Sezaryen Doğum Sonrası Beslenme

Bazen yeni anneler “Ben doğumdan iki gün sonra ayağa kalktım” diyenleri duysa da her kadının ağrı eşiğinin, direncinin ve iyileşme hızının birbirinden farklı olduğunu, her kişinin kendine özel olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısı ile doğumunuzu sezaryen ile yaptıysanız, kıyaslamalara aldırış etmemeli ve bu süreci geride bıraktığınız için kendinizi tebrik etmelisiniz. Bebeğiniz kollarınızda ve vücudunuz iyileşme sürecindeyken, bedeninize iyileşmesi için istediklerini vermeye odaklanmalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ilk nokta elbette beslenme… Sezaryen doğum sonrası beslenme düzeninizi oturtmak için öncelik vereceğiniz üç anahtar kelime olacak: Bedeninizin adaptasyonuna yardımcı olmak, beslenirken anne sütünü arttırmak ve kabızlık / gaz gibi problemlerden korunmak. Tüm bunlara dikkat ederek sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanıza destek olabilecek ipuçlarına yazımızda yer verdik. Detaylar için okumaya devam edin…

Adaptasyon İçin Beslenme

Sezaryen sonrası beslenme düzeninizin oluşması özellikle ilk geçiş süreci olan 3-5 günlük süreçte önem arz ediyor. Tüm vücudunuzda büyük bir savaş atlatıldı ve yorgunluk hissi var. Bazı bölgelerinizde şişlik ve ödemler olabilir ama endişelenmeyin, yakında geçecek. Bu süreçte size en çok faydası olacak şey dinlenmeye ihtiyacınız olduğunu kabul ederek kendinize iyi bakmanız. Öncelikle doğum sonrası ödem ve şişlik oluşumunu azaltmak için bol bol su içmeyi unutmayın.

Doğumla birlikte kaybettiklerinizi vücudunuza en etkili şekilde kazandırmak için demir, kalsiyum ve c vitamini alımına da özen göstermeniz gerekiyor. Emziren annenin beslenmesi için hem bu vitamin ve minerallerin hem de proteinin yeterli düzeyde ve doğru kaynaklardan alımı büyük önem arz ediyor. Dolayısı ile bir porsiyon meyveyi (özellikle turuncular) her öğününüze eklemelisiniz. Bunun yanında et, süt, peynir ve yumurtayı beslenme öğünlerinize dağıtabilirsiniz. Bu adaptasyon sürecinde hem sizin hem de bebeğinizin beslenme ihtiyaçları için doktorunuza danışmayı ve size özel yönlendirmesini almayı lütfen unutmayın.

Kabızlıktan Korunmak İçin Beslenme

Canınız pek çok şey istiyor olabilir ancak anne sütüne gaz yapan yiyeceklere dikkat etmeyi unutmayın. Özellikle lahana, fazla baharat, bakliyatlar, karnabahar, taneli besinler, yağlı kızartmalar yalnızca sezaryen sonrası değil, emzirme süreci boyunca olabildiğince kaçınmanız gereken besinlerdir. Vücudunuzda gaz birikmesi öncelikle şiddetli bir sancıya ve dikişlerinizde baskı oluşmasına neden olabilir. Bunun yanında sütünüz vasıtası ile bebeğinize geçerek bebeğinizin karın ağrıları yaşayarak uzun süren ağlama krizlerine girmesine yol açabilir. Bu nedenle öncelikle ilk 5 günlük süreçte ve ardından tüm emzirme dönemi boyunca, posalı, yumuşak, çok pişmiş, sindirimi kolay besinler ile beslenmeye özen göstermelisiniz.

Sezaryen doğum yapmış annelerin beslenmesi için bir sonraki altın kural ise bağırsak faaliyetini düzenlemek ve hem dikişleriniz hem de karnınız için sancılı süreçler yaratabilecek kabızlıktan korunmaktır. Kabızlık ve hemoroid, ıkınırken dikişlerinize ciddi zararlar verebilecek problemlerdir. Bu sorunlardan kaçınmak için yine yukarıda bahsettiğimiz gibi yumuşak ve sindirimi kolay besinler tüketmelisiniz. Ayrıca içecek olarak su, organik meyve suları ve gaz yapmayan bitki çaylarına ağırlık vererek asitli, kafeinli sıvılardan olabildiğince uzak durmalısınız. Özellikle organik komposto ve meyve suları bağırsak faaliyetlerinizi düzenleyerek sindirim sisteminizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Anne Sütünü Arttırmak İçin Beslenme

Sezaryen ile doğum yapmış dahi olsanız bedeniniz kusursuz bir makine gibi işleyerek bebeğinizin doğduğunu, süte ihtiyacı olduğunu ve vücudunuzun onarılması gerektiğini bilecektir. Ancak tüm bunlar bazen doğal süreçte olduğundan biraz daha gecikmeli olabilir. Özellikle sezaryen sorası emzirme sürecinde anne sütünün az gelmesi ya da ilk günlerde gelmemesi, karşılaşılabilen bir durumdur. Bunun için emziren annelerin önceliği olan yeterli sıvı alımı önemlidir.

Beslenme için her öğüne dengeli olarak paylaştırılmış, vitamin, protein ve mineralce zengin, gaz yapmayan yiyeceklerden oluşan bir emziren anne diyeti uygulamanız önerilir. Emziren anne diyeti ile birlikte, bebeğiniz ile tensel temasınızı koparmamanız da süt üretimini tetikleyecektir. Ayrıca stres düzeyinizi olabildiğince azaltarak, sıcak kompres, ılık duş, bebek yağı ile göğsünüze hafif masaj yaptırarak da süt üretiminizin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası beslenme önerilerimizin sonuna geldik, ancak elbette her annenin durumu farklı olabilir diyerek vücudunuzdaki değişimleri gün gün gözlemleyin, doktorunuz ile iletişimde kalın ve kendinize iyi bakın…

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 24 Nisan
Tartışma: Yorum yapın