtiyaç duyarsanız gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki bu, giyim tarzınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Hamile giyim sektörünün son yıllardaki kayda değer gelişimine paralel olarak bir yerlerde mutlaka sizin için de uygun bir tarzda, severek giyeceğiniz hamile kıyafetleri olduğunu bilmelisiniz. Bu yazımızda hem rahat hem şık hem de kendi tarzınıza uyan hamile kıyafetleri alırken faydalanabileceğiniz bazı ipuçlarına yer verdik. Hamile kıyafetleri nasıl seçilmeli? Gelin, Silverette gümüş kapaklar için hazırlanan bu yazımızda bu sorunun yanıtlarına birlikte bir göz atalım.

Hamilelikte Günlük Giyim ve İş Kıyafetleri

Hamilelikten sonra da ayaklarınızın sizi her zaman alışveriş yaptığınız mağazalara götürdüğünü biliyoruz ancak önceki vücut tipinize uygun birkaç parçanın üzerinize olmadığını fark etmek modunuzu biraz düşürebilir. Hamilelikte giyinmenin püf noktalarını ararken kabul etmeniz gereken ilk gerçek vücudunuzun değiştiğidir. Varsa hamile reyonları ile ilgili önyargılarınızı kırmanızı tavsiye ediyoruz zira günümüzde şıklık konusunda diğer kadın kıyafetlerinden hiç de farklı değiller. Özellikle gebelikten sonra da çalışmaya devam eden anne adayları için terletmeyen ceketler ve lastikli kumaş pantolonlar hayat kurtarıcı olacaktır. Ayrıca bu dönemde takım elbiselerinizin içine gömlek giymek yerine yanlardan lastikli gömlek yakalı önlükleri tercih ederek hem terleme problemine hem de dar gömleklere elveda diyebilirsiniz.

Hamilelikte kıyafet seçimi için en önemli ipuçları pamuk, ipek, keten, yün gibi doğal kumaşlar tercih etmektir. Bu süreçte öncesinde alerji probleminiz olmasa bile yapay kumaşlara alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Ayrıca polyester, viskon gibi kumaşlar yazın terleten, kışınsa ısıtmayan yapıdadırlar. Bunun yerine doğal ve nefes alan, zaten hormonlarınızın etkisi ile artabilen olan terlemenizi rahatlatacak kıyafetler seçebilirsiniz. Bunun yanında hem yazın hem de kışın üşüme ihtimaliniz olan ortamlarda kalın bir parça giyinmek yerine üst üste birkaç parça giyinmenizi tavsiye ederiz. Özellikle kışın kat kat giyinmek, dışarısı serin iken nispeten daha sıcak olan iç mekanlarda bunalmanızı engeller. Böylece yaz hamilesi iseniz, sıcaktan bunaldığınızda sweatshirt’ünüzü, kışın hırkanızı çıkarabilirsiniz.

Hamile iç giyimi de en az üzerinize giydikleriniz kadar önemli bir konu; zira göğüsleriniz vücudunuzun diğer bölgelerine oranla daha fazla ve hızlı büyüyebilir. Dolayısıyla göğüslerinizi çok sıkmayacak ya da çok sarkıtmayacak şekilde yeni göğüs bedeninize uygun seçimler yapmalısınız. Alt çamaşırlar için de pamuklu, bel lastiği sıkmayan ve rahat modellere yönelebilirsiniz. Bu dönemde balenli ve destekli sütyen kullanımı normalde olduğundan daha konforsuz olabileceğinden dikişsiz, ince ve doğal sütyenler tercih etmeyi unutmayın. Ayrıca göğüslerinizin büyümesi gittikçe artabileceğinden mümkünse kupların arasından ve askılarından genişleyebilen modeller tercih edin. Bu noktada kullanışlı seçimler yaparak doğumdan sonra da kullanabilir veya göğüslerinizin büyümesi durduğunda emzirme sütyeni seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi

Hamilelikte nasıl giyinmeli? sorusunun kilit noktalarından biri de hamilelikte ayakkabı seçimidir. Anne adayları ilk iki trimesterde zorunlu olmasa da üçüncü trimestere doğru mutlaka topuklu ayakkabı kullanımına bir süre ara vermelidir. Kasılma ve krampların kabusa dönüşebildiği bu dönemde ayaklarınızı olabildiğince rahat ettirmeli, şişen ayaklarınıza ve bileklerinize biraz konfor alanı sunmalısınız. Özellikle nefes alan, ortopedik ve yaylı tabanlı spor ayakkabılar bu süreçte kurtarıcınız olabilir. Son olarak ayakkabı numaranıza karar vermeden önce ayaklarınızda şişme problemi olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Hamilelikte yaygın bir durum olan ayak ve bilek şişmesi, anne adaylarının normalde kullandıklarından bir veya yarım numara büyük ayakkabı tercih etmesini gerektirebilir. Yine de sıklıkla ayakkabı değiştirmemek için buna karar vermeden önce birinci trimesterin sonunu bekleyebilirsiniz; zira en az ayaklarınızı sıkan ayakkabılar kadar rahatsız edici olan bir diğer durum yürürken sürekli ayağınızdan çıkan ayakkabılardır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 9 Şubat
Tartışma: Yorum yapın