Hamilelikte Uçak Seyahati

Hamilelikte seyahat etmek, ne kadar yüksek teknolojili ve konforlu bir araç ile olursa olsun biraz zorlayıcı olabilir. Hatta bu nedenle birçok kadın hamileliği boyunca olabildiğince az seyahat etmeyi ve vaktin çoğunu evinde rahat bir şekilde geçirmeyi tercih eder. Fakat doktorunuz herhangi bir engel görmüyorsa bu dönemde seyahatlerinizi kısıtlamanız gerekmez. Hamilelikte seyahat için en ideal ulaşım aracı uçaktır. Ancak uçak seyahati bazı anne adayları açısından sakıncalı olabileceğinden, genellikle korku uyandırmaktadır. Bu yazımızda hamilelikte uçak seyahati ile ilgili doğru bilinen yanlışlara ve seyahat önerilerine yer verdik. Keyifli okumalar.

 

Hamilelikte Ne Zaman Uçağa Binilmez?

“Hamilelikte uçağa binilmez” durumları genellikle riskli bir hamilelik süreci geçiren anne adayları için geçerlidir. Sanılanın aksine eğer ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve sorunlu bir hamilelik geçirmiyorsanız, uçakla seyahat etmenizde bebeğiniz ve sizin açınızdan bir sakınca yoktur.

Eğer sağlıklı bir tekil gebelik yaşıyorsanız, gebeliğinizin 7. Ayına (28. hafta) kadar raporsuz ve sorunsuz bir şekilde kabin basınç ayarlı uçaklara binebilirsiniz. Ancak 7. Aydan itibaren uçak seyahati, doktorunuzdan alacağınız “Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur.” raporu ile mümkündür. Rapor alma süresi ikiz ve üçüz hamilelikte daha erkendir. Bunun yanında bazı havayolu şirketleri 36 haftalık (ve üzeri) hamile olan yolcuları kabul etmemektedir. Nedeni ise sağlık problemlerinden çok, uçakta doğum ihtimaline karşı risk almak istememeleridir.

Riskleri ve endişeleri bir kenara bırakırsak, hamilelikte uçak seyahati için en keyifli dönem 2. trimesterdir. Bu dönem bulantı, şişkinlik ve ödem, aşırı yorgunluk gibi fiziksel rahatsızlık veren koşulların minimum olduğu ve anne adaylarının en konforlu seyahat edebilecekleri dönem olarak bilinir. Yine de hangi dönemde olursa olsun, sizi seyahat esnasında rahatsız edebilecek koşullar hakkında doktorunuzdan öneriler alarak, uçuş sırasında bunları uygulamanız faydalı olacaktır. Bu önerilerden bazılarını biz de aşağıda derledik…

 

Hamilelikte Uçak Seyahati İle İlgili Dipnotlar:

  • İlk olarak şunu belirtelim: uçak biletinizi aldığınız acentalar / bilet şirketleri hamile olup olmadığınız ya da doğumunuza ne kadar kaldığı ile ilgilenmez. Eğer uçağa binmeye uygun değilseniz, bunu uçağın kapısına ulaşana kadar öğrenemeyebilir, sonrasında tatsız bir şekilde seyahatinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz.
  • Uçağa binmeden önce doktorunuzdan aldığınız ve 7 günden eski olmayan raporu yanınıza almayı unutmayın.
  • Uzun süre oturarak hareketsiz yolculuğun ayak ve bileklerinizde şişkinliğe ve ileri hamilelikler için pıhtı atmasına kadar birtakım sakıncaları vardır. Bunun için rahat kıyafetler ve ayağınıza 1 numara büyük bir spor ayakkabı ile yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca her iki saatte bir ayağa kalkıp koridorda yürüyün ve kan dolaşımınızı canlandırın. Kalkamadığınız zamanlarda da bacaklarınız ve ayaklarınızla esneme, germe hareketleri yapabilirsiniz.
  • Vücudunuzun özellikle yaz günü seyahatlerinde susuz kalmaması için bol sıvı alın. Ancak kafein ve asitli içeceklerden uzak durun.
  • Hamilelikte uçak seyahati hakkındaki en büyük endişelerden biri de güvenlik kapı ve dedektörlerinin vereceği zarardır. Güvenlik görevlisinden izin isteyerek normal kapıdan geçebileceğiniz gibi, bu dedektörler metal dedektörü olduğundan (X ışını ile çalışmadığından) kapılardan da güvenle geçebilirsiniz.
  • Sağlıklı, güvenli ve keyifli uçuşlar…

 

Bu yazı Silverette® için hazırlanmıştır. Silverette gümüş göğüs ucu koruyucu kapaklar ile ilgili bilgi ve sipariş için tıklayın.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 2 Mayıs
Tartışma: Yorum yapın