Kucak Pozisyonu İle Emzirme

Emzirmenin her yönüyle sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi yalnızca bebeğinize yeterli miktarda süt iletilmesi için değil, sizin rahatınız, sütünüzün artması ve sırt ağrısı gibi bazı rahatsızlıklardan kurtulmanız için de önemlidir. Bebeğiniz meme ucunu tam kavradığında, süt akışı kolaylaşır, bebeğiniz kısa zamanda yorulup memeyi bırakmaz ve düzenli çekme hareketi süt hormonlarınızı uyararak daha fazla süt üretimini tetikler. Ayrıca bebeğiniz kolaylıkla emerse, göğüslerinizde biriken süt düzenli olarak boşalmış ve göğüs ağrıları, mastit, süt sıtması gibi durumlardan korunmuş olursunuz. Tüm bunları sağlamak elbette doğru emzirme pozisyonu ile mümkün. Peki doğru emzirme pozisyonu nasıl olmalı? Bu sorunun yanıtı doğum şekli, bebeğin kilosu, ikiz bebek olma durumu ve en önemlisi sizin ve bebeğinizin konfor koşullarına göre değişmekle birlikte; kendinize uygun pozisyonu bulmanıza yardımcı olmak adına bu yazımızda kucak pozisyonu ile emzirme hakkında bilgi vereceğiz. Detaylar için buyurun yazımıza…

Kucakta Emzirme Pozisyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kucak pozisyonu ile emzirme, rahatlığı nedeniyle kadınlar arasında en çok tercih edilen ve doğumu takip eden ilk günlerde (normal doğum yapan anne adayları için) uzmanlar tarafından en çok önerilen emzirme teknikleri arasındadır. Bu pozisyonu “kucaklama” ya da “beşik pozisyonu” isimleriyle de duymuş olabilirsiniz. Burada anne, ilk olarak sırtını yaslayabileceği ve kol desteği alabileceği bir yere oturur. Hafif arkaya eğik şekilde yaslanır ve ayaklarının altına dizlerini yükseltecek puf, tabure benzeri rahat bir yükselti konulur.

Bebek ise yüzü emzirilecek göğse dönük olarak yaklaştırılır, yaklaşık 45 derecelik bir açıyla annenin kolu veya emzirme yastığı üzerine yatırılır. Burada önemli olan emzirmediğiniz taraftaki kolunuzun ve bebeğinizin yukarıdaki elinin serbest olmasıdır. Böylelikle siz göğsünüzü hafifçe sıkarak süt akışına destek olurken, o da elleriyle teninize temas edebilir ya da sizin yardımınızla meme ucunu bulmak için ellerini kullanabilir. Bebeğinizin aşağıda kalan kolunu dış yana doğru yerleştirmeli, böylece uyuşma veya sıkışma gibi durumlara karşı önlem almalısınız. Ayrıca bebeğinizin güvende hissetmesi ve yatarken destek alması için üzerine yatırdığınız kolunuz ile sırtına destek olmanız faydalı olacaktır.

Nasıl Emzirmemelisiniz?

Bebeğinizi nasıl emzireceğiniz kadar nasıl emzirmemeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Örneğin, bebeğiniz beslenirken şiddetli bir emme kuvveti uygulayacağından ağız ve burun kanalında negatif bir basınç oluşur. Eğer bebeğinizi tam yatar konumda emzirirseniz, bu durum sütün burun arkasına kaçmasına neden olabilir. Yeni doğan kulak iltihaplarının birincil sebebi yanlış emzirme pozisyonları olmakla birlikte, bebeğinizi üzerine eğilerek/ağırlık vererek, vücudunu göğsünüzden uzak tutarak ya da başı ve vücudu farklı yönlere bakacak şekilde emzirmeniz de, hem anne sütü üretimi, hem rahatınız, hem de bebeğinizin sağlığı açısından tavsiye edilmeyen yöntemlerdir. Saydığımız bu maddeler, kucak pozisyonu ile emzirme tekniğini de avantajlı kılan konulardır. Aşağıda kucaklama ile emzirme tekniğinin diğer bazı avantajlarını da bulabilirsiniz.

Kucak Pozisyonu İle Emzirme Avantajları

Beşik pozisyonu ile emzirirken;

• Sırtınıza, kollarınıza ve ayaklarınıza ihtiyacınız olan destek sağlanmış olur ve bu ilerleyen zamanlarda oluşabilecek emzirme nedenli kas ağrıları ve kamburlukların önüne geçer.
• Sütle dolu oldukları için muhtemelen ağırlaşmış göğüslerinize serbest elinizle destek sağlayabilirsiniz.
• Bebeğinizin rahat olduğundan, güvende hissettiğinden ve en önemlisi gazının çıktığından emin olmak için sırtına destek olabilir, bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için sıvazlayabilirsiniz.
• Emzirirken en önemli konulardan biri olan bebeğinizle göz göze olma ve emzirirken bebek ile bağ kurma için kusursuz bir fırsat yakalamış olursunuz.
• Sütünüzün yeteri kadar üretimi için ve emzirirken kolaylıkla göğüs değiştirebilmek için elverişli, rahat bir emzirme pozisyonunda oturursunuz.

Tüm bunların dışında bu maddelerin çoğu zaman, normal doğum yapmış anneler için geçerli olduğunu belirtelim. Sezaryen anneleri için kucakta emzirme, henüz iyileşmemiş yara üzerine baskı yapılmasına ve ağrı, enfeksiyon gibi risklere yol açabilir. Sezaryen Sonrası Emzirme için faklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Normal doğum yapmış olsanız bile elbette kucak pozisyonu ile emzirme sizin için doğru ya da rahat pozisyon olmayabilir. Bu durumda kendinizi bu pozisyona zorlamayın ve hem sizin hem bebeğinizin rahat edeceği pozisyonu aramaktan vazgeçmeyin. Silverette gümüş kapakları emzirme aralarında kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 4 Eylül 2019
Tartışma: Yorum yapın