İlk Anneler Gününüz

İlk Anneler Günü için heyecanlı mısınız? Doğum, hayatınızda meydana gelebilecek belki de en büyük değişimlerden biriydi. Yalnız aileye yeni bir üye katılmadı, gelirken sizin dünyanızı da büyük ölçüde değiştirdi. Belki şimdi bir yandan kendinizden bir parçaya, size ihtiyaç duyan, herkesten çok size bağlı bir miniğe can vermenin mutluluğunu yaşarken, bir yandan hayatınızdaki muhtemel değişikliklerin endişesini duyuyorsunuz. Evet, sizi anlıyoruz. Çünkü tüm anneler olarak bu ruh halini az veya çok yaşadık veya yaşıyoruz.

Özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç gün gerek duygusal, gerek fiziksel, oldukça yoğun zamanlar geçirdiniz. Kucağınızda bebeğinizle hastaneden dönünce, kaygılar, korkular, çaresizlik duygusu kapıda karşıladı sizi, belki anne olmanın mutluluğunu, heyecanını bile gölgede bıraktı. Bebeğiniz her ağladığında telaşlandınız: “Ne istediğini anlayamıyorum” dediniz, “Nasıl susturacağımı bilmiyorum” “Ya iyi bir anne değilsem”. Diğer bir yanda kendi hayatınıza dair endişeleriniz dolup taştı, günün nasıl geçtiğini anlayamadınız, bundan sonra hayatınızın nasıl olacağını merak ettiniz, kendinize vakit ayırmak istediniz, işlerim ne olacak dediniz.

Bir bebeğe sahip olma fikrinin heyecanı, hamilelik süreci, doğum, emzirmek, tüm bu duygusal değişimler, yorgunluklar ve çabalar sizi bugüne getirdi: İlk Anneler Günü’nüz… Daha önce annenizin, anne yerine koyduğunuz sevdiklerinizi anneler günü kutlamasını gerçekleştirdiniz, etrafınızda anneliği tadan arkadaşlarınız oldu. Ancak bugün sizin gerçek anlamda ilk Anneler Günü’nüz. Belki de ilk kez böyle özel bir gün sizin için sahiden anlamlı hale geldi. Çünkü anladınız bir annenin o güne ulaşırken yaşadıklarını, Anneler Gününü özel yapanın kendiniz olduğunu anladınız.

Doğum sonrası ilk dönemde yaşadığınız fiziksel zorluklar, şaşkınlık, tedirginlik, panikler ve endişeler, her biri en az doğum yapmak kadar normaldi. Hormonların zaman zaman insanı hassas ve kırılgan birine dönüştürebilmesi bilimsel olarak ispat edilmiş bir gerçek. Dolayısıyla gözünüze ne kadar ürkütücü gelse de tüm bunlar oldukça doğal bir döngünün parçası. Şimdi ne olacak? Elbette zamanla her şey yoluna girecek. Bunu bugüne kadar anne olmuş herkes yaşadı. Sizden sonra anne olacak olanlar da yaşayacak. Ne olursa olsun, anne olduğunuz gün çok özel bir güce sahip olduğunuzu hatırlayın. Bu güç yalnız size ve bebeğinize özel. Bebeğinize sarılmanız, kucağınızdayken duyduğu huzur onun için yeterli. Her anne en iyi annedir. Bebeğiniz için en mükemmel anne de sizsiniz. Siz kara kara “Ya ona yetemezsem?” diye düşünürken aslında varlığınız yetiyor. Anneliğin tüm bilgi ve donanımı, sanılanın aksine doğumla birlikte gelmiyor. Her şeyi zamanla öğrenecek, onunla birlikte düşe kalka siz de büyüyeceksiniz. Zamanla her şey çok daha kolaylaşacak, yavaş yavaş anneliğin tadına daha da çok varacaksınız. Her geçen yıl, Anneler Gününüz daha çok kutlu olacak…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 10 Mayıs
Tartışma: Yorum yapın