İkiz Emzirme

Zorlu bir hamilelik ve doğum sürecini geride bıraktınız. Sırada iki küçük mucizenizle yaşanacak yeni maceralar var. İkiz annesi olmak tek bir bebekle baş başa olmaktan biraz daha zorlu görünse de, tüm bunların üstesinden gelebileceğinizi biliyoruz. Bu yazımızda bebeklerinizle olan maceranızı kolaylaştırmak adına, annelerin en büyük kaygılarından olan ikiz emzirme konusunda bilgiler ve yardımcı tüyolar verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

İkiz Bebekleri Aynı Anda Emzirmek

İkiz bebeklerinizi emzirmek için ilk adım, bunu yapabilecek kadar yeterli olduğunuza psikolojik açıdan ikna olmaktır. Doğumdan sonraki ilk anlardan itibaren bebeklerinizi göğsünüze yatırmalı ve onları emzirmek için yeterli sütünüz olacağına inanmalısınız. Göğüslerinizdeki süt üretimini tetikleyen şey bebeklerinizin emmesi olduğundan “Biraz daha sütüm gelsin” “Sütüm biriksin sonra emzireyim” gibi fikirlere kapılmayın. Bebekleriniz emdikçe daha fazla sütünüzün geleceğinden emin olabilirsiniz.

İkiz bebek emzirme için ikinci kural; yeteri kadar beslenmektir. Hamileliği de, doğumu da hem güzel hem yorucu anlarıyla iki kat yaşadınız. Şimdi de bir bebeği doyurabileceğinizden daha fazla ve sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın. Her bebek için ortalama 800-1000 ekstra kalori almak yeterli miktarda sütünüz olmasını sağlayacak ve her üçünüzün de sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Elbette bunun için besin değeri yüksek, Emziren Anne Diyeti önerilerine uygun ve Anne Sütünü Artıran Gıdalar tüketmeniz yardımcı olacaktır.

İkiz emzirme konusunda verebileceğimiz bir diğer öneri de ikiz bebekleri aynı anda emzirme yönündedir. Böylece hem iki göğsünüzdeki süt birikimini engellemiş olur, hem bir bebeğinizin daha fazla acıkıp huysuzlanmasını önler, hem de iki bebeğe tek bir zaman ayırdığınız için diğer işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Bebeklerinizi aynı anda emzirmek zorlu gibi görünse de, ikiz bebekleri doğru emzirme pozisyonu ile rahatlıkla üstesinden gelebileceğiniz bir durumdur. Tıpkı tekli doğumlarda olduğu gibi, ikiz bebeklerinizi emzirirken de kendi rahatınızdan vazgeçmemeli, bel ve boyun ağrılarına yol açmayacak, bebeklerinizin ya da sizin sağlıksız bir pozisyonda uzun süre kalmayacağınız ve bebeklerinize yeteri kadar süt iletebileceğiniz bir pozisyon tercih etmelisiniz. Ayrıca bir bebeğinizin sürekli aynı memeyi emmemesi için dönüşümlü olarak her iki göğsünüzü emzirmelisiniz.

İkiz Bebek Emzirme Pozisyonları

Futbol Tutuşuyla İkiz Bebek Emzirme: Bu pozisyonda bir bebeğinizi sağ kolunuzun altındaki, diğer bebeğinizi sol kolunuzun altındaki emzirme yastığı veya türevi rahat bir yastığa yatırın. Vücutları kollarınızın altından geriye uzanacak şekilde başlarını göğüs hizanızda ellerinizle destekleyin. Sırtınıza, ayağınızın altına ve kol arkanıza rahat edeceğiniz destekler alın.

Çift Beşik Pozisyonu İle İkiz Bebek Emzirme: Beşik pozisyonu ile emzirirken, bebeklerinizden birini sağ kolunuzun, diğerini sol kolunuzun iç kısmına yatırın. Bebeklerinizin ağzı göğüs hizasında, ayakları ellerinize doğru uzanacak şekilde, vücutları ise göğsünüze dönük olmalı. Bu pozisyon için yardım alın ve rahat bir oturma pozisyonunda olduğunuzdan emin olun.

Paralel Pozisyonda İkiz Bebek Emzirme: Sıklıkla tercih edilen bir ikiz emzirme yöntemi olan bu pozisyonda, bir bebeğinizi beşik pozisyonunda, diğer bebeğinizi futbol pozisyonunda vücutları aynı yöne bakacak şekilde yatırın. Bu şekilde birini kolunuzun altındaki emzirme yastığı ile desteklerken diğerini sırtından elinizle destekleyebilirsiniz. Herhangi bir pozisyonda emzirirken bebeklerinizin üzerine ağırlık vermeyin veya eğilmeyin, dik oturarak emzirmek hem olası ağrıları engelleyecek hem de süt akışınızı kolaylaştıracaktır.

Gümüş kapakları emzirme aralarında kullanabilirsiniz, Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 18 Eylül 2019
Tartışma: Yorum yapın